۱۵۰۰ واحد صنعتی تعطیل شده، فعال می‌شوند
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران:

۱۵۰۰ واحد صنعتی تعطیل شده، فعال می‌شوند

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: تعداد واحدهای صنعتی که سال‌ جاری احیا خواهند شد، به یک هزار و 500 عدد می‌رسد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، افزایش چشمگیری خواهد داشت و این در حالی رخ می‌دهد که تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا، همچنان پدیده تاثیرگذار غالب بر اقتصاد ما است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محسن صالحی‌نیا با بیان اینکه صنایعی که برای فعالیت در بخش صنعت احیا شدند، تنوع زیادی دارد، اظهار داشت: در بین واحدهای صنعتی که فعال شدند می‌توان به صنایع برق، الکترونیک، خدمات، سلولزی، شیمیایی، فلزی، کانی غیرفلزی و... اشاره کرد. همچنین احیای واحدهای صنعتی در شرایطی است که خیلی‌ها بر این باور بودند که با تحریم صورت گرفته، واحدهای صنعتی متعددی تعطیل می‌شوند.

وی افزود: با بازگشت واحدهای صنعتی نمی‌توان گفت که تحریم بر فعالیت واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی اثر گذاشته است، البته تمام سعی ما بر این است که با بسته‌های حمایتی شرایطی را ایجاد کنیم تا تولیدکنندگان با وضعیت بهتری تولید کنند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره اینکه آیا در سال ‌جاری با وجود ویروس کرونا می‌توان شاهد این بود که روند احیای واحدهای صنعتی ادامه پیدا کند، گفت: در سال‌ جاری هدف‌گذاری ما این است که یک هزار و 500 واحد صنعتی غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعال شود، هر چند که برای برگشت آن‌ها به فضای اقتصادی نیاز به منابع مالی داریم. 

صالحی‌نیا با بیان اینکه کار شناسایی واحدهای صنعتی که تعطیل شده بودند،انجام و هدف‌گذاری لازم برای آن‌ها صورت گرفته است، یادآور شد: قرار است تسهیلاتی در قالب اعطای «کمک‌های فنی و اعتباری» یا «تجهیز و نوسازی صنایع» در اختیار واحدهای تعطیل شده قرار گیرد. علاوه بر این از طریق عارضه‌‌یابی واحدهای صنعتی، ارائه خدمات مشاوره، تامین نیازها و رفع مشکلات آن‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی و تورهای صنعتی نسبت به فعال‌سازی مجدد آن‌ها اقداماتی انجام خواهد شد.

27 شهرک صنعتی جدید احداث می‌شود

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: برای سال‌ جاری توسعه شهرک‌های صنعتی مدنظر قرار گرفته است و تصمیم داریم با چنین راهکارهایی تحریم را در اقتصاد کشور بی‌اثر کنیم. بدین جهت در سال ‌جاری ۲۷ شهرک و ناحیه صنعتی در سراسر کشور افتتاح خواهد شد و علاوه بر این، احداث شهرک صنعتی مرزی با کشور آذربایجان نیز درحال پیگیری است، با احداث چنین شهرک صنعتی فعالیت تجار سهل‌تر خواهد شد؛ چراکه با شرایط بهتری می‌توانند صادرات را دنبال کنند.  

صالحی‌نیا درباره وضعیت واحدهای صنعتی به جهت تولید در شهرک‌های صنعتی هم توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: 44 هزار و 892 واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور به بهره‌برداری رسیده است که از این تعداد، 34 هزار و 814 واحد صنعتی (معادل 78 درصد) با اشتغال 732 هزار و 930 نفر (معادل 81 درصد) فعال و تعداد 10 هزار و 78 واحد صنعتی (معادل 22 درصد) با اشتغال 171 هزار و 448 نفر (معادل 19 درصد) غیرفعال است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تاکید کرد: از بین 34 هزار و 814 واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، 14 هزار و و 156 واحد صنعتی با ظرفیت کمتر از 50 درصد و 11 هزار و 643 واحد صنعتی با ظرفیت بین 50 تا 70 درصد و 9 هزار و 15 واحد صنعتی با ظرفیت بالای 70 درصد در حال فعالیت هستند.

صالحی‌نیا اشاره کرد: سرمایه‌گذاری وسیعی در شهرک‌های صنعتی صورت گرفته تا فعالان اقتصادی امکان سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌های خود را داشته باشند. همچنین میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی یکصد و نود و چهار هزار و دویست و ده میلیارد تومان است.

وی در ادامه به این موضوع پرداخت که مشکلات واحدهای صنعتی که تعطیل شدند یا به سمت کاهش تولید رفته‌اند، عارضه‌یابی شده است، لذا با حل پنج چالش بزرگ می‌توان به واحدهای صنعتی کمک کرد. 

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران یادآور شد: هفت هزار و 788 واحد صنعتی به علت کمبود نقدینگی (77 درصد)، یک هزار و 606 واحد صنعتی به علت فقدان بازار (16 درصد)، 318 واحد صنعتی به علت اختلاف شرکا (3 درصد)، 244 واحد صنعتی به علت تامین مواد اولیه (3 درصد) و 122 واحد صنعتی به علت نقصان ماشین‌آلات (1 درصد) تعطیل شدند. از این ‌رو ضرورت دارد که ما به سمت حل این چالش‌ها برویم.

سهم 6 درصدی از صادرات

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: یکی از هدف‌گذاری‌های دولت برای عبور از بحران تحریم، توسعه صادرات غیرنفتی است و در این میان شهرک‌های صنعتی بیشترین سهم را در توسعه صادرات دارند.

صالحی‌نیا ادامه داد: سال گذشته ارزش صادرات کل کشور 41 میلیارد و 370 میلیون دلار بود که از این میزان مبلغ 2.4 میلیارد دلار معادل 8.5 درصد صادرات کل کشور مربوط به واحدهای صنعتی فعال در شهرک‌های صنعتی بوده است؛ از این ‌رو در حال برنامه‌ریزی هستیم که این سهم را در سال ‌جاری افزایش دهیم.

«جهش تولید» در شهرک‌های صنعتی

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پایان خاطرنشان کرد: برنامه‌های متعددی تعریف شده که امیدواریم بخش قابل توجهی از آن‌ها طی سال ‌جاری به بهره‌برداری برسد. از این ‌رو برای «جهش تولید» برنامه‌هایی از قبیل فعال‌سازی یک هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی، توانمند‌سازی ۵۰۰ واحد مستعد پیمانکاری فرعی برای پیوند با صنایع بزرگ در ۱۰ رشته دارای اولویت، حمایت از توسعه ۴۰ خوشه کسب و کار و خاتمه 10 خوشه درحال اجرا، انجام مطالعات برای ایجاد حداقل سه شهرک صنعتی یکپارچه با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، باز طراحی ساختار صنایع کوچک با استفاده از ظرفیت صنوف تولیدی و احداث پست برق و تامین آب شهرک‌ها و نواحی صنعتی در دست اقدام است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
استقرار صنایع بر اساس ظرفیت منطقه مشخص خواهد شد
سهم ۶ درصدی شهرک‌های صنعتی در صادرات غیرنفتی/ ۲۷ شهرک صنعتی جدید احداث می‌شود
ضرورت همکاری با واحدهای تولیدی در راستای «جهش تولید»
الزامات «جهش تولید» در دوران کرونا
عدم افزایش نرخ حق انتفاع زمین در شهرک‌های صنعتی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: