تامین نقدینگی طرح‌های نیمه‌تمام در صدر اولویت ماست
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت:

تامین نقدینگی طرح‌های نیمه‌تمام در صدر اولویت ماست

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت با مدیران عامل و معاونان نظام بانکی، با بیان اینکه پشتیبانی نظام بانکی از تولیدکنندگان، یکی از پیش‌شرط‌های مهم تحقق جهش تولید است، گفت: اولویت با تامین نقدینگی طرح‌هایی که بالای ۶۰ درصد پیشرفت داشته‌اند، با سه ویژگی شاخص بالای عمق ساخت داخل، ارزآوری از محل صادرات و قرار گرفتن در مناطق محروم است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از شاتا، حسین مدرس خیابانی اظهار داشت: علی‌رغم شرایط کنونی کشور به لحاظ تنگناهای تامین نقدینگی و کمبود منابع بانکی، اما منابع ارزی و ریالی در جهت اهداف «جهش تولید» در حال پرداخت و هدایت است و باید تمام توان خود را در حوزه تامین مالی با استفاده از ابزارهای مختلف متمرکز کرد تا تولید کشور به دلیل عدم تامین نقدینگی دچار مشکل و توقف نشود.

وی افزود: منابع سیستم بانکی در کنار منابع مالی تبصره ۱۸ و نیز سایر ابزارهای تامین مالی، محل‌های فراهم کردن امکانات مالی برای واحدهای تولیدی هستند، این در حالی است که پشتیبانی نظام بانکی از تولیدکنندگان، یکی از پیش‌شرط‌های مهم تحقق «جهش تولید» به شمار می‌رود؛ اگرچه برخی از بنگاه‌های بزرگ دولتی نیز در حال فروش اموال و دارایی‌های مازاد خود هستند.

مدرس خیابانی ضمن تقدیر از شبکه بانکی در تامین مالی بخش تولید، گفت: اولویت با تامین نقدینگی طرح‌های بالای ۶۰ درصد پیشرفت داشته‌اند، با سه ویژگی شاخص عمق ساخت داخل، ارزآوری از محل صادرات و قرار گرفتن در مناطق محروم است.

به گفته وی، در عارضه‌یابی صورت گرفته از واحدهای تولیدی، عمده مشکلات این واحدها تامین نقدینگی و نبود منابع کافی برای سرمایه‌گذاری‌های جدید است که بر این اساس، نظام بانکی می‌تواند به صورت هدفمند و با راهبردها و اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال «جهش تولید»، بخش تولید کشور را مورد حمایت قرار دهد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: چنانچه منابع سیستم بانکی به کمک سایر روش‌های تامین مالی واحدهای تولیدی بیاید، چرخ تولید به حرکت درخواهد آمد و به اهداف تعیین شده در سال «جهش تولید» دست خواهیم یافت، بنابراین نقش منابع بانکی در پشتیبانی از بخش تولید کشور بسیار حائز اهمیت است.

مدرس خیابانی اضافه کرد: تولید امسال از جهات مختلف حائز اهمیت است، به این معنا که علاوه بر ایجاد ثروت و اثرگذاری در اقتصاد ملی و تولید ناخالص داخلی، با اشتغال‌زایی که ایجاد می‌کند در حوزه‌های اجتماعی و امنیتی نیز نقش بسیار مهمی دارد.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از حداکثر توان نظام بانکی در حمایت از تولید، افزود: امسال تولید صادراتی، نه تنها در جای خود بسیار حائز اهمیت است، بلکه به جهت تامین نیازهای ارزی سایر بخش‌های کشور نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و ارز حاصل از صادرات، منبع تامین مواد اولیه بسیاری از کارخانجات کشور شده است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاکید معاون اول رئیس‌جمهور در حوزه توجه به صادرات غیرنفتی، گفت: امسال باید با اتکای به درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی، تولید کشور را اداره کرده و بر همین اساس است که معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه شورای عالی صادرات، بارها بر ضرورت توجه به صادرات تاکید کرده‌اند.

مدرس خیابانی با اشاره به همکاری تنگاتنگ وزارت صنعت، معدن و تجارت با بانک مرکزی در جهت تامین ارز مورد نیاز صنایع کشور تاکید کرد: در بخش طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری، ایمیدرو سالانه ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان از محل منابع داخلی خود سرمایه‌گذاری می‌کند؛ بنابراین این سازمان توسعه‌ای، با تمام ظرفیت‌های خود در حوزه سرمایه‌گذاری بخش معدن و صنایع معدنی کشور وسط میدان است. بنابراین اگر بانک‌ها نیز با منابع خود به این حوزه اضافه شوند، هم‌افزایی در جهت تحقق اهداف «جهش تولید» انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه، کمک سیستم بانکی در این حوزه می‌تواند سرعت‎‌‎بخشی برای تامین مالی تولید باشد، اظهار داشت: سال «جهش تولید» یک تکلیف ملی برای همه بخش‌های کشور است، این در حالی است که بانک، گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دست به دست هم بدهند تا تامین مالی واحدهای تولیدی را صورت دهند و البته در این میان، اولویت با راه‌اندازی و تکمیل واحدهای راکد و اتمام پروژه‌های نیمه تمام است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: به‌رغم محدودیت‌ها، وزارت صنعت به شدت تلاش می‌کند که تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان را به موقع انجام دهد، این درحالی است که علی‌رغم همه این محدودیت‎‌‎ها برخی از کالاهای کشور با «جهش تولید» مواجه بوده است که این کار بزرگی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
سرمایه‌گذاری ۱۲۸ هزار میلیارد ریالی در 25 طرح کشوری
تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در اولویت است
وابستگی ارزی 3.2 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: