ایجاد نیم میلیون شغل در صنعت گوهرسنگ‌ها تا سال ۱۴۰۵
رئیس هیئت عامل ایمیدرو خبر داد:

ایجاد نیم میلیون شغل در صنعت گوهرسنگ‌ها تا سال ۱۴۰۵

خداداد غریب‌پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در نشست مشترک با عباس رضایی، استاندار اصفهان گفت: با تحقق اهداف توسعه‌ای این سازمان، پیش‌بینی می‌کنیم که رقمی درحدود ۵۵۰ هزار شغل مستقیم در حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی تا سال ۱۴۰۵ ایجاد شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور که در محل استانداری اصفهان با حضور استاندار و جمعی از فعالان بخش گوهرسنگ‌ها و سنگ‌های تزئینی سخن می‌گفت، اظهار داشت: به دنبال این هستیم در بخش مشاغل خانگی این حوزه تا سال ۱۴۰۵، حدود ۵۵۰ هزار شغل ایجاد کنیم.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم تا سال ۱۴۱۰ حدود ۷۰۰ هزار شغل مستقیم ایجاد کنیم. در بخش معدن و صنایع معدنی هر شغل مستقیم می‌تواند بین هفت تا ۱۰ نفر شغل غیرمستقیم ایجاد کند.

آغاز توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها از مشهد و اصفهان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مشهد و اصفهان، نخستین استان‌های هدف‌گذاری شده برای توسعه صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی است.

غریب‌پور تاکید کرد: در ایمیدرو ستادی را با تشکیل کمیته‌های استراتژی، اکتشاف قوانین و مقررات و بازار تشکیل دادیم که انجمن‌های تخصصی حوزه گوهرسنگ‌ها عضو آن هستند.

راه‌اندازی بازارچه مرزی در تایباد خراسان رضوی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در زمینه استاندارسازی این حوزه، به دنبال ایجاد آزمایشگاه مرکزی هستیم که مقدمات آن در حال انجام است. همچنین به دنبال این هستیم تا برای رونق بازار این بخش، بازارچه مرزی در تایباد استان خراسان رضوی ایجاد کنیم.

اکتشاف

غریب‌پور عنوان کرد: از سوی دیگر برنامه‌های اکتشافی ایمیدرو در نقاط مختلف کشور به منظور شناسایی محدوده‌های سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در حال انجام است.

وی اشاره کرد: در این راستا این معادن در اختیار فعالان این بخش قرار خواهد گرفت تا معدن‌کاران بتوانند با تامین مواد اولیه که محصول اکتشافات ایمیدرو است، ارزش‌آفرینی این بخش در اقتصاد را رقم زنند.

اقدامات برون‌سازمانی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اقدامات برون‌سازمانی در تحقق برنامه‌های این بخش، اظهار کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک با گمرک، رایزنی با بانک مرکزی و برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی با سازمان توسعه تجارت به منظور کاهش عوارض صادراتی برنامه‌ریزی و در حال انجام است.

غریب‌‌پور گفت: سعی کردیم اجماعی را متشکل مجموعه‌های از دولتی و بخش خصوصی برای پیشبرد اهداف این بخش مورد توجه قرار دهیم.

وی افزود: معتقدیم ایمیدرو به عنوان حاکمیت، باید بسترساز باشد و در بخش‌های استراتژی، اکتشاف، اصلاح تعرفه‌ها، هماهنگی، زیرساخت و تسهیل قوانین، اقدامات توسعه‌ای را دنبال کند.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو تاکید کرد: به دلیل ایجاد یک برنامه‌ریزی منسجم و ظرفیت‌های این حوزه در کشور، به توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها بسیار خوشبین هستم.

غریب‌پور با بیان اینکه معتقدیم کشورمان ظرفیت‌های پنهان بسیاری دارد، گفت: منابع انسانی سرمایه‌ای است که باعث می‌شود این‌گونه ظرفیت‌ها به طور مناسب احصا شود.

وی درخصوص برنامه‌های توسعه ای در حوزه سنگ‌های تزئینی گفت: ۳۰ درصد سنگ‌های تزئینی کشور در استان اصفهان است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه ۹۰۰ معدن غیرفعال سنگ تزئینی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: رکود در فضای ساخت و ساز، اعمال عوارض برای بخش سنگ‌های تزئینی، مشکلات ماشین‌آلات و دانش فنی، موجب شد کنسرسیوم سنگ‌های تزئینی تشکیل شود.

راه‌اندازی دفتر کنسرسیوم سنگ‌های تزئینی در آلمان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: این کنسرسیوم تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت آسکوتک (شرکت تحت پوشش ایمیدرو در کشور آلمان) به امضا رساند که با راه‌اندازی دفتر این کنسرسیوم در دوسلدورف، صادرات سنگ‌های تزئینی فرآوری شده اصفهان تسهیل می‌شود.

غریب‌پور گفت: همچنین صادرات سنگ به کشورهای روسیه، آلماتی و ایتالیا نیز مورد توجه است. به دنبال کاهش صادرات عوارض صادرات سنگ‌های تزئینی هستیم.

وی تاکید کرد: ایمیدرو از برنامه تامین ماشین‌آلات و آموزش حوزه سنگ‌های تزئینی در اصفهان حمایت می‌کند.

دستاوردهای فولاد مبارکه و افزایش سرمایه با راهبری ایمیدرو

رئیس هیئت عامل ایمیدرو بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات و دستاوردهای صورت گرفته در فولاد مبارکه، عنوان کرد: هفته گذشته پروژه ۱۵۰ میلیون یورویی و ۸۰۰ میلیارد تومانی کنسانتره فولاد مبارکه در سنگان مشهد افتتاح شد که پنج میلیون تن خوراک فولاد مبارکه را تامین می‌کند. فاز دوم این پروژه (۲.۵ میلیون تن کنسانتره) طی هفته‌های آتی افتتاح می‌شود.

غریب‌پور با اعلام اینکه امسال فولادسازی سفیددشت نیز با سرمایه‌گذاری حداکثری فولاد مبارکه در مدار تولید قرار می‌گیرد، گفت: مبارکه ۹ میلیون تن از مجموع ۲۷ میلیون تن فولاد کشور را تولید می‌کند و توسعه طرح‌های این فولادساز هدف‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته مبارکه ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه داشت و امسال این فولادساز ۱۰ میلیارد تومان دیگر نیز افزایش سرمایه خواهد داشت.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: این اقدامات موجب می‌شود تا فولاد مبارکه بدون نیاز به تسهیلات بانکی و فاینانس بین‌المللی، موتور محرک مجموعه خود باشد و منابع خود را از محل سود خود، هزینه طرح‌های توسعه می‌کند.

قدردانی از اقدامات ایمیدرو

در این نشست عباس رضایی، استاندار اصفهان گفت: خدمات دکتر غریب‌پور و مسئولان ایمیدرو در توسعه معدن و صنایع معدنی قابل تقدیر است.

وی افزود: ایمیدرو با برنامه‌ریزی برای اجرای شیرین‌سازی پساپ خور و بیابانک و همچنین توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها، به بهترین شکل ماموریت‌های توسعه‌ای خود را دنبال می‌کند.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: بسیار خرسندیم که رئیس هیئت عامل ایمیدرو با درخواست‌های فعالان گوهرسنگ‌ها در اصفهان موافقت کرد و امیدواریم این اقدامات زمینه اشتغال‌زایی در استان را هموار کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: