ورق FRP چیست؟

ورق FRP چیست؟

ساختمان‌هایی که درست طراحی و صحیح اجرا شده‌اند و دارای دیوار برشی بوده‌اند، در زلزله‌های گذشته عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده‌اند. ریزش هیچ ساختمانی که دارای دیوار برشی به تعداد کافی بوده است گزارش نشده است. ساختمان‌های با دیوار برشی در کشورهای زلزله خیزی مانند آمریکا و نیوزلند و شیلی از متداول‌ترین سیستم‌های سازه‌ای هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی مرکز آهن، ساختمان‌های دارای دیوار برشی تحت بارهای باد و زلزله، تغییر مکان جانبی کمتری از خود نشان می‌دهند و این یعنی اینکه ساکنین این ساختمان‌ها آرامش بیشتری خواهند داشت. در ادامه به بررسی ورق‌های FRP، تفاوت آن با ورق آهن، مشخصات آن‌ها و کاربرد در دیوارهای برشی خواهیم پرداخت.

ساختار مصالح ‌اف‌آرپی

مواد ‌اف‌آرپی از دو جزء اساسی فیبر (الیاف) و رزین (ماتریس یا ماده چسبنده) تشکیل می‌شوند. فیبرها که اصولا الاستیک و بسیار مقاوم بوده جزو اصلی باربر در ماده ‌اف‌آرپی محسوب می‌شوند. بسته به نوع فیبر، قطر آن در محدوده 5 تا 25 میکرون است. فیبرها ممکن است از شیشه، کربن، آرامید و یا وینیلون باشد که در این صورت محصولات کامپوزیتی مربوطه شناخته می‌شوند.

انواع محصولات ‌اف‌آرپی

میله‌های کامپوزیتی: میله‌های ساخته شده از کامپوزیت‌های FRP هستند که می‌توانند جایگزین میلگردهای فولادی در بتن آرمه شوند. کاربرد این میله‌ها به دلیل عدم خوردگی، مساله کربناسیون و کلراسیون را که از جمله عوامل مخرب در سازه‌های بتن آرمه هستند را به کلی حل خواهد نمود.

شبکه‌های کامپوزیتی: شبکه‌های ‌اف‌آرپی کامپوزیتی محصولاتی هستند که از برخورد میله‌های ‌اف‌آرپی در دو یا سه جهت ایجاد می‌شوند. نمونه‌ای از این محصول، کامپوزیت NEFMAC است که از فیبرهای کربن، شیشه یا آرامید و رزین وینیل استر تولید می‌شود و برای مسلح کردن بتن بسیار مناسب است.

کابل، طناب و تاندون‌های پیش تنیده: محصولاتی شبیه میله‌های کامپوزیتی ‌اف‌آرپی ولی به صورت انعطاف‌پذیر هستند که در سازه‌های کابلی و بتن پیش تنیده در محیط‌های دریایی و خورنده کاربرد دارند.

ورقه‌های کامپوزیتی: ورقه‌های ‌اف‌آرپی کامپوزیتی، ورقه‌های با ضخامت چند میلی‌متر از جنس ‌اف‌آرپی هستند. این ورقه‌ها با چسب‌های مستحکم و مناسب به سطح بتن چسبانده می‌شوند. این مواد پوشش مناسبی جهت ایزوله کردن سازه‌های آبی از محیط خورنده مجاور هستند، همچنین از این ورقه‌ها جهت تعمیر و تقویت سازه‌های آسیب دیده (ناشی از زلزله و خوردگی آب‌های یون‌دار) استفاده می‌شوند. همچنین قیمت ورق‌های FRP با قیمت ورق آهن متفاوت بوده و بایستی پیش از خرید نسبت به تفاوت‌های قیمت و نحوه مصرف آن‌ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

پروفیل‌های کامپوزیتی: مصالح ‌اف‌آرپی همچنین می‌توانند به فرم پروفیل‌های ساختمانی تیرآهن، سپری، نبشی و ناودانی تولید شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای قطعات و سازه‌های فولادی در مجاورت آب تلقی شوند.

مشخصات اساسی و مکانیکی محصولات ‌اف‌آرپی

مقاومت در برابر خوردگی: مهم‌ترین و اساسی‌ترین خاصیت محصولات کامپوزیتی مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی است که این خاصیت ویژه می‌تواند محصولات کامپوزیتی را جایگزین اجزای فولادی و نیز میلگردهای فولادی کند. به خصوص در سازه‌های ساحلی که مقاومت خوب این مواد در برابر خوردگی، سودمندترین مشخصه محصولات کامپوزیتی است. هرچند در گذشته ورق گالوانیزه مقاوم ترین محصول در برابر خوردگی به شمار می‌رفت ولی با ورود محصولات FRP و با توجه به قابلیت‌های بالای آن‌ها و نرخ کمتر ورق‌های FRP نسبت به قیمت ورق گالوانیزه، اکنون استفاده از این ورق‌ها توجیه اقتصادی بیشتری دارد.

مقاومت کششی و فشاری: مصالح ‌اف‌آرپی معمولا مقاومت کششی بسیار بالایی دارند، که از مقاومت کششی فولاد به مراتب بیشتر است. در سازه‌های پیش‌تنیده استفاده از این مواد بسیار مناسب است. مقاومت کششی میله‌های ‌اف‌آرپی اساسا به مقاومت کششی، نسبت حجمی، اندازه و سطح مقطع فیبرهای به کار رفته در آن‌ها بستگی دارد. مقاومت کششی میله‌های ‌اف‌آرپی با الیاف کربن در حدود 1100 تا 2200 مگاپاسکال، برای میله‌های با الیاف شیشه 900 تا 1100 مگاپاسکال و برای میله‌های با الیاف آرامید 1350 تا 1650 مگاپاسکال است. با این وجود برای برخی از محصولات، مقاومت‌های بالاتر از 3000 مگاپاسکال نیز گزارش شده است.

به طور کلی مقاومت فشاری میله‌های ‌اف‌آرپی از مقاومت کششی آن‌ها کمتر است.

مدول الاستیسیته: مدول الاستیسیته مصالح ‌اف‌آرپی اکثرا در محدوده قابل قبولی قرار دارد، اگرچه اصولا کمتر از مدول الاستیسیته فولاد است. مدول الاستیسیته میله‌های کامپوزیتی ‌اف‌آرپی ساخته شده از الیاف کربن، شیشه و آرامید به ترتیب در حدود 100 تا 150 مگاپاسکال، 45 مگاپاسکال و 60 مگاپاسکال گزارش شده است.

وزن مخصوص: وزن مخصوص محصولات کامپوزیتی ‌اف‌آرپی به مراتب کمتر از فولاد است، برای مثال وزن مخصوص کامپوزیت‌های ‌اف‌آرپی یک سوم وزن مخصوص فولاد است. نسبت بالای مقاومت به وزن در کامپوزیت‌های ‌اف‌آرپی از مزایای عمده آن‌ها در کاربرد آن‌ها به عنوان مسلح کننده بتن محسوب می‌شود.

عایق بودن: مصالح ‌اف‌آرپی از نظر مغناطیسی و الکتریکی خنثی بوده و عایق محسوب می‌شوند. بنابراین برای مثال، استفاده این مواد در بیمارستان‌ها، باند فرودگاه‌ها و مراکز رادار که به امواج مغناطیسی حساس هستند بسیار سودمند است.

خستگی: خستگی خاصیتی است که در اکثر مصالح وجود دارد، خصوصا در اجزایی که در معرض سطوح بالایی از بارها و تنش‌های تناوبی قرار دارند. رفتار مصالح ‌اف‌آرپی در برابر پدیده خستگی بسیار عالی است. به عنوان نمونه برای تنش‌های کمتر از یک دوم مقاومت نهایی، مصالح ‌اف‌آرپی در اثر خستگی گسیخته نمی‌شوند.

خزش: چنانچه کرنش ناشی از خزش جزو کوچکی از کرنش الاستیک باشد، پدیده گسیختگی ناشی از خزش پدید نمی‌دهد. در مجموع اکثر کامپوزیت‌های در دسترس دچار پدیده گسیختگی ناشی از خزش نمی‌شوند.

خم شدن: چنانچه کامپوزیت‌های ‌اف‌آرپی در بتن مسلح به کار گرفته شوند، به جهت مهار میلگردهای طولی و عرضی لازم است در انتها خم شوند. با این وجود عمل خم کردن میله‌های ‌اف‌آرپی بسیار دشواتر از خم کردن میلگردهای فولادی بوده و در حال حاضر خم کردن این مصالح در کارخانه‌ها مقدور است.

انبساط حرارتی: ضریب انبساط حرارتی مصالح ‌اف‌آرپی اغلب در مقایسه با بتن متفاوت است که بدترین حالت مربوط به آرامید است که ضریب انبساط حرارتی آن منفی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: