سرمایه‌گذاری ۴۴۰ میلیون یورویی طی سه ماهه نخست سال 1399/ طراحی 11 پروژه در راستای توسعه ساخت داخل
معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام کرد:

سرمایه‌گذاری ۴۴۰ میلیون یورویی طی سه ماهه نخست سال 1399/ طراحی 11 پروژه در راستای توسعه ساخت داخل

معاون طرح و برنامه وزارت صمت در نشست خبری با موضوع «تبیین برنامه‌ها و تشریح عملکرد آن معاونت و پاسخ‌گویی به سوالات اصحاب رسانه‌» و با محوریت پویش ملی «تولید، تداوم امید» که در محل وزارت صمت برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه حجم سرمایه‌گذاری خارجی طی سه ماهه نخست سال جاری حدود ۴۴۰ میلیون یورو بوده است، بنابراین استفاده حداکثری از ظرفیت‌ ایرانیان خارج از کشور برای جذب سرمایه‌گذاری برای طرح‌های داخلی، در اولویت برنامه‌های ما قرار می‌گیرد. همچنین جهت‌گیری وزارت صمت طی سال «جهش تولید» حول چهار محور ساخت داخل، مدیریت واردات، توسعه صادرات و مدیریت بازار داخلی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»​، سعید زرندی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در سال 1399، برنامه‌ها در راستای پاسخ‌گویی به مسائل و مشکلاتی همچون تحریم‌ها، ویروس کرونا و تغییرات قیمت‌های جهانی خواهد بود؛ به طوری که می‌دانیم کاهش قیمت‌ها منجر به کاهش درآمد ارزی کشور شد. بنابراین در این راستا تلاش خواهیم کرد تا چالش‌های پیرامون این مسائل را مرتفع نماییم و اهتمام ویژه‌ای برای تسهیل شرایط تولید و صادرات به وجود آوریم.

برنامه‌های چهارگانه وزارت صمت در سال «جهش تولید»

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: جهت‌گیری وزارت صمت حول چهار محور ساخت داخل، مدیریت واردات، توسعه صادرات و مدیریت بازار داخلی خواهد بود که در راستای تحقق این موضوعات در مسیر شعال سال یعنی «جهش تولید»، 40 پروژه در قالب هفت برنامه طی سال جاری طراحی شده است؛ همچنین ذکر این نکته ضروری است که تمام این طرح‌ها و برنامه‌ها در ادامه برنامه‌های سال گذشته پیش خواهد رفت و توسعه و تعمیق ساخت با اجرای 11 پروژه در سال جدید، ازجمله اولویت‌ها مهم در این زمینه محسوب می‌شود. با این حال، باید توجه داشت که تکمیل نهضت ساخت داخل برای جلوگیری از خروج 3.2 میلیارد دلار ارز از کشور صورت می‌گیرد و وزارت صمت، اهتمام ویژه‌ای برای پیشبرد این سیاست به کار خواهد بست.

زرندی یادآور شد: محور بعدی برنامه‌های ما، مربوط به معدن است که در این بخش، پنج برنامه مد نظر داریم که مهم‌ترین آن، می‌توان به راه‌اندازی معادن غیرفعال اشاره داشت.

وی افزود: با توجه به اینکه راهبرد بهره‌وری سرمایه می‌تواند موجب راه‌اندازی معادن غیرفعال و طرح‌های نیمه‌تمام شود، بنابراین یکی از برنامه‌های‌ مهم ما در سال «جهش تولید» در همین راستا، فعال‌سازی یک هزار و 20 معدن کوچک‌مقیاس خواهد بود.

ضرورت جذب سرمایه‌گذار برای فعال‌سازی طرح‌های راکد

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اذعان داشت: متاسفانه در شهرک‌های صنعتی کل کشور، حدود 9 هزار و 800 واحد تعطیل و غیرفعال وجود دارد که برای فعال‌سازی دوباره این واحدها، درصدد جذب سرمایه‌گذار هستیم. همچنین در راستای تسریع مسیر راه‌اندازی معادن و طرح‌های نیمه‌تمام، تکمیل صندوق تسهیلات را به طور ویژه در دستور کار قرار دادیم تا در این زمینه بتوانیم تا پایان سال 1399، بخش اعظم طرح‌های راکد بخش صنعت و معدن را به طور کامل احیا نماییم.

زرندی تاکید کرد: هم‌اکنون سه هزار و ۹۰۰ طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد، ۱۲ هزار و ۸۰۰ طرح بالای ۶۰ درصد و ۱۹ هزار و ۹۶۰ طرح بیش از ۲۰ درصد در کشور وجود دارند که در حال حاضر، مراحل تکمیلی را طی می‌کنند.

وی اشاره کرد: با فعال کردن ظرفیت خالی واحدهای صنعتی که زیر ظرفیت کار می‌کنند و نیز تکمیل واحدهای نیمه‌تمام، می‌توانیم در موضوع ضمن تحقق «جهش تولید»، تحول اساسی در اقتصاد کشور ایجاد کنیم. علاوه بر این، رقم ظرفیت‌سازی بخش صنعت در سال گذشته، رقمی حدود دو هزار و 200 واحد صنعتی بوده که پروسه آن همچنان نیز در حال انجام است و امیدواریم به زودی به نهایی شود.

زرندی در خصوص توزیع بخش‌های مهم سرمایه‌گذاری طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد نیز گفت: این توزیع شامل ۳۰ درصد صنایع معدنی، ۳۰ درصد محصولات شیمیایی و فرآورده‌های حاصل از نفت، ۷ درصد منسوجات، ۴.۵ درصد ماشین‌سازی و‌ تجهیزات، ۴.۵ درصد لاستیک و پلاستیک و ۱۵ درصد سایر محصولات بوده است.

راه‌اندازی 200 طرح تا پایان سال جاری

معاون طرح و برنامه وزارت صمت تشریح کرد: 200 طرح از طرح‌های برنامه‌ریزی‌ شده برای توسعه بخش صنعت و معدن، در استان‌های مختلف کشور تعیین شده است که تا پایان سال به صورت کامل تکمیل و نهایی خواهند شد.

زرندی تاکید کرد: تکمیل و بهره‌برداری 200 طرح پیشران و بزرگ صنعتی با سرمایه‌گذاری بیش از ۷۱ هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار دارد که در صورت تحقق آن، بالغ بر ۴۰ هزار اشتغال در سطح کشور ایجاد خواهد شد.

اولویت ما سرمایه‌گذاری در استان‌های کمتربرخوردار است

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اظهار داشت: 12 استان به عنوان استان‌های کمتربرخوردار در بخش صنعت، معدن و‌ تجارت انتخاب شده‌اند که در 6 محور برای آن‌ها برنامه طراحی و ارائه کرده‌ایم.

زرندی ادامه داد: در این ۱۲ استان، تکمیل ۱۰۳ طرح نیمه تمام، ۱۴۷ فعالیت زیرساختی، ۲۲ طرح ایجادی و ۱۸ فعالیت بازرگانی را هدف‌گذاری کردیم و تکمیل و راه‌اندازی ۲۹ طرح معدنی، ۱۷۷ واحد راکد در ۱۲ استان کمتر برخوردار نیز مدنظر است.

صدور 536 جواز تاسیس برای استخراج رمز ارزها

معاون طرح و برنامه وزارت صمت عنوان کرد: 733 مورد برای صدور جواز تاسیس در حوزه استخراج رمز ارزها ثبت نام کرده‌اند که از این میان، ۵۳۶ شرکت موفق به کسب جواز تاسیس شدند. همچنین در حال حاضر 10 شرکت در فرآیند صدور پروانه بهره‌برداری رمز ارزها قرار دارند که به زودی مراحل آن نهایی خواهد شد.

وی اضافه کرد: از جمله شروطی که منجر به صدور مجوز رمز ارزها می‌شود، داشتن حداقل ۲۵۰ کیلو‌وات برق صنعتی است و علاوه‌بر این، شرکت‌های متقاضی برای دریافت مجوز، باید فعالیت خود را در محدوده شهرک‌های صنعتی تعریف و در آنجا مستقر شوند.

اهتمام ویژه در مسیر تحقق انقلاب صنعتی چهارم

زرندی تصریح کرد: مدیریت واردات و صادرات از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صمت به جهت تامین ارز کافی برای کشور محسوب می‌شود. در همین راستا، برای یک هزار و 567 قلم کالا محدودیت واردات طی سال گذشته ایجاد شد که این رقم در سال 1399 به دو هزار و 500 قلم کالا افزایش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: برنامه‌ریزی برای توسعه صادرات ‌و واردات با محوریت 15 کشور همسایه به علاوه چین و هند در اولویت خواهد بود. همچنین فناوری‌ در محور چهارم برنامه‌های ما قرار دارد که در ارتباط مستقیم با انقلاب صنعتی چهارم است. انقلاب صنعتی چهارم از سال 2015 در جهان شکل گرفت؛ به طوری که زمان ورود آن به کشور ما، سال 1398 بود. همچنین صنایع فولاد و مواد غذایی، شامل دو بخشی هستند که در اولویت انقلاب صنعتی چهارم وزارت صمت قرار دارند.

مدیریت واردات، ثبات ایجاد می‌کند

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: از سال ۱۳۹۸، برنامه‌ریزی برای مدیریت واردات و توسعه صادرات که در عمل زمینه لازم برای توسعه ساخت داخل را فراهم می‌آورد، انجام شده است. همچنین حجم واردات کالاهای مصرفی کاهش محسوسی داشته و واردات ما در این زمینه، به سمت کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای حرکت کرده است.

فناوری، دستاوردهای ما را جهانی می‌کند

زرندی گفت: برای اینکه بتوانیم در عرصه‌های بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم، بدون توجه به موضوع استارت‌آپ‌ها در انقلاب صنعتی چهارم، دستیابی به این ایده غیرممکن خواهد بود.

تامین مالی از طریق بازار سرمایه

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اشاره کرد: نگاه ویژه‌ای به بازار سرمایه در وزارت صمت وجود دارد؛ به طوری که بر اساس رایزنی‌های صورت گرفته قرار است شرکت‌هایی که در سال 1399 در‌ بازار بورس عرضه می‌شوند، معاف از حسابرسی در سال 1398 باشند. بنابراین باید تاکید کرد که تامین مالی و سرمایه‌گذاری، اولویت ما برای رسیدن به انقلاب صنعتی چهارم است.

زرندی تصریح کرد: در ساختار معاونت طرح و برنامه وزارتخانه، دفتر تامین مالی را تعبیه کردیم؛ چراکه به دنبال روش‌های نوین جهت تامین مالی ازجمله تامین مالی از طریق بازار بورس هستیم. علاوه‌بر این، مسیر برنامه‌های ما به گونه‌ای است که در نظر داریم تا کمبود نقدینگی در تولید و افزایش نقدینگی در بازار طی سال جاری را با استفاده از بازار سرمایه جبران نماییم.

وی با اعلام اینکه زمینه ورود ۱۰۰ شرکت صنعتی و‌ معدنی را به بورس برای تامین مالی فراهم می‌کنیم، گفت: یک هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان از سه شرکت بزرگ در همین مدت انتشار اوراق داشتیم که خوشبختانه این شرکت‌ها موفق شده‌اند از بازار سرمایه، تامین مالی شوند.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت تاکید کرد: طی سه ماهه امسال حدود ۱۷ درصد انتشار اوراق بخش صنعت و‌ معدن در بورس رشد داشته است؛ علاوه‌براین نزدیک به 500 شرکت بزرگ برای ورود به بورس اعلام آمادگی کرده‌اند که برای ۱۴۸ شرکت، مراحل پذیرش انجام شده است.

زرندی گفت: باید توجه داشته باشید که کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی سال گذشته، رقمی حدود ۹۷۵ میلیارد تومان بوده است. همچنین ۳۱۷ میلیارد تومان یعنی حدود 32 درصد تسهیلات پرداختی، به بخش صنعت اختصاص داشته است؛ در حالی که طبق قانون این سهم باید حدود 40 درصد باشد. با این حال باید یادآوری کرد که بخش عمده‌ای از تسهیلات اعطایی به صورت تمدید تسهیلات قبلی بوده است.

کرونا در عادی‌سازی روند بازار وقفه گذاشت

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام کرد: با توجه به اینکه بسیاری از واحدهای تجاری و صنعتی با شیوع ویروس کرونا، دچار مشکلات عدیده مالی برای ادامه فعالیت در بازار شدند، دولت در این زمینه تسهیلاتی ارائه داده است که در ادامه نیز به میزان تسهیلات ارائه شده، افزوده خواهد شد. با این حال و تا به امروز، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان درخواست تسهیلات در این بخش ثبت شده است که در نوع خود می‌تواند جالب توجه باشد.

زرندی ادامه داد: بهبود فضای کسب و کار، ازجمله اهداف اولیه و مهم ما محسوب می‌شود؛ به طوری که طی سال گذشته، شاهد رششد 2.3 درصدی در این زمینه بودیم.

وی عنوان کرد: برخی از محصولات شامل ماشین‌لباس‌شویی، شمش آلومینیوم و... بالاترین رشد تولید را طی دو ماهه نخست سال 1399 نسبت به سایر محصولات و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، داشته‌اند.

سیاست تلفیقی در پیشبرد صنایع پیشران

معاون طرح و برنامه وزارت صمت تصریح کرد: صنایع پیشران از دیگر اولویت‌های ماست که می‌تواند منجر به ارزش‌افزوده بالاتر، توسعه صادرات و جایگزینی واردات شود. سیاست ما در‌ پیشبرد اهداف صنایع پیشران، سیاست تلفیقی است که فلزات اساسی و پتروشیمی در بخش صنعت و معدن، در اولویت‌ برنامه‌های ما برای پیشبرد دقیق و برنامه‌ریزی شده صنایع پیشران قرار دارد.

ضرورت تفویض اختیار به تشکل‌ها

زرندی عنوان کرد: واگذاری مسئولیت‌ سیاست‌گذاری در بخش صنعت و معدن به تشکل‌های مربوطه، جزو برنامه‌های ما محسوب می‌شود که البته تا به امروز، تفویض اختیار در ارتباط با هفت موضوع به 14 استان به صورت کامل محقق شده است.

سرمایه‌گذاری ۴۴۰ میلیون یورویی خارجی

معاون طرح و برنامه وزارت صمت بیان کرد: طی سه ماهه نخست سال 1399، حدود ۲۴ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسید که این مقدار نشان از رشد ۱۹ درصدی تعداد مجوزهای صادر شده نسبت به مدت مشابه پارسال است. همچنین در این سه ماهه، استان‌های تهران، البرز، اصفهان و سیستان و بلوچستان، مجوز سرمایه گذاری خارجی صادر کرده‌اند.

زرندی افزود: با توجه به اینکه حجم سرمایه‌گذاری خارجی طی سه ماهه سال جاری حدود ۴۴۰ میلیون یورو بوده است، بنابراین استفاده حداکثری از ظرفیت‌ ایرانیان خارج از کشور برای جذب سرمایه‌گذاری، در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد.

قطعه‌سازی یک صنعت استراتژیک است

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اظهار کرد: قطعه‌سازی جزو بخش‌های مهم، استراتژیک و دارای اولویت در وزارت صمت محسوب می‌شود؛ چراکه می‌دانیم این بخش، ظرفیت بالایی برای اشتغال‌‌زایی دارد و می‌تواند تحول بزرگی در صنعت خودروسازی کشور ایجاد نماید.

زرندی ادامه داد: آنچه که در اواخر سال گذشته مبنی بر تامین مالی خودروسازان، به قطعه‌سازان پرداخت شد، در راستای راهبری و حمایت از صنعت قطعه‌سازی کشور بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای حمایت از قطعه‌سازان، استفاده از اوراق گام (گواهی اعتبار مولد) ابلاغی بانک مرکزی بوده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
توجه به زنجیره‌ها، رکن تحقق «جهش تولید» است
۱۰۰ شرکت تولیدی تا پایان سال به بورس وارد می‌شوند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: