اقتصاد معدنی ثبات بیشتری نسبت به اقتصاد نفتی دارد
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور:

اقتصاد معدنی ثبات بیشتری نسبت به اقتصاد نفتی دارد

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: تجربه اقتصادی کشورهای معدن‌محور نشان می‌دهد که هرچه پایه‌های اقتصاد از نفت فاصله بگیرد و به سمت اقتصاد معدنی سوق پیدا کند، نتیجه آن به وجود آمدن ثبات اقتصادی در کشورها خواهد شد. از طرفی با وجود اینکه ایران جزو 12 تا 15 کشور بزرگ معدنی در جهان محسوب می‌شود اما اکتشافات ما در بخش معدن و به خصوص در زمینه منابع فلزی، میزان قابل توجهی نیست. بنابراین با توجه به نگاه ویژه اقتصاد کشور به بخش معدن‌، برنامه ما تمرکز بر اکتشافات معادن فلزی در راستای افزایش ذخایر آن‌ها است؛ تا از این طریق بتوانیم خوراک کافی را برای صنایع پایین‌دستی فراهم نماییم.

علیرضا شهیدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: موضوع اکتشافات ازجمله مهم‌ترین موضوعات مدنظر سازمان زمین‌شناسی است که در حال حاضر تمرکز بیشتری بر روی آن گذاشته می‌شود تا به واسطه اکتشافات جدید بتوانیم منابع جدیدی را به ذخایر معدنی کشور اضافه نماییم.

وی افزود: همچنان که در گذشته موضوع اکتشافات به طور جدی مدنظر روسای مختلف این سازمان بوده است، ما نیز به سیاق گذشته از زمان قبول مسئولیت در سازمان، به طور ویژه به مقوله اکتشافات معدنی نگاه کردیم؛ به طوری که برای تحقق «جهش تولید» در سال 1399، برنامه‌های متعددی در این زمینه طراحی و برای اجرا آماده شده است.

ضرورت کشف ذخایر سنگ آهن

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: با توجه به اینکه شرکت‌های فولادی برای تهیه مواد اولیه خود با کمبود مواجه هستند، بنابراین اولویت ما در مسئله اکتشافات معدنی، پیدا کردن ذخایر پلی متال‌ها همچون سنگ آهن است که به عنوان یکی از نیازهای اصلی صنایع معدنی کشور به خصوص در بخش فولاد محسوب می‌شود. بنابراین امسال بالغ بر 150 هزار کیلومتر مربع مورد بررسی اکتشافی قرار خواهد گرفت.

شهیدی یادآور شد: سازمان زمین‌شناسی علاوه بر تمرکز و توجه به اکتشافات سنگ آهن در کشور، نگاه و سرمایه‌گذاری ویژه‌ای در رابطه با بوکسیت و عناصر غیرفلزی داشته است. در عناصر نادر خاکی که یکی از منابع استراتژیک کشور نیز محسوب می‌شود، طرح‌ها و برنامه‌های مهمی در دست اجرا قرار دارد و امیدوار هستیم که در سال جدید بتوانیم تمام این موارد را با توجه به ظرفیت موجود، پیش برده و پیش از ورود به قرن جدید، بر ذخایر کشور در بخش‌های مختلف معدنی، افزوده کنیم.

ژئوفیزیک هوایی، زمان کشف ذخایر معدنی را تسریع می‌کند

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور عنوان کرد: امروزه تحقق اکتشافات معدنی در تمام دنیا با پیشرفت‌های شگرفی همراه بوده و مسیرهای جدید کشف ذخایر معدنی، عجایب زمین را بیش از پیش برای ما نمایان می‌کند. یکی از موارد و گزینه‌های مهم و پیشرفته دنیای امروز در امر اکتشاف، استفاده از ژئوفیزیک هوایی است. ژئوفیزیک هوایی در ایران از سال 1380 تا 1381 در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی آغاز به کار کرد که در طول سال‌های پس از آن، بهره‌های فراوانی از این تکنولوژی برای کشف ذخایر صورت گرفت. بنابراین استفاده از ژئوفیزیک هوایی برای ما که نیاز مبرم به منابع معدنی جدید داریم، نه تنها به عنوان یک ضرورت مطرح می‌شود بلکه می‌تواند سرعت عمل اکتشافی ما را در یافتن پهنه‌های جدید معدنی، به طور ویژه‌ای افزایش دهد.

شهیدی تاکید کرد: بر اساس اطلاعات به دست آمده از عملیات ژئوفیزیک هوایی در راستای کشف ذخایر معدنی در کشور، مساحتی حدود 700 هزار کیلومتر مربع که مستعد حضور مواد معدنی است را مشخص کردیم. برنامه ما در این زمینه بر اساس نیاز کشور و مطابق با بودجه‌ای که در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد، تعیین تکلیف می‌شود. بنابراین پس از تعیین اولویت‌ها و برآیند کارشناسی کارگروه‌های این سازمان در راستای نیاز کشور و ظرفیت‌های موجود در سازمان اکتشافات معدنی، برداشت‌های مختلف از این ذخایر را عملیاتی می‌کنیم که خوشبختانه در حال حاضر با سرعت عمل خوبی در حال انجام است.

وی اضافه کرد: علاوه‌براین امسال نزدیک به 150 هزار کیلومتر خطی (هر 4.2 کیلومتر خطی از طریق ژئوفیزیک هوایی، معادل یک کیلومتر مربع است) را در برنامه کاری این سازمان قرار داده‌ایم که تا این لحظه، حدود 620 هزار کیلومتر خطی را به ثمر نشانده‌ایم که جای بسی مباهات برای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی است که به نوعی فراتر از برنامه سالانه عمل می‌کند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تصریح کرد: طی این چند وقت اخیر، بسیاری از ذخایر پنهان معدنی را از طریق ژئوفیزیک هوایی شناسایی کردیم که این فرآیند از طریق دو روش به نام روش مغناطیس و روش رادیومتری قابل بهره است. روش مغناطیس بر اساس شدت میدان مغناطیس زمین محاسبه می‌شود. این روش بیشتر برای اکتشاف ذخایر پنهان پلی‌متال‌ها به ویژه مگنتیت مورد استفاده قرار می‌گیرد که تا به امروز نتایج خوبی در این زمینه برای ما به ارمغان آورده است و با سرعت عملی که امروز شاهد آن هستیم، به نظر می‌رسد تا پایان سال به رقم‌های کشف شده قابل توجهی در این زمینه دست پیدا کنیم.

اکتشفات معدنی اولویت نخست ماست

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: در موضوع آمایش سرزمین که ازجمله موضوعات فوق‌العاده مهم و استراتژیک کشور محسوب می‌شود، سازمان زمین‌شناسی از طریق سازمان برنامه و بودجه کل کشور، به عنوان رئیس کمیته زمین موضوع آمایش سرزمین انتخاب شده است. با این حال، اکتشافات معدنی جزو مسئولیت‌ها‌ و اولویت‌های اصلی و مهم این سازمان درنظر گرفته می‌شود. در واقع حوزه مسئولیت ما تا زمینه شناسایی و پی‌جویی تعریف شده است و مابقی چرخه معدنی را پس از تکمیل آن مراحل، به سازمان ایمیدرو و شرکت‌های معدنی بزرگ دولتی و خصوصی واگذار می‌کنیم.

سازمان اکتشافات معدنی یک سازمان فنی است

شهیدی اذعان داشت: دغدغه‌های مختلفی در زمینه اکتشافات زمین و به خصوص اکتشافات معدنی طی پروسه‌های مختلف زمانی-تاریخی مطرح شده و می‌شود که موضوعیت آن‌ها به زمان‌های گذشته، حال و آینده برمی‌گردد. در واقع با توجه به رسالت حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، این سازمان در هر دوره‌ای به فراخور نیاز معدنی کشور و البته امکانات و تکنولوژی موجود در کره خاکی، سیاست‌هایی را اتخاذ و در راستای اجرای آن، برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدتی مشخصی را ابلاغ کرده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: باید توجه داشته باشیم که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی یک سازمان فنی و حاکمیتی است که رسالتی جدای از مسائل سیاسی و... برای خود قائل است؛ چراکه این سازمان باید به عنوان یک نهاد حاکمیتی بتواند اهداف مدنظر چشم‌انداز معدنی کشور را با طراحی و برنامه‌ریزی‌های دقیق و مستمر به پیش ببرد. مسئولیت ما در این سازمان، مسئولیتی فراتاریخی است که باید در لوای آن به وضعیت کنونی و نسل‌های آینده بر اساس تجربه تاریخی گذشته کشور بیاندیشیم. بنابراین این‌گونه نیست که اگر در هر دوره از حکمرانی این سازمان، سیاست معدنی مشخصی وضع شده باشد، در دوره بعد و یا چند دوره پس از آن، تمام آن سیاست‌ها به طور کامل زیر و رو و یا ملغی شود. این رویکرد به دور از رویکرد حاکمیتی این سازمان به حساب می‌آید؛ بنابراین ما نیز همانند دوره‌های پیش از خود، تمامی پروژه‌های پایه‌محور را انجام داده، می‌دهیم و تردیدی وجود ندارد که پس از ما نیز با همین رویکرد به موضوع اکتشافات معدنی نگاه خواهد شد.

شهیدی گفت: با این حال، این‌گونه هم نیست که تمام تمرکز ما بر روی پروژه‌هایی گذاشته شود که سیاست‌گذاری آن پیش‌تر توسط مدیران سابق انجام شده است بلکه کارهای جدید را نیز مطابق با تحولات دنیا، نیازهای امروز و آینده کشور جلو خواهیم برد و هیچ‌گونه تعللی در پیشبرد آن‌ها نخواهیم داشت. از طرفی ممکن است در حال حاضر به یک نتیجه تازه‌ای در راستای اکتشافات معدنی کشور دست پیدا کنیم که اتفاقا نیاز امروز کشور هم به حساب بیاید، پس با تمام توان برای تحقق آن تلاش خواهیم کرد و حتما چنین رویکردی به معنای نفی کارهایی که در گذشته صورت گرفته است، نیست.

وی ادامه داد: در گذشته مقیاس نقشه‌های اطلاعات پایه‌ای همچون نقشه‌های زمین‌شناسی که توسط کارگروه‌های مختلف درون این سازمان تهیه و تولید می‌شد، یک میلیونیم یا یک 250 هزارم بود که پس از آن و با تحولاتی که در سازمان طی پروسه‌های مختلف شکل گرفت، مقیاس این نقشه‌ها به یکصد هزارم تبدیل و کم کم  به یک 50 هزارم رسید؛ به طوری که در حال حاضر معیار عملکرد ما بر اساس مقیاس یک 25 هزار صورت‌بندی می‌شود.

رویکرد ما افزایش دقت، کاهش خطا

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تصریح کرد: ما به دنبال افزایش دقت کار در فرآیند نقشه‌های زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی هستیم تا از این طریق بتوانیم میزان خطا و زمان رسیدن به نتایج زمین‌شناسی و ذخایر معدنی را به حداقل ممکن کاهش دهیم. این موضوع در دنیای امروز بسیار مورد توجه سازمان‌های بین‌المللی قرار دارد؛ تا جایی که جزو مباحث ضروری در زمینه افزایش بهره‌وری در یک سازمان محسوب می‌شود؛ بنابراین زمان مهم‌ترین دستاویز ما برای پیشبرد اهداف در زمینه کشف ذخایر معدنی است.

اقتصاد معدنی جایگزین اقتصاد نفتی

شهیدی گفت: در حال حاضر، چشم‌انداز بخش معدن و به خصوص اکتشافات معدنی بسیار روشن‌تر از گذشته ترسیم می‌شود. جایگزینی اقتصاد معدنی به جای اقتصاد نفتی، یکی از مولفه‌های مهم در امیدواری به این بخش است. در واقع، پررنگ‌تر شدن نقش معدن در اقتصاد این روزهای کشور موجب شده که نگاه‌ها به بخش اکتشافات معدنی نسبت به گذشته، نه تنها تغییر کند بلکه بیشتر هم شود.

وی افزود: تجربه کشورهایی که اقتصاد آن‌ها بر پایه معادن تعریف می‌شود، نشان می‌دهد که اقتصاد آن‌ها نسبت به کشورهای نفت‌محور، از ثبات بیشتری برخوردار است. کشورهای با اقتصاد نفتی، متاسفانه با یک نوسان قیمتی در بازار جهانی نفت، کل ساختار اقتصاد آن‌ها به یک باره در هم می‌ریزد که این موضوع در اقتصادهای معدن‌محور، هرگز این‌گونه نبوده و نوسانات در بازار نفت قابل مقایسه با بازار معدن نیست.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در پایان خاطرنشان کرد: برای رسیدن به چشم‌انداز اکتشافات معدنی کشور بر اساس نقشه راه معدن و صنایع معدنی، برنامه تفصیلی بلندمدتی طراحی کرده‌ایم که به تبع آشکار شدن نتایج آن، مطمئنا بر ظرفیت معدنی کشور افزوده خواهد شد. از طرفی با وجود اینکه کشور ما جزو 12 تا 15 کشور بزرگ معدنی در جهان محسوب می‌شود اما اکتشافات ما در بخش معدن و به خصوص در زمینه منابع فلزی، میزان قابل توجهی نیست؛ بنابراین با توجه به نگاه ویژه اقتصاد کشور به بخش معدن‌، برنامه ما تمرکز بر اکتشافات معادن فلزی در راستای افزایش ذخایر آن‌ها است تا از این طریق بتوانیم خوراک کافی برای صنایع پایین‌دستی فراهم نماییم. با این حال، بر اساس چشم‌انداز نقشه راه معدن، رسیدن به رقم 55 میلیون تن فولاد، از اولویت‌های بخش معدن محسوب می‌شود که برای رسیدن به این رقم، نیاز به 160 تا 170 میلیون تن سنگ آهن به صورت سالانه داریم؛ در واقع، وجود چنین چشم‌اندازی، مسئولیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی را برای کشف پهنه‌های جدید در راستای رسیدن به این ارقام در افق 1404، سنگین‌تر از گذشته می‌‌کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
گل گهر
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
آغاز اکتشاف ذخایر سنگ آهن با مشارکت بخش خصوصی
۳۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف در سال ۹۹ با رشد ۱۵ درصد
اکتشافات سیستماتیک، راه رسیدن به سنگ آهن را تسریع می‌کند
اولویت ما شناسایی مواد معدنی و پایش مخاطرات طبیعی است
35 هزار کیلومتر اکتشافات ژئوفیزیک هوایی/ 120 هزار کیلومتر مربع اکتشافات عمومی در سال 98
بیش از 150 هزار کیلومتر مربع شاخص کلان اکتشاف ذخایر معدنی
واگذاری 55 هزارکیلومتر مربع اطلاعات پایه زمین‌شناسی به بخش خصوصی
سال 1400، سال پوشش سراسری نقشه‌های زمین‌شناسی است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 88 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجاه و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: