کاهش تولید کنسانتره برای دومین ماه پیاپی/ زنگ خطر کاهش تولید کنسانتره کشور

کاهش تولید کنسانتره برای دومین ماه پیاپی/ زنگ خطر کاهش تولید کنسانتره کشور

تولید کنسانتره کشور طی دو ماه نخست سال 1399 حدود 2 درصد کاهش یافت و به هفت میلیون و 957 هزار تن رسید که این موضوع زنگ خطر تولید سنگ‌آهن کشور را به صدا درآورده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، صنعت کنسانتره سنگ‌آهن به عنوان یکی از حلقه‌های زنجیره فولاد کشور، حال و روز خوبی ندارد و با وجود افتتاح چندین طرح در چند ماه اخیر، تولید این ماده معدنی در کشور به ویژه در دو ماه ابتدای سال 1399 نسبت به سال گذشته کاهشی شده است. هرچند که تولید کنسانتره در اردیبهشت سال 1399 نسبت به اردیبهشت سال گذشته حدود 2 درصد افزایش یافته است، اما عملکرد کلی دو ماهه همچنان منفی است.

نمودار 1 نشان می‌دهد که در اردیبهشت ماه سال جاری حدود چهار میلیون و 157 هزار و 131 تن کنسانتره توسط شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی و فلزی در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 2 درصد رشد دارد. در این میان، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با تولید یک میلیون و 339 هزار و 34 تن، همچنان در صدر بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کنسانتره در کشور باقی مانده است. تولید این شرکت در اردیبهشت سال گذشته حدود یک میلیون و 374 هزار و 164 تن بود. بنابراین تولید اردیبهشت سال جاری گل‌گهر نسبت سال گذشته حدود 3 درصد کاهش دارد. شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور نیز همانند فروردین ماه، توانست رکورد بیشترین رشد را به میزان 114 درصد از آن خود کند. این شرکت 134 هزار و 341 تن کنسانتره در اردیبهشت ماه سال جاری تولید کرد، در حالی که سال گذشته توانسته بود 62 هزار و 632 تن کنسانتره تولید کند. بیشترین کاهش تولید کنسانتره نیز مربوط به اپال پارسیان سنگان به میزان 31 درصد بود. این شرکت در اردیبهشت ماه سال جاری 161 هزار و 610 تن کنسانتره تولید کرد، اما در اردیبهشت ماه سال گذشته اپال پارسیان 233 هزار تن کنسانتره تولید کرده بود. همچنین شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو به میزان یک میلیون و 3 هزار و 186 تن، میدکو با 556 هزار و 903 هزار تن سنگ‌آهن گهرزمین با 382 هزار و 701 تن، سنگ‌آهن مرکزی با 365 هزار و 494 تن، سیمیدکو با 143 هزار و 551 تن و سنگ‌آهن جلال آباد (فکور صنعت) با 60 هزار و 301 تن سایر تولیدکنندگان کنسانتره بودند. گفتنی است که تولید کنسانتره در میدکو، گهر زمین، سنگ‌آهن جلال آباد و چادملو با رشد و سیمیدکو و سنگ‌آهن مرکزی با افت همراه بود.

نمودار 2 نشان می‌دهد که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر همچنان سهم بیش از 30 درصدی خود را در تولید کنسانتره کشور نگه داشته است. سهم شرکت گل‌گهر در اردیبهشت ماه سال جاری با یک درصد رشد نسبت به ماه گذشته به 32 درصد رسیده است، در حالی که این شرکت طی فروردین ماه گذشته، حدود 31 درصد در تولید سهم داشت. علاوه‌براین، با رشد تولید کنسانتره در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، این شرکت سهم خود را از 20 درصد در فروردین ماه، به 24 درصد در اردیبهشت ماه سال جاری ارتقا داد. پس از این دو شرکت، میدکو 13 درصد، گهر زمین 9 درصد، سنگ‌آهن مرکزی 9 درصد، اپال پارسیان 4 درصد، سیمیدکو 4 درصد، صبانور 3 درصد و جلال آباد 2 درصد در تولید کنسانتره کشور سهم دارند.

جدا از رشد تولید در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به سال گذشته، روند تولید کنسانتره سنگ‌آهن در کشور کاهشی بوده و همان‌گونه که پیش از این در گزارش‌های متعدد و نیز پیام‌های پیاپی مدیران صنعت فولاد کشور عنوان شد، خطر کمبود سنگ‌آهن و کنسانتره صنایع پایین‌دست را تهدید می‌کند و این موضوع می‌تواند در درازمدت صنعت فولاد کشور را با چالش بسیار جدی سنگ‌آهن مواجه کند زیرا روند تولید فولاد کشور صعودی است و این کمبود در آینده نه‌چندان دور بر عملکرد صنعت فولاد کشور تاثیر منفی خواهد گذاشت. نکته مهم دیگر این است که برنامه‌ریزی شده تا پایان سال 1404 صنعت فولاد کشور به 55 میلیون تن فولاد و 75 میلیون تن کنسانتره دست یابد و روند احداث طرح‌ها نیز چنین نشان می‌دهد، اما بسیاری از واحدهای کنونی با کاهش تولید و کمبود خوراک مواجه شده‌اند که ابتدا باید در مورد تامین خوراک آن‌ها چاره‌ای اندیشید، سپس به دنبال افتتاح‌های پیاپی طرح‌های سنگ‌آهنی و فولادی‌ بود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: