کاهش تقاضای فولاد چین در فصل نخست 2020

کاهش تقاضای فولاد چین در فصل نخست 2020

همه‌گیری کروناویروس در عرضه فولاد چین تاثیر چندانی نداشته است، اما تحلیل و پژوهش Fastmarkets MB حاکی از افت شدید تقاضا در آغاز سال است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، رشد مصرف ظاهری فولاد در چین در دو ماه نخست سال ادامه داشت، اما در ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود یک درصد کاهش داشت. مصرف ظاهری فولاد در فصل اول سال با رشد 3.5 درصدی به 214 میلیون تن رسید.

تولید فولاد خام در ماه مارس با افت تولید کوره‌های قوس الکتریکی، شاهد افت 1.7 درصدی بود؛ نرخ بهره‌برداری این واحدها در فوریه و اوایل مارس به میانگین 20 درصد افت کرد، اما نرخ بهره‌برداری واحدهای ادغام‌شده از نزدیک 90 درصد به حدود 80 درصد افت کرد.

در حالی که تولید فولاد چین با کاهش اندک شتاب ادامه داشت، اما توقف فعالیت اقتصادی این کشور و مشکلات لجستیکی ناشی از تعطیلی مناطق داخلی، باعث شد تا محصولات فولادی در واحدهای تولیدی و انبارها انباشته شود. طبق داده‌های یک شرکت اطلاعاتی چینی به نام Steelhome کل موجودی محصولات تخت فولادی در ماه مارس حدود 47 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بود و موجودی میلگرد و مفتول نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 90.2 درصد افزایش داشت.

با در نظر گرفتن افزایش موجودی محصولات فولادی، افت تقاضا (یا مصرف واقعی) در فصل اول حدود 6.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته تخمین زده می‌شود؛ از پایان سال 2016، چنین کاهش تقاضایی بی‌سابقه بوده است. بر خلاف مصرف ظاهری که در دو ماه نخست سال مقاومت داشت، تقاضا در همه ماه‌های این فصل کاهش داشت.

با جدا شدن مسیر روند مصرف واقعی و ظاهری در فصل اول، تخمین مازاد محصولات فولادی در سه ماهه نخست سال به بیش از 30 میلیون تن رسید. معمولا در آغاز سال، موجودی چین افزایش می‌یابد تا برای فصل دوم آماده شود که در بیشتر مواقع بیشترین تقاضای فصل سال را تجربه می‌کند. در سه سال اخیر، میانگین مازاد عرضه حدود 10.6 میلیون تن بوده است و تخلیه موجودی در فصل دوم باعث کسری عرضه و در نتیجه افزایش قیمت در ماه‌های آوریل و مِی می‌شد.

با توجه به موجودی زیاد بازار، قیمت فولاد به ناچار به محض بازگشت فعالیت بازار پس از تعطیلات طولانی سال نو، افت داشت. قیمت میلگرد در چین شرقی بر اساس میانگین ماهانه حدود 6.6 درصد کاهش داشت و قیمت ورق گرم نیز شاهد افت 15.5 درصدی بود.

انتظار می‌رود که فعالیت اقتصادی و تقاضای فولاد در نیمه دوم سال به آهستگی بهبود یابد و با پیش‌بینی رشد فصل به فصل بخش‌های ساختمان و ساخت‌و‌تولید، موجودی فولاد کاهش خواهد داشت تا از قیمت حمایت کند. اما شوک اولیه همچنان باعث کاهش بازار خواهد شد. طبق پیش‌بینی Oxford Economics، تولید صنعتی چین در سال 2020 حدود 2.6 درصد کاهش خواهد داشت.

در نتیجه، انتظار می‌رود که مصرف ظاهری فولاد چین در سال جاری برای اولین بار از سال 2015 افت داشته باشد و با کاهش 3.4 درصدی از 900 میلیون تن در سال 2019 به حدود 870 میلیون تن برسد. با این وجود، عملکرد بازار فولاد چین در مقایسه با صنعت جهانی فولاد بهتر خواهد بود؛ در مقیاس جهانی، انتظار می‌رود که مصرف ظاهری فولاد حدود 6.6 درصد افت داشته باشد. اما انتظار می‌رود که رشد مصرف در سال 2021 آغاز شود و در چین حدود 4.9 درصد و در سطح جهانی حدود 7 درصد افزایش داشته باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: