تنها محصولات استاندارد در رقابت‌های جهانی پیروز می‌شوند
هبت‌اله فاضلی، مدیرعامل شرکت صنایع آلومینیوم آبسکون در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

تنها محصولات استاندارد در رقابت‌های جهانی پیروز می‌شوند

با رشد و توسعه صنعت ساختمان‌سازی در کشور، تامین‌کنندگان فلزی این صنعت برای آنکه در رقابت پیروز شوند، دست به ارتقای تکنولوژی تولید و گسترش سبد محصولات خود زدند. در این میان، شرکت‌هایی که سال‌های زیادی را به تولید در و پنجره به شیوه سنتی می‌پرداختند، با بهره‌گیری از تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته، توانستند محصولات با کیفیتی را مطابق با استانداردهای جهانی تولید کنند. برخی از این شرکت‌ها به نحوی پله‌های ترقی را طی کردند که علاوه بر مشارکت در اجرای پروژه‌های بزرگ ساختمانی در کشور، در بازارهای بین‌المللی نیز خوش درخشیدند. با توجه به اینکه 48 درصد مصرف انرژی مربوط به ساختمان است؛ به حداقل رساندن هدررفت انرژی در ساختمان، اهمیت زیادی پیدا می‌کند که این موضوع به استانداردسازی در، پنجره و کرتین‌وال ارتباط مستقیم دارد. شرکت آبسکون، یکی از شرکت‌های فعال در این عرصه است که از تجهیزات نوینی برای تولید پروفیل‌های آلومینیومی استفاده می‌کند. جهت آشنایی با این صنعت و پی بردن به برنامه‌های اجرایی این شرکت، خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، با هبت‌اله فاضلی، مدیرعامل شـرکت آبسکون به گفت‌وگو نشسته است که متن کامل آن را در ادامه می خوانید:

توضیحاتی در خصوص پیشینه و زمینه فعالیت شرکت آبسکون بفرمایید.

شرکت آبسکون در زمینه تولید پروفیل و انواع مقاطع صنعتی و ساختمانی از سال 1379 فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر دارای پنج خط تولیـدی اکستـروژن، آندایزینگ، پادرکـوتینگ، قالب‌سازی و تولید در و پنجره است و در نظر دارد خط تولید شیشه را نیز ایجاد کند. ماشین‌آلات این شرکت از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها بهره‌مند بوده و از کشورهایی مانند ژاپن و آلمان تامین شده است؛ به طوری‌که خط آندایزینگ آن توانایی انجام آندایز تا عمق 25میکرون را دارد. در دو سال اخیر نیز در زمینه نماسازی ساختمان‌های بزرگ، برج‌ها و همچنین ساختمان‌‌های مجلس شورای اسلامی اقدام نموده‌ایم و موفق به تجهیز بیش از 12 برج شده‌ایم.

مجتمع صنعتی آبسکون ماهانه بیش از 100 تن پروفیل تولید می‌کند که بخشی از  آن را برای ساخت در و پنجره و همچنین اجرای نماهای پروژه‌های برج‌سازی استفاده می‌کند و بخشی از آن را در اختیار مشتریان و نمایندگان خود می‌گذارد. همچنین ظرفیت اسمی این شرکت حدود پنج هزار تن در سال است و امیدوار هستیم در سال جاری میزان تولید مجموعه آبسکون افزایش یابد. میزان اشتغال‌زایی این شرکت نیز 150 نفر به طور مستقیم و 100 نفر به طور غیر مستقیم بوده است.

صنعت پروفیل آلومینیومی در مدت اخیر دو موفقیت داشته است؛ در سال‌های گذشته، حدود 5 هزار تن پروفیل آلومینیومی از کشور‌های ترکیه و ایتالیا، وارد می‌کردیم که در حال حاضر تمام نیاز کشور توسط تولیدکنندگان داخلی رفع شده ‌است. در زمینه اجرای نمای برج‌ها  که توسط شرکت‌های خارجی صورت می‌گرفت نیز بی نیاز شده‌ایم. عملکرد در ستاد تنظیم بازار نیز روند مطلوبی داشته، محصولات در بورس به میزان نیاز کشور عرضه شده و قیمت‌ها نیز نسبت به سال گذشته از تعادل نسبی برخوردار است. اعضای سندیکا و مدیران بخش در ایجاد هماهنگی در بورس همکاری خوبی داشته‌اند، البته قیمت‌ها تا حدودی افزایش داشته که با توجه به وابستگی صنعت آلومینیوم به نرخ ارز، طبیعی بوده و قابل تحمل است.

با وجود تحریم‌ها، کاهش شدید فروش نفت و عدم دسترسی به گشایش ال‌سی برای ایران، صادرات با توجه به پتانسیل محصولات و قابل رقابت بودن آن‌ها باید در دستور کار قراربگیرد. امید داریم زمینه برای صادرات محصولات فراهم شود و با برنامه‌ریزی، بتوانیم بر مشکلات تحریمی فائق آییم البته شرکت آبسکون در چند سال گذشته به کشور‌های آلمان و هلند حدود 30درصد از تولید خود را صادر کرده است؛ چراکه این شرکت دارای ماشیـن‌آلات به‌روز بوده و توانایی تولید محصولات با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی را دارد. در حال حاضر نیز چند پروژه اجرا و ساخت نمای برج در کشور‌هایی مانند قزاقستان به شرکت آبسکون پیشنهاد شده است که درحال مطالعه و برنامه‌ریزی برای این پروژه‌ها هستیم.

مواد اولیه مورد نیاز خود را از چه منابعی تامین می‌کنید؟

کیفیت پروفیل به کیفیت بیلت آلومینیومی و ترکیبات آن بستگی دارد و اگر بیلت استاندارد باشد با هر اکستروژن و آندایزی، امکان تولید پروفیل با کیفیت و استاندارد وجود دارد. برای این منظور درصد خلوص بیلت مورد استفاده باید حداقل 63 درصد باشد؛ از این رو عمدتا از شرکت ایرالکو بیلت تهیه می‌کنیم و با توجه به عرضه این مواد در بورس کالا،  چالشی در زمینه تامین آن نداریم.

درحال حاضر، کیفیت بیلت‌ها تا حدودی قابل قبول است که البته کسانی که ضایعات را تبدیل به بیلت می‌کنند مورد تایید ما نیستند، زیرا استفاده از بیلت‌های ضایعاتی فرآیند تولید را کند می‌کند. ما برای تهیه شمش و بیلت جز شرکت‌های المهدی و هرمزال و ایرالکو، برای خرید از سایر شرکت‌ها احتیاط زیادی می‌کنیم. در کشورهای جهان سوم، تولیدکنندگان بیلت بی‌کیفیت با قیمت کمتر به وفور یافت می‌شود که این مشکل در رابطه با سایر کالاها نیز وجود دارد و هنوز مسئولین به این نتیجه نرسیدند که کالاها باید دارای استاندارد و دقت جهانی باشد. اگرچه عده‌ای از مدیران و تولیدکنندگان داخلی، استانــداردهــایی تعریـف کرده‌انــد کــه بـــا استانداردهای جهانی هم‌راستا است. در منطقه خاورمیانه، شرکت دوبال دوبی در کشور امارات متحـده عربــی علی‌رغـم اینکــه نسبـت بــه شرکت‌های ایرانی قدمت کمتری دارد، از نظر کیفیت بیلت و شمش، حرف اول را می‌زند و در فرآیند آندایز هیچ خطایی ندارد؛ اما ایران، هنوز در حوزه بیلت و شمش آلومینیومی، جای بیشتری برای رشد و توسعه صادرات دارد.

کشور ایران افتخار پیشرفت در حوزه فلزات را دارد و متوقع هستیم این استانداردها اجباری شود و واردات به حداقل برسد. همچنین باید تولیدکنندگانی که طبق استانداردهای بین‌المللی دست به تولید محصول می‌زنند را تشویق کنیم تا سایر تولیدکنندگان نیز از آن‌ها پیروی کنند.

تولیدکنندگان پروفیل ایرانی، قالب‌های خود را اغلب از کشور ترکیه تهیه می‌کنند و ما در این زمینه نیاز داریم که به خودکفایی برسیم. کشور ما در مسیر رونق تولید، قدم‌های مفیدی براشتــه است؛ به عنــوان نمونــه بــرای تولیــد پلی‌آمیدهای مورد نیاز به پیشرفتی رسیده‌ایم که که برای تامین آن، دیگر به کشور ایتالیا نیازمنــد نیستیــم. همچنیــن طبق آخرین گزارش‌ها، شرکت‌های بالادستی جاجرم و سالکو پیشرفت‌های بسیار ارزشمندی داشته‌اند که موجــب بی‌نیــازی صنعـت آلومینیوم در زمینه مواد اولیه خواهد شد.

برای بهبود مصرف انرژی در پروژهای خود چه تدابیری اندیشیده‌اید؟

یکی از زیبایی‌های ساختمان، پنجره است که میزان هدر رفت انرژی باید در آن کنترل شود و برای تولید و به کار بردن آن در ساختمان باید نهایت دقت لازم را داشت. کرتین‌وال در برابر حرارت، صوت و رطوبت عایق است. همچنین با توجه به کاربرد آلومینیوم در آن، علاوه بر اینکه وزن زیادی را از ساختمان کم می‌‌شود و در برابر زلزله نیز مقاوم است، نمای منحصربه‌فردی به ساختمان می‌دهد. شرکت آبسکون از تجهیزات پیشرفته‌ای نیز برای تولید ترمال بریک برخوردار است و همچنین در پنجره‌ها از شیشه‌های دو جداره استفاده می‌کنیم که هم نسبت به گرما و هم صدا استاندارد است. با تلاش برای ساخت دستگاه‌ها و سیستم‌های پیشرفته، پیش‌بینی می‌کنم اگر به همین منوال پیش‌روی کنیم و با برداشته شدن تحریم‌ها به پیشرفت و توسعه‌های بسیاری در این زمینه خواهیم رسید.

اهداف و برنامه‌های شرکت آبسکون در سال جاری چیست؟

با توجه به ظرفیت سالانه پنج هزار تنی شرکت آبسکون، در نظر داشتیم دستگاه‌های فرآیند اکستروژن را نیز تهیه کنیم تا تولیدات بیشتری داشته باشیم که این امر محقق نشد، اما در سال جاری دست به کار خواهیم زد. علاوه‌براین، ایجاد خط تولید قالب‌سازی مدرن، شیشه‌سازی و پروفیل بازاری مدرن را  هم در برنامه خود قرار داده‌ایم.

درحال حاضر، تجهیز چند برج را در دست اجرا داریم و همواره در تلاش هستیم با بهره‌گیری از سیستم‌های نوین، برنامه‌ریزی‌های اختصاصی و دفتر فنی در جهت امور سیستمی و ساختمانی، نیاز پنجره‌سازان را رفع نماییم. دفتر فنی شرکت آبسکون آمادگی آن را دارد تا به کلیه صنعتگران مشاوره‌های لازم را ارائه دهد. فعالین این صنعت می‌توانند از خط تولید این شرکت بازدید به عمل آورند.

با ورود بزرگترین سهام‌دار مجموعه، شرکت آلومینیوم خاتم نیز بسیاری از مشکلات حل شده و امکانات خوبی در جهت تولید و سیستم‌های جدید فراهم شده است. همانند کشورهای اروپایی، عزم راه‌اندازی و تکمیل خط تولید از بیلت تا محصول نهایی را داریم که در این راستا، طرح تولید40 هزار تنی بیلت آلومینیومی را در دستور کار قرار داده‌ایم. لازم به ذکر است، دولت نیز با خصوصی‌سازی واقعی در بخش صنعت کشور، می‌تواند رشد و توسعه صنعت آلومینیوم را تسهیل نماید.

مزایای نسبی آندایزینگ و پادرکوتینگ چیست؟

پروفیل در ابتدا به شکل خام تولید می‌شود و باید روی این پروفیل عملیات آندایز صورت بگیرد که نتیجه‌ این فرآیند به عواملی مانند مواد اولیه مرغوب، سیستم خنک‌کننده دستگاه و دانش فنی بستگی دارد. اگر دستگاه آندایز از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد، کیفیت این عملیات نیز بالا می‌رود. اخیرا در کشور دستگاه‌های آندایز مرغوبی تولید و عرضه شده است. همچنین خط پادرکوتینگ شرکت آبسکون، مجهز به شوینده و گرم‌کننده کوره است که امکان پادرکوتینگ تا ضخامت 85 میکرون را فراهم می‌آورد.

بسیاری از کشور‌ها به دلیل تنوع رنگی بالایی که پادرکوتینگ دارد، از آن استفاده می‌کنند، اما مزیتی که آندایز نسبت به پادرکوتینگ دارد، ماندگاری بالای آن است؛ به طوری که میانگین طول عمــر آن به 50 ســال می‌رسـد و همیــن موضوع یعنی ماندگاری بالا باعث حفظ ارزش پروفیل می‌شــود و از آن می‌تــوان به عنــوان یک سرمایــه‌گذاری یــاد کـــرد. همچنیــن استفاده از آندایزینگ رضایت مشتری‌ها را در درازمدت در پی دارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
واحدهای تولیدی کوچک در معرض انقراض!
واردات برای توسعه صنایع الزامی است
اتحادیه‌ها را نادیده نگیرید
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: