اقدامات بنیادین در عرصه حفاظت از محیط زیست انجام شده است
مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان:

اقدامات بنیادین در عرصه حفاظت از محیط زیست انجام شده است

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با بیان اینکه بهبود مستمر در حوزه محیط زیست، ناشی از تعهد مجتمع بر حفظ و صیانت از محیط زیست و رعایت الزامات قانونی و مقررات ملی و بین‌المللی است،گفت: شرکت «مجتمع فولاد خراسان» همگام با توسعه کمی ظرفیت تولید و افزایش تنوع و کیفیت محصولات، اقداماتی اساسی را برای بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی به انجام رسانده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی فولاد خراسان، کسری غفوری، مدیرعامل مجتمع  فولاد خراسان اظهار داشت: این مجتمع با تلاش مضاعف و صرف هزینه‌های ارزی و ریالی، اقدام به تعریف و اجرای پروژه‌های موثری در قالب طرح‌های بازسازی، بهسازی و نوسازی در بخش‌های هوا، آب، پساب، پسماند و انرژی کرده که این خود بیانگر اعتقاد راسخ مجتمع به مقوله حفاظت از محیط زیست است.

وی با اشاره به  اقدامات انجام شده در حوزه محیط زیست، در دو دسته طرح جامع بهبود کیفیت هوا و آب، افزود: ایجاد «کمربند سبز» و اجرای طرح «مطالعه تراکم و تنوع پوشش گیاهی» در محدوده مجتمع ازجمله اجزای طرح «بهبود کیفیت هوا» بوده و در طرح جامع آب نیز، با اصلاحات صورت گرفته روی سیستم آب و مدیریت مصرف مجتمع، آب مصرفی سالانه تا میزان 40 درصد کاهش یافته است.

همچنین ناصر فتحعلیان، مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست فولاد خراسان نیز به مناسبت هفته محیط زیست، با تشریح اقدامات صورت گرفته برای به حداقل رساندن میزان مصرف آب در مجتمع فولاد خراسان، استفاده از پساب‌های صنعتی و انسانی پس از تصفیه و استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین، تجهیز 95 درصد از گستره فضای سبز شرکت به سیستم قطره‌ای و بارانی را از اقداماتی عنوان کرد که همزمان با افزایش سطح فضای سبز، مصرف سالانه آب را بسیار کاهش داده است.

وی تغییر فرایند غبارگیر واحد احیا از تر به خشک جهت افزایش راندمان و صرفه‌جویی در مصرف آب و همچنین انجام پروژه‌های مختلف در واحد آب‌رسانی از قبیل اصلاح مکانیسم کلاریفایر احیا، پیش تصفیه فیزیکی و تیکنر گندله‌سازی را از دیگر اقدامات حوزه Hse برشمرد.

به گفته مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست فولاد خراسان، اجرای پروژه «شبکه جمع آوری و انتقال پساب‌های نواحی گندله‌سازی و احیا به دریاچه 160 هزار متر مکعبی» و «کاهش مستمر میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی (چاه‌ها)» و تلاش در «استفاده از آب سدبار و پساب‌های تصفیه شده در فرآیندهای تولید»، از دیگر اقدامات شرکت درحوزه صرفه‌جویی از مصرف آب بوده است.

فتحعلیان درباره مهم‌ترین اقدامات در حوزه «رعایت استانداردهای زیست محیطی فولاد خراسان»، گفت: علی‌رغم اینکه گاز و بخارهای خروجی از دودکش‌های خطوط تولید مجتمع در محدوده مجاز استانداردهای زیست‌محیطی است، اما مجتمع به این موضوع اکتفا نکرده و با هدف بهبود مستمر در این زمینه، در حال عقد قرارداد با شرکت‌های ذی‌صلاح برای تغییر بگ‌ فیلترها با نوع سرامیکی هستیم که این نوع فیلترها بازدهی بهتری نسبت به نوع پارچه‌ای (bag filter) دارند.

مدیر HSE فولاد خراسان، راه‌اندازی دستگاه کلریناتور نواحی گندله‌سازی، افزایش مساحت زیرکشت فضای سبز به میزان پنج هکتار در سال گذشته که منجر به افزایش عرصه فضای سبز به 278 هکتار در سایت شده و نیز استفاده از گونه‌های سازگار با اقلیم منطقه و کم آبی را از دیگر  اقدامات انجام شده در راستای کاهش آلودگی هوا عنوان کرد.

راه‌اندازی کامل «تصفیه خانه بهداشتی فاز 2» مجتمع با ظرفیت 100 متر مکعب در روز به روش تصفیه بیولوژیکی، «اجرای سیستم مدیریت پسماند»، و برنامه‌ریزی برای کاهش پسماندها، استفاده مجدد و امحا بهداشتی و زیست‌محیطی تمامی پسماندهای صنعتی، عمومی، کشاورزی و بیمارستانی از دیگر اقدامات در راستای حفاظت از محیط در شرکت بوده است.

مدیر «ایمنی، بهداشتی و محیط زیست» فولاد خراسان، از  اجرای پروژه revamp در فولادسازی شماره 1 جهت صرفه جویی در مصرف انرژی برق، رایزنی مستمر با شرکت‌های تولید کنسانتره و تهیه کنسانتره با کیفیت بالا و گوگرد پایین برای کنترل میزان گاز So2 در کارخانه گندله سازی، ایزولاسیون و عایق‌بندی اطراف کمپرسور سیل مدول یک احیا مستقیم برای کاهش آلودگی صوتی، تمدید گواهینامه سیستم مدیریت زیست‌محیطی Iso-14001-2015 برای یک دوره دیگر، افتتاح پارک کیفیت در سایت صنعتی مجتمع، برگزاری جلسات زیست‌محیطی (HSE) و کمیته انرژی به صورت مستمر و برگزاری مسابقه نقاشی و عکاسی زیست‌محیطی به مناسبت روز هوای پاک با مشارکت ادارات محیط زیست و آموزش و پرورش برای ارتقا فرهنگ زیست‌محیطی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه در ماه‌های اخیر برشمرد.

گفتنی است تفکر سازگاری احداث مجتمع فولاد خراسان با محیط زیست از ابتدای سال 1362 با انتخاب یک شرکت معتبر بین‌المللی به نام کوبه استیل ژاپن به عنوان مشاور پروژه شکل گرفت که پس از انجام مطالعه امکان‌سنجی فنی و اقتصادی در خراسان بزرگ، نهایتا در سال 1368 از بین هشت گزینه کاندیدا شده در استان، منطقه نیشابور باتوجه به جمیع جهات برای احداث سومین قطب صنعت فولاد کشور پیشنهاد شد.

//انتهای پیام

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
نیاز آهک فولاد خراسان از معادن نیشابور تامین می‌شود
مشکلات نباید مانع پیشرفت پروژه‌ها شود
رکورد تولید گندله در فولاد خراسان شکسته شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: