افزایش 25 درصدی قیمت لوازم خانگی/ الزام در عرضه 70 درصدی مقاطع فولادی در بورس
«فلزات آنلاین» گزارش می‌دهد؛

افزایش 25 درصدی قیمت لوازم خانگی/ الزام در عرضه 70 درصدی مقاطع فولادی در بورس

ظهر دیروز، نشست خبری مدیرعامل سازمان حمایت و معاونت بازرگانی وزارت صمت با حضور اصحاب رسانه و با موضوع «تنظیم و نظارت بر بازار و پاسخ‌گویی به سوالات اصحاب رسانه‌» برگزار شد که بر اساس آن، علاوه بر اعلام برنامه تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی با افزایش ضریب خوداتکایی طی سال ۹۹، تمامی محصولات لوازم خانگی (به جز تلویزیون) تا 25 درصد افزایش قیمت خواهند داشت. همچنین در این جلسه تاکید شد که 70 درصد مقاطع واحدهای فولادی باید در بازار سرمایه (بورس) عرضه شوند و با هر واحدی که از این مصوبه تخطی کند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»​، نشست خبری عباس تابش، معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌‏کنندگان و تولیدکنندگان، محمدرضا کلامی سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت و جمشید گلپور، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان، با موضوع «تنظیم و نظارت بر بازار و پاسخ‌گویی به سوالات اصحاب رسانه‌» در محل وزارت صمت برگزار شد.

در ابتدای این نشست، عباس تابش اظهار داشت: برای رعایت حقوق مصرف‌کننده، باید تسهیل در تامین کالا در اولویت قرار وزارات صمت گیرد. همچنین باید در نظر داشت که تامین حقوق مصرف‌کننده از مسیر تولید عبور می‌کند؛ در واقع هر جا کالا به اندازه کافی تولید و تامین شد، تردیدی وجود ندارد که مصرف‌کننده نیز از آن فرآیند رضایت داشته است.

گران‌فروشی اجحاف در حق مصرف‌کننده است

معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌‏کنندگان و تولیدکنندگان عنوان کرد: گران شدن محصولات در بازار داخلی، تابع مولفه‌های کلان اقتصادی اعم از تغییر نرخ ارز و... است. با این حال باید پذیرفت که گران‌فروشی به نوعی تخطی از حقوق مصرف‌کننده محسوب می‌شود، تا جایی که سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و‌ تولیدکنندگان به عنوان اهرم و بازوی تنظیم بازار، رصد تامین کالاها را برای جلوگیری از هرگونه کمبودهای احتمالی در دستور کار خود قرار داده است.

تابش گفت: در‌ سال 1397 حدود 994 پرونده قیمت‌گذاری را بررسی کردیم که این آمار در سال 1398 با رشد 98 درصدی به یک هزار و 994 پرونده رسید.

وی یادآور شد: در بخش بازرسی طی سال 1398 نسبت به سال 97، 16 درصد رشد داشته‌ایم که این در نوع خود رکورد محسوب می‌شود. همچنین بازرسی‌های انجام شده در سامانه انبارها طی سال 1398 نسبت به سال قبل از آن، ۱۱ درصد افزایش داشته که پرونده‌های متشکله ۴۷ درصد کاهش و ارزش پرونده‌ها نیز 37 درصد کاهش داشته است.

معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌‏کنندگان و تولیدکنندگان تاکید کرد: در بازرسی‌های صورت گرفته در سامانه انبار، رشد بسیار خوبی طی سال 1398 به ثبت رسید که ماحصل آن چیزی جز سیستماتیک کردن امور جاری نبود. علاوه‌براین طی سال 1398 نسبت به سال 1397، بازرسی‌ها ۱۶ درصد، تعداد پرونده‌های متشکله ۴۰ درصد و تعداد تخلفات مکشوفه ۱۸ درصد افزایش را ثبت کرده‌اند.

رونمایی از سامانه گارانتی

تابش تصریح کرد: تا دو هفته آینده از سامانه گارانتی رونمایی خواهد شد که در کنترل بازار و ‌خدمات نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: مراجعه به سامانه‌ها برای کنترل و‌ تنظیم بازار در حال افزایش است؛ بنابراین این سامانه می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات موجود را مرتفع کند که البته در ادامه نیز تکمیل‌تر خواهد شد.

افزایش قیمت لوازم خانگی

معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌‏کنندگان و تولیدکنندگان گفت: یکی‌ از کالاهایی که نظارت ویژه‌ای بر آن خواهیم داشت، لوازم خانگی است و در این راستا اجازه نخواهیم داد، نوسان ‌و گران‌فروشی صورت بگیرد.

تابش خاطرنشان کرد: برنامه ما در سال «جهش تولید» برای بخش لوازم خانگی، تولید 11.6 میلیون دستگاه لوازم خانگی خواهد بود. همچنین حداقل افزایش قیمت برای لوازم خانگی طی سال 99، 25 درصد خواهد بود که این رقم برای محصول تلویزیون به 20 درصد می‌رسد. ذی‌نفعان در مهلت مقرر باید قیمت کالای خود را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند و در غیر این صورت، مشمول عرضه خارج از شبکه می‌شوند و با آن‌ها برخورد خواهد شد.

تحقق «جهش تولید» با تمرکز بر داخلی‌سازی 

در ادامه این جلسه، محمدرضا کلامی، سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت، با اشاره به اولویت‌های مهم وزارت صمت در سال 1399، اظهار کرد: «جهش تولید»، افزایش عمق ساخت داخل، مدیریت و‌ کنترل بازار و صادرات حداکثری، از مهم‌ترین برنامه‌های ما در وزارت صمت است.

وی افزود: در بخش کالاهای اساسی، سهمیه ارزی 4200 تومانی تعیین و تکلیف شده است و نظارت د‌ر این امر به طور جدی از سامانه ثبت تجارت صورت خواهد گرفت؛ بنابراین جلوی هرگونه تخلف در این زمینه گرفته خواهد شد.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت گفت: در سال 1398 بیش از ۶۰ جلسه کارگروه ملی تنظیم بازار و بیش از ۸۰۰ جلسه کارگروه‌های استانی برگزار شده است که در همین راستا حدود ۴۰ درصد مصوبات کارگروه تنظیم بازار درخصوص تامین کالاها بوده است.

برنامه تولید 11.6 میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال 99

کلامی عنوان کرد: در لوازم خانگی خرد و کلان، نزدیک به ۱۹ هزار و ۷۰۰ دستگاه، ظرفیت نصب شده وجود دارد. علاوه‌براین برنامه تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی با افزایش ضریب خوداتکایی طی سال 1399 در دستور کار قرار گرفته است که به نسبت آمار تولید 8.8 میلیون دستگاه در سال 1398، شاهد افزایش 30 درصدی تولید لوازم خانگی طی سال 99 خواهیم بود.

وی ادامه داد: در برخی موارد، هیجانات خرید در بازار موجب اختلال در عرضه و تقاضا شده است که البته با همت مجموعه نظارتی وزارت صمت، به خوبی توانستیم آن‌ را کنترل نماییم.

عملکرد مناسب بانک مرکزی

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت اشاره کرد: تلاش‌های بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز به خوبی صورت گرفته و در همین راستا، تعیین ارز برای صادرکنندگان و واردکنندگان با نظارت مناسبی به جهت بازگشت ارز به سامانه نیما انجام شده است.

کلامی تاکید کرد: نزدیک به سه میلیون واحد صنفی و نیز حدود 600 شرکت پخش کالایی در کشور وجود دارد که تا به امروز نقش خوبی در تنظیم بازار ایفا کرده‌اند.

الزام در مقابله با گران‌فروشی

وی اضافه کرد: حقوق مصرف‌کننده جزو مباحث لازم‌الاجرا برای همه ما خواهد بود و در این راستا، همانطور که آقای تابش گفتند، به طور ویژه با گران‌فروشی مقابله خواهیم کرد.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت گفت: برای اینکه بتوانیم گران‌فروشی را کنترل کنیم‌، همه تولیدکنندگان موظف شده‌اند تا قیمت پیشنهادی را به ستاد تنظیم بازار ارائه بدهند و ما نیز بر اساس ضوابط و مقررات تعیین شده در این زمینه تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

ارائه 70 درصد مقاطع فولادی در بازار سرمایه

کلامی تصریح کرد: در مقاطع فولادی 27 میلیون تن شمش و اسلب طی سال گذشته تولید شده است. همچنین ظرفیت تولید شمش کشور به 17.5 میلیون تن می‌رسد که غالبا به میلگرد و تیرآهن تبدیل می‌شوند.

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت اشاره کرد: مصرف داخلی شمش  فولادی در داخل کشور، حدود هشت میلیون تن است؛ در حالی که 9 میلیون مازاد در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: آنچه که باید در نظر داشت و به آن همچون یک قانون عمل کرد، این است که 70 درصد محصولات فولادی باید در بازار سرمایه عرضه شود و هر واحدی که از این امر تخطی کند، برخورد قاطعی با او خواهد شد.

کلامی اضافه کرد: نزدیک به 459 واحد فولادی از ارائه 70 درصد محصولات خود در بورس طی سال 99 تخطی کرده‌اند که حدود 285 واحد از این آمار، به سازمان تعزیرات معرفی شده است. مابقی واحدهای فولادی که محصول خود را در بورس عرضه نکرده‌اند، به زودی به سازمان تعزیرات معرفی خواهند شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در‌ حال برنامه‌ریزی هستیم تا از شرکت‌های دانش‌بنیان برای کمک در زمینه تامین مواد اولیه کالاهایی که امکان ساخت داخل وجود ندارد، بهره بگیریم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عرضه ورق در بورس کالا بیشتر می‌شود
بازنگری قیمت‌گذاری لوازم خانگی در دستور ستاد تنظیم بازار قرار گرفت
تشکیل پرونده برای ۴۶۹ شرکت فلزی
قیمت‌ها را به قبل بازگردانید
نقدینگی نقش مهمی در کاهش تولید و عرضه خودرو دارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: