اگر ارز و مواد اولیه تامین شود...
دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان:

اگر ارز و مواد اولیه تامین شود...

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان گفت: صنعت قطعه‌سازی با مشکلات متعددی مواجه است که می‌توان از کمبود نقدینگی، اصلاح قیمت‌های فروش قطعات، دشواری تامین مواد اولیه داخلی و خارجی و تسویه خریدهای اعتباری مدت‌دار، به عنوان مشکلات چهارگانه این بخش نام برد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، آرش محبی‌نژاد اظهار داشت: «جهش تولید» فقط افزایش تیراژ خودروها نیست، بلکه ارتقای کیفیت و تنوع خودروها را نیز شامل می‌شود.

وی افزود: دستیابی به «جهش تولید» نیازمند پیش‌نیازها و آمادگی‌هایی است که ازجمله آن‌ها رفع مشکلات قطعه‌سازان است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان، مشکلات چهارگانه اصلی این صنعت را شامل کمبود نقدینگی، اصلاح قیمت‌های فروش قطعات، دشواری تامین مواد اولیه داخلی و خارجی و تسویه خریدهای اعتباری مدت‌دار عنوان کرد و گفت:‌ اگر روند تامین و تخصیص ارز و همچنین روند تامین مواد اولیه به شیوه دشوار کنونی پیش برود، دستیابی به هدف «جهش تولید» محقق نمی‌شود.

محبی‌نژاد تاکید کرد: اگر شاهد تغییر رویه در عملکرد نظام بانکی در تامین ارز واحدهای قطعه‌ساز و تامین نقدینگی مورد نیازشان باشیم، بخش خصوصی توان و صلاحیت تحقق «جهش تولید» را دارد.

وی ادامه داد: ‌اکنون قطعه‌سازان علاوه بر تامین ارز به صورت تهاتری، تامین ارز متقاضی و گزینه  «بدون انتقال ارز» را نیز پیگیری می‌کنند که در مورد آخر، بانک مرکزی با تامین ارز بدون ذکر منشا آن مخالف است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان بیان داشت: اگر گزینه واردات بدون انتقال ارز اجرایی می‌شد، بسیاری از ارزهایی که دست اشخاص حقیقی و حقوقی است می‌توانست در چرخه اقتصادی وارد شده و از آن‌ها به خوبی استفاده شود.

محبی‌نژاد یادآور شد: به ویژه اکنون که در شرایط تحریم به سر می‌بریم، حجم زیادی از ارز وجود دارد که افراد نمی‌توانند منشا مشخص آن را ارائه کنند.

وی اظهار کرد: بانک مرکزی همواره تاکید ویژه‌ای روی مشخص بودن منشا ارزها داشته، این در حالی است که در این صورت برای تحریم‌کنندگان نیز منشا ارزها مشخص می‌شود و دیگر نمی‌توان به دور زدن تحریم‌ها ادامه داد، اما در عین حال بانک مرکزی نیز نگران از دست رفتن ارزها و از کنترل خارج شدن آنها است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، دسته‌بندی کالاها به دو بخش کالاهای مشمول ارز مبادله‌ای و ارز آزاد سبب شد برخی واردکنندگان، ارز مورد نیاز خود برای خرید کالا را از بازار آزاد تهیه کنند که به این شیوه واردات بدون انتقال ارز می‌گفتند.  

واردات بدون انتقال ارز شیوه‌ای بود که سال‌ها فعالان اقتصادی از این راه کالاهایی را وارد می‌کردند که دولت بابت آن‌ها گشایش اعتبار اسنادی (ال. سی) انجام نمی‌داد و این روش به‌ویژه در زمان تحریم‌ها که نقل و انتقال مالی به سختی انجام می‌شد، کارساز بود.  

پیشتر معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اهداف کمی تولید گروه محصولات منتخب در بخش صنعت را در سال «جهش تولید» اعلام کرد که بر پایه آن، تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی سواری و وانت از سوی خودروسازان برنامه‌ریزی شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
اقتصاد صنعت خودروسازی دچار بحران است
ارز قطعه‌سازان تامین می‌شود
قیمت مواد اولیه سر به فلک کشیده است!
ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو زیان‌بار است
زیرساخت‌های لازم برای جهش برنامه‌های خودروسازان وجود دارد
خطر توقف خط تولید خودرو وجود دارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: