طرح توسعه 1.2 میلیون تنی ورق فولادی در دستور کار قرار دارد/ افزایش 64 درصدی سود عملیاتی
مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان:

طرح توسعه 1.2 میلیون تنی ورق فولادی در دستور کار قرار دارد/ افزایش 64 درصدی سود عملیاتی

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان گفت: شرکت فولاد هرمزگان با توجه به ارزش افزوده ورق و در راستای تکمیل زنجیره، قصد دارد یک واحد 1.2 میلیون تنی ورق به منظور تولید ورق‌های عریض و خارج شدن شرکت از حالت تک‌محصولی بودن اجرا کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، فرزاد ارزانی در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد هرمزگان، اظهار داشت: شرکت فولاد هرمزگان با توجه به شرایط تاسیس آن، 1.5 میلیون تن اسلب تولید می‌کند و دارای دو واحد احیای مستقیم 825 هزار تنی با مجموع ظرفیت یک میلیون و 650 هزار تن در اختیار دارد.

وی افزود: حضور شرکت فولاد هرمزگان در استان هرمزگان و شهر بندرعباس، باعث ایجاد مزیت‌های صادراتی به ویژه در رابطه با مجاورت بندر بزرگ شهید رجایی شده است. همچنین این شرکت دارای تاسیسات جنبی مانند آب‌شیرین‌کن، تاسیسات برق، واحد آهک و اکسیژن، دو کوره ریخته‌گری و کوره پاتیلی است. فولاد هرمزگان اسلب‌هایی با ضخامت 200 تا 250 میلی‌متر با عرض 900 تا دو هزار میلی‌متر و طول 6 متر تا 12 متر بسته به سفارش مشتری تولید می‌کند.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان اضافه کرد: این شرکت در سال 1398 موفق به کسب افتخاراتی شده که شامل کسب تقدیرنامه 4 ستاره تعالی سازمانی، لوح تقدیر رضایتمندی مشتری، کسب گواهینامه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان. حضور در بین 100 شرکت برتر ایران در رتبه‌بندی شرکت‌ها، کسب مدال رزین دومین مدیر جهادی حرفه‌ای گرایی در روابط عمومی، واحد نمونه صنعتی و صادرکننده نمونه صنعتی استان هرمزگان برای پنجمین سال متوالی، کسب گواهینامه مدیریت انرژی، تندیس زرین سرآمدی روابط عمومی می‌شود. البته در سال‌های گذشته برای کسب تقدیرنامه تعالی سازمانی تلاش می‌کردیم که سال به سال بهبود یافتیم و در سال جاری به دنبال کسب تندیس تعالی سازمانی هستیم.

دستاوردهای بهره‌برداری فولاد هرمزگان

ارزانی با اشاره دستاوردهای متعدد شرکت فولاد هرمزگان در سال 1398، بیان کرد: در حوزه بهره‌برداری افتخارات زیادی کسب کردیم زیرا بهره‌برداری محور اصلی شرکت فولاد هرمزگان است. دستیابی به تعداد ذوب ریخته‌گری شده به میزان 50 ذوب، کاهش متوسط عیوب تختال از 1.88 درصد به 1.63 درصد تولیدات، کاهش مصرف نسوز از 7.4 کیلوگرم به ازای هر تن مذاب در سال 1397 به 6.94 کیلوگرم در سال 1398، مصرف الکترود در کوره‌های قوس الکتریکی 600 از 1.88 به 1.85 کیلوگرم به ازای هر تن مذاب، تولید گریدهای ویژه مربوط به صنایع ماشین‌سازی، صنایع نفت و گاز و مخازن CNG از دیگر افتخارات این شرکت در سال 1398 بوده است. به طوری که فولاد هرمزگان تنها شرکتی است که تختال‌های ویژه صنایع نفت و گاز و مخازن CNG را تولید می‌کند. ضمن اینکه در سال گذشته یک «شات داون» بسیار سنگین انجام دادیم و خوشبختانه هیچ‌گونه حادثه غیرایمن نداشتیم.

وی دستاوردهای حوزه تکنولوژی شرکت را قابل توجه دانست و خاطرنشان کرد: در حال افزایش ظرفیت فولادسازی از 1.5 میلیون تن کنونی به دو میلیون تن هستیم و اخیرا آگهی شناسایی برای طرح احداث ورق عریض را ثبت کردیم که اقدامات مهندسی این طرح آغاز شده‌ است. البته افزایش ظرفیت تولید از طریق لنس میزان اکسیژن تحقق می‌یابد که اقدامات این موضوع نیز در حال انجام است. امیدوار هستیم که تا اواسط سال جاری افزایش ظرفیت تحقق یابد. پروژه افزایش نرخ شارژ مواد کوره در دست اقدام بوده و تا اوایل شهریور یا اوایل مهر به نتیجه می‌رسد.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان ادامه داد: نخستین کنفرانس ملی ریخته‌گری مداوم در کشور در سال 1398 توسط شرکت فولاد هرمزگان برگزار شد که خوشبختانه اهالی صنعت فولاد از این کنفرانس ملی استقبال خوبی به عمل آوردند. امیدواریم صنعت فولاد کشور بتواند از نتایج این کنفرانس استفاده کند و بتوانیم در موضوع ریخته‌گری و بومی‌سازی ریخته‌گری در کشور با سایر بخش‌های فولادی همکاری کنیم.

ارزانی تصریح کرد: علی‌رغم تمام مشکلاتی که در تامین گندله به عنوان ماده اولیه شرکت فولاد هرمزگان در سال 1398 وجود داشت، خوشبختانه مشکل خاصی بابت کاهش یا توقف تولید به دلیل کمبود مواد اولیه نداشتیم و اقلام تامین شدند. در موضوع الکترود گرافیتی، با توجه به هماهنگی که با فولاد مبارکه صورت گرفت، تامین پایدار انجام شده و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی ابراز کرد: اخیرا با شرکت‌های دانش‌بنیان جلساتی برگزار کردیم تا با کمک گرفتن از پتانسیل این شرکت‌ها، ساخت و بومی‌سازی قطعات را دنبال کنیم و در این رابطه مذاکرات خوبی در حال پیگیری است.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان مطرح کرد: خرید برق از بخش خصوصی نیز در دستور کار قرار گرفته و خوشبختانه علی‌رغم همه محدودیت‌هایی که در سال 1398 ایجاد شد، با بخش خصوصی قرارداد بستیم. طبیعتا با خرید برق از بخش خصوصی هزینه‌های شرکت کمتر شده است.

ارزانی آمارهای حوزه فروش را قابل توجه ارزیابی و اظهار کرد: در حوزه فروش دسترنج و حاصل زحمات پرسنل یک شرکت نمود پیدا می‌کند. ازجمله دستاوردهای حوزه فروش می‌توان به رشد 13 درصدی حجم فروش در سال 1398 نسبت به سال 1397 اشاره کرد. همچنین 78 هزار و 650 تن محصولات ویژه به مشتریان تحویل دادیم که در تولید مخازن تحت فشار، سازه‌های پراستحکام و... کاربرد دارند. فروش تختال در بازارهای صادراتی طی سال 1398 40 درصد نسبت به سال 1397 افزایش یافته است. کل فروش شرکت در سال 1398 حدود یک میلیون و 558 هزار و 436 تن بوده است.

وی با اشاره به مصرف انرژی در فولاد هرمزگان، بیان کرد: مصرف آب در فولاد هرمزگان از 3.1 مترمکعب به ازای هر تن تختال در سال 1397 به 2.96 مترمکعب به ازای هر تن تختال در سال 1398 رسید. مصرف انرژی از 16.08 گیگاژول به ازای هر تن محصول در سال 1397 تا 14.3 گیگاژول در سال 1398 کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جایگاه این شرکت را در تولید فولاد کشور مطلوب دانست و عنوان کرد: شرکت ما چهارمین تولیدکننده فولاد خام در کشور پس از فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و ذوب آهن است و سهمی هفت درصدی در تولید فولاد خام دارد. البته در سال 1396 شرکت فولاد هرمزگان سهم هشت درصدی در تولید فولاد کشور داشت اما کاهش سهم این شرکت به معنای کاهش تولید نیست؛ بلکه تولید شرکت فولاد هرمزگان و نیز سایر فولادسازان کشور افزایش یافته است.

ارزانی خاطرنشان کرد: تولید اسلب در هرمزگان در سال 1398 با رشد یک درصدی نسبت به سال 1397 مواجه است. در حالی که تولید آهن اسفنجی 10 درصد کاهش یافت. دلیل این کاهش نیز شات داون مدول احیا مستقیم بود. البته تولید آهک در سال 1398 حدود 12 درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشت. ضمن اینکه بریکت نیز با کاهش 9 درصد تولید مواجه شد و طبیعتا کاهش تولید بریکت بهتر است.

رشد فروش فولاد هرمزگان

وی ابراز کرد: فروش تختال شرکت در سال 1397 حدود یک میلیون و 384 هزار تن بود که این میزان در سال 1398 با 13 درصد رشد به یک میلیون و 558 هزار تن رسید. ضمن اینکه فروش آهن اسفنجی و بریکت با کاهش مواجه شد. در سال 1397 حدود 801 هزار تن اسلب در بازارهای داخلی به فروش رساندیم که این میزان با کاهش هفت درصدی در سال 1398، به 743 هزار تن رسید. در مقابل، فروش صادراتی شرکت از 582 هزار تن در سال 1397 به 815 هزار تن در سال 1398 افزایش یافت که حاکی از رشد 40 درصدی است.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در خصوص درآمد فروش این شرکت، اظهار کرد: درآمد فروش شرکت در بازار داخل طی سال 1397 دو هزار 197 میلیارد تومان بود که این میزان با رشد 32 درصدی به دو هزار و 800 میلیارد تومان در سال 1398 رسید. صادرات شرکت که در سال 1397 یک هزار و 500 میلیارد تومان بود، حدود 111 درصد افزایش یافت و به سه هزار و 200 میلیارد تومان رسید. درآمد کلی شرکت در بخش داخلی و صادراتی در سال 1398 با 6 هزار و 114 میلیارد تومان، با 64 درصد افزایش نسبت به سال 1397 مواجه شد.

ارزانی تصریح کرد: سرمایه شرکت فولاد هرمزگان در سال قبل افزایش یافت و با دارا بودن 25 میلیارد سهم، به دو هزار و 500 میلیارد تومان رسید. سهام شرکت فولاد هرمزگان نیز طی پنج سال روند رو به رشد و مثبت داشته و تنها در پایان اسفند ماه سال 1398 با قیمت 512 تومان به ازای هر سهم، نسبت به سال قبل از آن با کاهش مواجه شده است اما در پایان اردیبهشت قیمت سهام این شرکت به یک هزار و یک تومان به ازای هر سهم رسیده و حدود دو برابر اسفند ماه 1398 است.

وی عنوان کرد: روند سودآوری فولاد هرمزگان در سال‌های اخیر مطلوب بوده است. به طوری که در سال 1394 حدود 152 میلیارد تومان زیان داشتیم که این رقم در سال 1395 به 394 میلیارد تومان افزایش یافت اما در سال 1396 توانستیم زیان گذشته را جبران کنیم و سود 414 میلیارد تومانی کسب کردیم. در سال 1397 سود شرکت به یک هزار و 643 میلیارد تومان و در سال 1398 به یک هزار و 500 میلیارد تومان رسید. ممکن است در نگاه اول سود سال 1398 نسبت به سال قبل از آن کمتر شده باشد اما سود عملیاتی شرکت به مراتب افزایش یافته است. در سود کلی، تسعیر نرخ ارز نیز به عنوان سود لحاظ می‌شود اما سود عملیاتی حاصل عملکرد خود شرکت است. در سال 1397 که سود کلی شرکت یک هزار و 600 میلیارد تومان بود، تنها نیمی از آن یعنی 800 میلیارد تومان به سود عملیاتی مربوط می‌شد. در حالی که از سود یک هزار و 500 میلیارد تومانی در سال 1398، حدود یک هزار و 300 میلیارد تومان آن مربوط به سود عملیاتی بوده است و رشد 63 درصدی نسبت به سال قبل از آن دارد.

طرح‌های توسعه‌ای در راستای افزایش ارزش افزوده

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در خصوص طرح‌های توسعه‌ای این شرکت اظهار داشت: فصل مهمی که شرکت فولاد هرمزگان در مقابل خود باز کرده، طرح‌های توسعه‌ای بوده و در شرکت به شدت در حال پیگیری است. نخستین طرح توسعه‌ای افزایش ظرفیت بوده و به دنبال این هستیم که ظرفیت تولید از 1.5 میلیون تن به دو میلیون تن اسلب در سال افزایش یابد. علاوه‌براین، احداث یک واحد تولید ورق عریض به ظرفیت 1.2 میلیون تن در سال در نظر گرفته‌ایم. در کنار این دو طرح، یک واحد اکسیژن 10 هزار مترمکعبی، سیلوهای ذخیره آهن اسفنجی، تصفیه‌خانه صنعتی و واحد سولفورزدایی نیز احداث خواهد شد.

ارزانی خاطرنشان کرد: طرح افزایش ظرفیت فولادسازی، دارای پروژه‌های جنبی نسبتا زیادی است که ازجمله آن می‌توان به افزایش ظرفیت کوره‌های فولادسازی برای لنس‌ها، افزایش ظرفیت پاتیل کنونی، احداث پاتیل جدید و احداث واحد گاززدایی اشاره کرد. لازم به ذکر است که احداث واحد گاززدایی از آن جهت اهمیت دارد که می‌توان فولادهای کیفی به ویژه آلیاژی تولید کرد. پروژه افزایش ظرفیت فولادسازی حدود 36 ماه زمان می‌برد و 65 میلیون یورو ارز و چهار هزار و 900 میلیارد ریال نیاز سرمایه‌گذاری پروژه خواهد بود. اجرای این پروژه با حمایت‌های خوب فولاد مبارکه پیش خواهد رفت.

وی اضافه کرد: احداث یک واحد احیا مستقیم برای افزایش ظرفیت فولادسازی و جلوگیری از کمبود احتمالی مواد اولیه، دیگر طرح مهم شرکت بوده که در دستور کار قرار گرفته است. به همین منظور یک قصد داریم یک واحد احیا مستقیم به ظرفیت 900 هزار تن احداث کنیم. ارزش ارزی این طرح 15 میلیون یورو و ارزش ریالی آن یک هزار و 190 میلیارد ریال پیش‌بینی شده است. این پروژه نیز دارای طرح‌های جنبی زیادی خواهد بود.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در خصوص مهم‌ترین طرح توسعه‌ای این شرکت، تصریح کرد: احداث واحد 1.2 میلیون تنی تولید ورق عریض به دلیل ارزش افزوده قابل ملاحظه انجام می‌شود. با احداث این واحد، شرکت فولاد هرمزگان از تک‌محصولی بودن خارج می‌شود و علاوه بر اسلب، تولید ورق را خواهد داشت. برای این طرح به 150 میلیون یورو و 21 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، مجموعا 300 میلیون یورو نیاز داریم. زمان اجرای این طرح، سه سال پیش‌بینی شده است.

برنامه‌های فولاد هرمزگان برای سال 1399

ارزانی با اشاره به برنامه‌های شرکت فولاد هرمزگان در سال جاری، بیان کرد: برنامه فولاد هرمزگان تولید یک میلیون و 520 هزار تن تختال و عبور از ظرفیت اسمی، تولید یک میلیون 660 هزار تن آهن اسفنجی و تبدیل 15 هزار تن نرمه آهن اسفنجی به بریکت و استفاده در کوره‌های فولادسازی خواهد بود. همچنین در سال جاری قصد داریم تعمیرات سالیانه مدول B واحد احیا مستقیم را انجام دهیم.

وی ادامه داد: پروژه کاهش مصرف نسوز از 6.94 کیلوگرم به ازای هر تن مذاب به 6.84 کیلوگرم در سال جاری و تثبیت مصرف الکترود 600 میلی‌متر در کوره‌های قوس در سال 1399 دنبال می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در پایان صحبت‌های خود در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت، گفت: برنامه سال جاری فروش یک میلیون و 520 هزار تن تختال در بازارهای داخلی و بین‌المللی به میزان 900 هزار تن بازار داخلی و 620 هزار تن صادرات خواهد بود. در سال جاری قصد داریم مشارکت‌های ارزش‌افزا با شرکت‌های رنجیره تامین پایدار مواد اولیه ایجاد کنیم. درنهایت، طراحی و استقرار نظام مدیریت عملکرد کارکنان دیگر برنامه شرکت در سال جاری است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: