بسته‌های حمایتی چین، جلوی افت تقاضای فلزات را نخواهد گرفت

بسته‌های حمایتی چین، جلوی افت تقاضای فلزات را نخواهد گرفت

دو جلسه سالانه پارلمان چین، از مهم‌ترین رویدادهای بازار کامودیتی‌ها هستند. سیاست‌گذاران در این جلسات، اهداف اقتصاد کلان و برنامه‌های مالی را برای بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد اولیه در دنیا اعلام می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Financial Times، یکی از تاثیرگذارترین رویدادها در بازار کامودیتی‌ها، جلسات سالانه پارلمان چین است. طی این جلسات، اهداف اقتصاد کلان و برنامه‌های مالی برای چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مواد اولیه در دنیا، توسط سیاست‌گذاران این کشور اعلام می‌شود.

از همین رو، کنگره ملی خلق چین می‌تواند تاثیر زیادی (هم مثبت و هم منفی)  بر قیمت کامودیتی‌ها داشته باشد. در جلسه سال جاری، نخست‌وزیر «لی که چیانگ» از بسته حمایتی 6.1 تریلیون یوانی (معادل 853 میلیارد دلار) برای برگرداندن ثبات به اقتصاد پس از مشکلات ناشی از کروناویروس خبر داد. این مبلغ برابر 6.1 درصد تولید ناخالص داخلی اسمی این کشور است.

این اقدامات حمایتی جدید باعث افزایش تقاضای مواد اولیه در بخش‌های کلیدی مانند ساختمان و حمل و نقل خواهد شد. اما مصرف فولاد در این طرح جدید به اندازه بسته‌های قبلی نخواهد بود و در عوض، مس بیشترین بهره را از این سرمایه‌گذاری جدید زیرساخت خواهد برد. در این بسته حمایتی جدید، خبری از پروژه‌های سنتی مانند پل، جاده و فرودگاه نیست.

صنعت کامودیتی، خاطره‌های خوبی از بسته‌های حمایتی بزرگ پس از بحران مالی سال 2008 دارد. این بسته‌ها عمدتا در قالب هزینه مستقیم دولت در زیرساخت بود که باعث بازیابی جهشی تقاضای کامودیتی و در نتیجه، افزایش سودآوری بخش معدن شد.

اما این تجربه به چین آموخت که استفاده از سلاح‌های مالی، هزینه‌هایی در بر خواهد داشت، از جمله تخصیص نامناسب منابع (مانند پل‌هایی بدون کاربرد) که بهره‌وری را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد برافروختگی اقتصادی به ویژه در بازار املاک می‌شود. در مقابل، رویکرد مالی جدید چین، حساب‌شده و هدفمند است.

بازارهای مالی واکنش منفی به این خبر نشان دادند؛ ارزش قیمت سهام چین 2 درصد افت داشت، قیمت آلومینیوم در بورس آتی شانگهای یک درصد کاهش داشت و همچنین قیمت فلزات پایه در بورس فلزات لندن نیز کاهش یافتند.

این بسته حمایتی، شامل کاهش مجموعا 2.5 تریلیون یوانی مالیت و هزینه، سهمیه مجموعا 3.75 تریلیون یوانی برای صدور اوراق قرضه ویژه توسط دولت‌های محلی و همچنین صدور اوراق قرضه دولتی به ارزش یک تریلیون یوان برای مهار کروناویروس می‌شود.

هدف نسبت ارزش این بسته حمایتی به میزان تولید ناخالص داخلی، به 3.6 درصد افزایش یافته است که بیشتر از سطح معمول 3 درصد، بوده است. دولت چین هدف رشد اقتصادی سال 2020 را نیز کنار گذاشته است که نشان‌دهنده پذیرفتن رشد اقتصادی زیر 6 درصد برای سال جاری است.

این اقدامات به طور کلی نشان می‌دهد که چین سیاست خود را برای تقبل آسیب‌های اقتصادی کروناویروس، تغییر داده است. آقای لی نخست‌وزیر چین، سه حوزه مهم برای اولویت هزینه تعیین کرد: زیرساخت جدید، پروژه‌های جدید شهری و سایر پروژه‌های بزرگ. این اولویت‌ها در راستای استراتژی میان‌مدت چین برای پیشرفت اقتصادی از طریق سرمایه‌گذاری در علم و تکنولوژی است.

زیرساخت جدید شامل احداث شبکه‌های اطلاعاتی نسل جدید، شبکه‌های 5G و تجهیزات شارژ خودروهای انرژی نوین می‌شود. پروژه‌های جدید شهری شامل ارتقای امکانات عمومی از جمله نوسازی 39 هزار محله مسکونی شهری قدیمی و نصب آسانسور در ساختمان‌های مسکونی می‌شود. پروژه‌های بزرگ شامل بهبود حفاظت از منابع آب و حمل و نقل می‌شود و حدود 100 میلیارد یوان نیز برای خطوط ریلی تخصیص داده شده است.

انتظار می‌رود که تولید ناخالص داخلی چین با رشد 2 درصدی، در سال 2020 به 3 درصد برسد. این پیش‌بینی مواردی از قبیل اقدامات حمایتی جدید، کاهش 6.8 درصدی تولید ناخالص داخلی در فصل نخست 2020، بازیابی مناسب اقتصادی در ماه‌های آوریل و مِی و همچنین تقاضای ضعیف در خارج از چین در باقیمانده سال را در نظر گرفته است. بر همین اساس، پیش‌بینی CRU حاکی از کاهش رشد سالانه تقاضای فلزات در سال 2020 است.

بسته حمایتی چین باعث بازگشت رشد اقتصادی چین به 6 درصد (پیش‌بینی قبل از شیوع کروناویروس) نخواهد شد. این بسته برای جلوگیری از افت تقاضای فلزات در سال 2020 نیز نخواهد شد. اما با این وجود، این اقدامات تا تاثیرات مثبت نسبی بر تقاضای فلزات خواهد داشت، حتی اگر این اقدامات به میزانی نباشد که بازار انتظار داشت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: