در بومی‌سازی ماشین آلات و تجهیزات صنعت آلومینیوم موفق بوده‌ایم
مدیرعامل گروه مهندسی آلوپای:

در بومی‌سازی ماشین آلات و تجهیزات صنعت آلومینیوم موفق بوده‌ایم

مدیرعامل گروه مهندسی آلوپای بیان کرد: در این سال‌ها از میزان وابستگی صنعت آلومینیوم کشور به واردات ماشین‌آلات و تجهیزات کاسته شده است اما همچنان از خطوط به‌روز اروپایی بی‌بهره هستیم و بیشتر ماشین‌آلات مشابه نمونه‌های چینی مونتاژ شده‌اند.

سید نوید موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت آلوپای در حوزه بازرگانی فعالیت می‌کند و در حال حاضر این شرکت به طور تقریبی 340 تن در ماه مقاطع آلومینیومی به فروش می‌‌رساند.

وی کیفیت بیلت‌های تولیدی کنونی را مطلوب دانست و بیان کرد: بیلت‌های مورد استفاده در ایران شامل بیلت‌های وارداتی مانند دوبال، بیلت‌های ایرالکو و DC می‌شود که در حال حاضر استفاده از دو نوع DC و ایرالکو رایج است. به تازگی کیفیت بیلت‌ها روبه بهبود رفته‌اند در صورتی که در گذشته بیلت‌ها از کیفیت چندان مناسبی برخوردار نبوده‌اند.

مدیرعامل گروه مهندسی آلوپای اذعان کرد: صنعت آلومینیوم کشور در خصوص تامین تجهیزات و ماشین‌آلات از نظر وابستگی به خارج از کشور و واردات آن‌ها، به خودکفایی رسیده و میزان واردات تجهیزات و تکنولوژی خطوط تولیدی آلومینیوم از سایر کشور‌ها بسیار کم شده ‌است. ماشین آلات مورد استفاده در این صنعت، قبلا از کشور چین وارد می‌شد اما درحال حاضر بومی‌سازی آن‌ها توسط کارخانه‌های داخلی صورت گرفته‌ است. در رابطه با خطوط تولیدی روز دنیا، ممکن است واردات داشته باشیم زیرا این خط‌های تولید متفاوت بوده و به دانش فنی خاصی نیازمند‍‌ هستند.

موسوی افزود: گرچه به علت وجود تحریم‌ها، ماشین‌آلات جدید اروپایی را نمی‌توانیم وارد کنیم اما خطوط تولیدی فعلی، پاسخ‌گوی نیازهای صنعت آلومینیوم کشور است و تقریبا ایران از لحاظ کیفیت خطوط تولید، با کشور ترکیه برابری می‌کند و تنها تفاوتی که بین این دو کشور می‌توانیم لحاظ کنیم، از منظر کنترل کیفیت و نظارت بر محصولات با کیفیت‌تر است.

وی با توجه به افتتاح کارخانه تولید شمش سالکو، چشم‌انداز تولید و صادرات شمش آلومینیوم کشور را این‌گونه توصیف کرد: تولید آلومینیوم و به تبع صادرات آن به عوامل مختلفی می‌تواند وابسته باشد و نمی‌توان در این خصوص پیش‌بینی دقیقی داشت. کاهش یا به نوعی توقف تعامل با کشور‌های صنعتی دیگر و همچنین شیوع ویروس کرونا، تولید و صادرات صنایع فلزی ازجمله آلومینیوم را تحت تاثیر قرار داده است؛ اما در مجموع تولیدات داخلی در روند مثبتی قرار گرفته و اگر صادرات از محدودیت فعلی خارج شود، ممکن است آینده‌ای روشن در صنعت آلومینیوم کشور رقم بخورد.

مدیرعامل گروه مهندسی آلوپای در خصوص وضعیت بازار آلومینیوم، اظهار کرد: بیشترین مشکلات موجود برای تولید‌کنندگان، عدم دسترسی به مواد اولیه است و همچنین وجود بازار رقابتی که سعی دارد قیمت‌ها را پایین نگه دارد. در صورتی که اگر از سوی دولت سوبسید در اختیار تولیدکنندگان اعم از واحد‌های مادر و صنایع پایین‌دستی، قرار گیرد، می‌توان محصولات را با قیمت کمتر صادر کرد و قیمت تمام شده مواد اولیه نیز کاهش می‌یابد. در این صورت می‌توانیم در بازار جهانی نیز حضور پررنگی داشته باشیم؛ اما دولت از تولیدکنندگان این صنعت، همانند بقیه صنایع فلزی کشور، حمایت نمی‌کند.

موسوی تاکید کرد: مسئولین بر صنعت آلومینیوم نظارت بسیار محدودی دارند و این صنعت به شکل انحصاری درآمده و به عبارتی تنها در دست افرادی خاص است. از تصمیم‌گیرندگان اصلی، صنایع بالادستی و مادر انتظار می‌رود که تولیدکنندگان را مورد حمایت خویش قرار دهند تا در بازار، رقابت شکل بگیرد و قیمت‌ها کنترل شود. تا زمانی که این صنعت، انحصاری باشد و بازار بورس کالا در دست عده‌ای خاص باشد، منافع میان همه به عدالت تقسیم نخواهد شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: