حمایت از قیمت سنگ آهن با افزایش تقاضای چین و نگرانی از عرضه برزیل

حمایت از قیمت سنگ آهن با افزایش تقاضای چین و نگرانی از عرضه برزیل

افزایش فعالیت اقتصادی چین به همراه افزایش محدودیت‌ها در سایر نقاط جهان ممکن است باعث حرکت حجم زیادی از سنگ آهن به سمت چین شود. با تعطیلی یا توقف موقت فعالیت واحدهای فولادسازی اروپا و ژاپن، دسترسی واحدهای چینی به محموله‌های دریایی سنگ آهن بیشتر شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، ممکن است سهم چین در تجارت جهانی در دو ماه اخیر افزایش یافته باشد و نقش این کشور را در تعیین قیمت سنگ آهن قوی‌تر کند. با آغاز شکوفایی صنعتی چین و افزایش واردات سنگ آهن آن، سهم این کشور در واردات جهانی به مدت چندین دهه به سرعت افزایش یافته است تا به مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده قیمت سنگ آهن تبدیل شود.

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، چین در سال گذشته حدود 71 درصد از کل واردات سنگ آهن جهان را به خود اختصاص داد و در فصل گذشته این سهم به قله 74 درصد رسید. با افزایش واردات چین و تعطیلی ظرفیت‌های جهانی تولید، ممکن است که سهم چین در دو ماه اخیر افزایش داشته باشد. تقاضای قوی این کشور باعث بالا رفتن شاخص سنگ آهن شده است.

در همین حین، کشورهای صادرکننده کوچک‌تر، با ادامه تلاش برزیل برای افزایش حجم صادرات، در حال افزایش محموله‌های ارسالی به چین هستند. در ماه‌های اخیر، واردات چین از اوکراین، روسیه و هند افزایش زیادی داشته است. صادرات سنگ آهن آفریقای جنوبی نیز افزایش داشته است، اما شدت این افزایش مانند سایر صادرکنندگان نبود زیرا ظرفیت صادرات این کشور تحت تاثیر تعطیلی داخلی سراسری و مشکلاتی مانند کمبود نیروی کار و مشکلات لجستیکی در شرکت Kumba، کاهش داشت.

برزیل نیز همچنان با کاهش صادرات نسبت به سال گذشته مورد توجه است؛ پس از شکستن سد باطله در سال گذشته و بارش شدید باران در اوایل سال جاری، صادرات این کشور هنوز در حال بازیابی است. در هند نیز صنعت معدن از دولت درخواست معافیت از پرداخت تعرفه 30 درصدی صادرات کرده است. فعالان صنعت معدن هند به دنبال فرصت ایجاد شده در چین پس از بازیابی فعالیت از شیوع کروناویروس هستند. افزایش صادرات می‌تواند به نقد شدن موجودی این کشور کمک کند؛ مطابق تخمین صنعت معدن هند، حدود 162 میلیون تن موجودی سنگ آهن در این کشور به صورت راکد باقی مانده است.

به طور کلی، با ادامه محدودیت‌های برزیل، حجم محموله‌های دریایی همچنان کم است که باعث افزایش ریسک عرضه شده است. افزایش نگرانی در خصوص عرضه برزیل تاثیر زیادی بر قیمت سنگ آهن داشته است که به بیش از 90 دلار بر تن رسیده است. اما تحلیل و پیش‌بینی Fastmarkets حاکی از افت قیمت پس از رفع محدودیت‌های برزیل است.

در سوی دیگر در بازار زغال‌سنگ متالورژیکی اگرچه ممکن است تقاضای چین برای تامین‌کنندگان محموله‌های دریایی امیدوارکننده باشد، اما در سایر نقاط جهان اوضاع هنوز دشوار است و بر خلاف بازار سنگ آهن، تقاضای چین به تنهایی ممکن است برای حمایت از قیمت کافی نباشد. مشکلات تقاضا همچنان در هند و ژاپن پابرجا است، در حالی که در اوایل سال، کسری عرضه از قیمت زغال‌سنگ حمایت کرده بود. علاوه بر این، حاشیه سود فولاد و کک همچنان ضعیف است.

فعالیت در چین در حال افزایش است، اما در هند (یکی دیگر از خریداران بزرگ زغال‌سنگ کک‌شوی استرالیایی) محدودیت و تعطیلی ادامه دارد. از سپتامبر سال گذشته، صادرات زغال‌سنگ کک‌شوی سخت استرالیا به چین در مقایسه با هند به صورت مداوم افزایش داشته است، اما هند نیز همچنان یکی از خریداران اصلی است. واردات زغال‌سنگ کک‌شوی سخت از مبدا استرالیا به هند از سپتامبر 2019 تا فوریه 2020 به طور میانگین 2.60 میلیون تن در ماه بوده است، در حالی که میانگین فروش به چین حدود 3.26 میلیون تن در ماه بوده است. کل صادرات ماهانه استرالیا حدود 10 میلیون تن بود که عمدتا از بندر شمال کوئینزلند ارسال می‌شود. نقش کم‌رنگ‌تر چین در بازار زغال‌سنگ متالورژیکی در مقایسه با بازار سنگ آهن باعث افزایش فشار بر قیمت زغال‌سنگ کک‌شو شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: