کلنگ مرکز نوآوری تحول دیجیتال صنعت فولاد کشور به زمین زده شد

کلنگ مرکز نوآوری تحول دیجیتال صنعت فولاد کشور به زمین زده شد

کلنگ احداث «مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد» با حضور خداداد غریب‌پور معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران و سعید زرندی معاون علم و فناوری وزارت صمت و با همت شرکت فولاد مبارکه اصفهان و دانشگاه تهران در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به زمین زده شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از شرکت فولاد مبارکه، این مراسم با حضور خداداد غریب‌پور معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران و سعید زرندی معاون علم و فناوری وزارت صمت برگزار شد.

یک رخداد مهم در صنعت فولاد

خداداد غریب‌پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو در این مراسم، با تشکر از شرکت فولاد مبارکه و دانشگاه تهران، اظهار داشت: یکی از راه‌هایی که دانشگاه را با صنعت آشتی می‌دهد، نهادسازی است و صنعت نیز باید احساس نیاز کند. همچنان که امروز شاهد یک رخداد مهم در صنعت هستیم

وی افزود: فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین فولادساز کشور از معدن تا محصول نهایی را در زنجیره خود دارد و می‌تواند در این مسیر بسیار موثر باشد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: این یک اتفاق کم‌نظیر است تا ایده‌های گروه‌های کوچک جمع‌آوری و توسط فولاد مبارکه در صنعت اعمال شود.

غریب‌پور ادامه داد: از صمیم قلب خوشحالم که شاهد این اتفاق مهم در پارک علم و فناوری هستم. ما می‌توانیم به‌جای مصرف‌کننده، تولیدکننده و خلاق باشیم. ما باید همراه با علم در مسیر پرشتاب فناوری پیش برویم. ایمیدرو نیز باید در این مسیر حضور داشته باشد، زیرا نخستین قدم اکتشاف است.

فواید احداث این مرکز در فاز اول متوجه سهامداران شرکت است

در ادامه این مراسم، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان عنوان کرد: این شرکت قصد دارد نسل جدید فناوری را در فرآیندهای تولیدی خود پیاده‌سازی کند.

وی افزود: فولاد مبارکه با کمک فناوری به سمت کارخانه هوشمند حرکت می‌کند.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به این مطلب که ما در تولید فولاد خام از دنیا عقب نیستیم اما در تولید ورق‌های عریض و خاص کمی از دنیا عقب مانده‌ایم، گفت: امروز دنیا در صنعت خودروسازی به دنبال ورق‌هایی با استحکام بالا و وزن کم است؛ زیرا استفاده از این نوع محصول، کاهش مصرف بنزین، بهبود شرایط محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی و امنیت سرنشینان خودرو را به دنبال دارد و ما در این مورد کمی از دنیا جا مانده‌ایم.

عظیمیان با تاکید بر اینکه برای دستیابی به مراحل بالاتر رشد و توسعه باید در زمینه فناوری روز دنیا نیز خود را به ‌روز کنیم، ادامه داد: از این رو فولاد مبارکه در نظر دارد نسل جدید فناوری را پیاده کند.

به گفته وی، فواید احداث این مرکز در فاز اول متوجه سهام‌داران شرکت است که از بهره‌وری و افزایش سود سهام استفاده می‌کنند؛ چراکه هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند و کار با دقت و سرعت بیشتری انجام می‌شود. تاثیر بعدی این است که مردم کشور ما با کمک فناوری به ‌روز دنیا، رفاه و آسایش بیشتر و همگامی با دنیا را تجربه خواهند کرد.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان افزود: مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد با همکاری دانشگاه تهران و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و فولاد مبارکه احداث خواهد شد. امیدوارم در آینده نزدیک استارت‌آپ‌های بسیاری در این مرکز فعالیت کنند.

عظیمیان معتقد است با احداث مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد با پیش‌خرید محصولات استارت‌آپ‌ها از جوانان خلاق حمایت خواهد شد تا خطر سرمایه‌گذاری آن‌ها کمتر شود.

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه با احداث این مرکز به دنبال سودآوری نیست،‌ گفت: هدف شرکت فولاد مبارکه توسعه فناوری دیجیتال است تا بتوانیم به سطح بالاتری از تکنولوژی مجهز شویم.

مرکز نوآوری تحول دیجیتال دانشگاه تهران بازیکن اصلی است
عباس زارعی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز در این مراسم تصریح کرد: مرکز نوآوری تحول دیجیتال دانشگاه تهران، بازیکن اصلی این میدان است و فولاد مبارکه با پیشرفت‌هایی که در این صنعت داشته، در کنار نگاه مثبت دکتر نیلی و ستاری، نقش قابل ‌توجهی در پیشبرد اهداف طرح خواهند داشت.

هدف از راه‌اندازی این مرکز مطالعه و به ‌کارگیری مفاهیم تحول دیجیتال در حوزه انقلاب صنعتی نسل چهارم در صنعت فولاد است

در ادامه این مراسم، مهدی نقوی معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه نیز گفت: ایجاد مرکز نوآوری تحول دیجیتال در صنعت فولاد و انقلاب صنعتی نسل چهارم در فولاد مبارکه با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و فولاد مبارکه و دانشگاه تهران آغاز شد؛ چراکه اقتصاد نسل چهارم در آینده‌ای نزدیک از الزامات دنیا خواهد بود، طبیعتا یکی از استراتژی‌های کلان ایران، مطالعه و حرکت در راستای اقتصاد نسل چهارم خواهد بود. بر همین اساس صنعت فولاد به‌عنوان یکی از صنایع مجهز و تاثیرگذار باید در این مسیر قدم بگذارد.

وی ادامه داد: شرکت‌هایی می‌توانند در این زمینه وارد عمل شوند که به سطح بلوغ موردنیاز رسیده باشند. خوشبختانه شرکت فولاد مبارکه به این سطح رسیده است.

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه از سال گذشته مطالعات گسترده‌ای را درباره اینکه چگونه صنعت فولاد می‌تواند در مسیر اقتصاد نسل چهارم گام بردارد، آغاز کرده است.

نقوی در همین خصوص از افتتاح مرکز گسترش و توسعه نوآوری فولاد مبارکه در اصفهان خبر داد و با بیان اینکه در زیرمجموعه اقتصاد نسل چهارم سه حوزه سیاست‌گذاری شده است، افزود: بر این اساس مقرر شد مرکز تحول دیجیتال در دانشگاه تهران و اقتصاد چرخشی و توسعه‌ای محصول در دانشگاه صنعتی اصفهان افتتاح شود.

وی گفت: امروز پیرو تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای که با دانشگاه تهران و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در 23 دی‌ماه در نمایشگاه بومی‌سازی امضا شد، این مرکز در پارک علم و فناوری افتتاح شد تا ایده‌ها و دانش نخبگان عرصه دیجیتال جمع‌آوری شود.

 معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه یادآور شد: فولاد مبارکه پیرو مسئولیتی که در ایران به ‌عنوان شرکت پیشرو دارد، قرار است این استراتژی را به کل صنعت فولاد تعمیم دهد.

گفتنی است با توجه به بررسی‌ها و مطالعات صورت‌گرفته در شرکت فولاد مبارکه و امضای تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین شرکت فولاد مبارکه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دی‌ ماه 1397، یکی از سه حوزه اصلی و استراتژیک شناسایی‌شده، حوزه تحول دیجیتال است. بر این اساس، تفاهم‌نامه‌ای در حاشیه جشنواره صنعت فولاد در دی‌ماه 1398 فی‌مابین شرکت فولاد مبارکه، دانشگاه تهران و ستاد توسعه فناوری‌های حوزۀ اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید و بر اساس آن اقدامات اجرایی لازم برای آن تعریف شد. بر اساس پروپوزال ارائه‌ شده در مورد طرح تاسیس مرکز نوآوری تحول دیجیتال گروه فولاد مبارکه در دانشگاه تهران، برنامه زیر جهت تاسیس این مرکز مدنظر قرار دارد:

طراحی، ساخت و تجهیز فضای مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در فضایی با زیربنای یک هزار و ۷۳۰ متر انجام خواهد شد. در این قرارداد 650 مترمربع آن برای این مرکز در نظر گرفته شده است که بر اساس مفاهیم و اصول تعریف‌ شده برای مراکز نوآوری در مقیاس جهانی طراحی، احداث و تجهیز خواهد شد.

در خصوص طراحی ساختار مدیریتی، حاکمیتی و مالکیت مرکز نوآوری باید گفت در ابتدای این طرح، کمیته راهبری مرکز نوآوری متشکل از نمایندگان فولاد مبارکه، پارک دانشگاه تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد می‌گردد و کلیه ساختارهای مدیریتی و حاکمیتی تحت نظارت و مدیریت این کمیته خواهد بود و سپس ساختار حاکمیتی مناسب این مرکز طراحی و به تصویب این کمیته خواهد رسید.

راه‌اندازی و جذب شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها مطابق نقشه راه مصوب از دیگر ویژگی‌های این کار است و بر اساس نقشه راه مورد تصویب کمیته راهبری، راه‌اندازی مرکز براساس برنامه‌های تعریف‌شده در این طرح، شروع خواهد شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
توان تولید دانش فنی وجود دارد
ثبت رکورد کمترین میزان مصرف الکترود گرافیتی در فولاد مبارکه
رکوردار کمترین میزان مصرف آب در هر یک تن فولاد هستیم
مشارکت، کلید توسعه پایدار منطقه است
مرز ضمانت‌نامه‌های صندوق نوآوری افزایش یافت
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: