تمایلی برای ایجاد ثبات در بازار ارز وجود ندارد
فلزات آنلاین گزارش می‌دهد؛

تمایلی برای ایجاد ثبات در بازار ارز وجود ندارد

این روزها شاهد افزایش افسارگسیخته نرخ ارز هستیم که به نوعی بر قیمت بسیاری از کالاهای مصرفی در داخل کشور، اثر منفی و غیرقابل جبرانی گذاشته است. از طرفی مسئله ارز تا جایی پیش رفته که نه تنها می‌تواند حد و مرز قیمتی محصولات را جابه‌جا کند، بلکه به نظر می‌رسد دولت سعی دارد در این مسیر، آرامشی کاذب را به بازار تزریق کند که البته چنین فرآیندی می‌تواند وضعیت اقتصادی را بیش از پیش غیرقابل پیش‌بینی نماید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین »، غلامحسین طاهری به عنوان کارشناس اقتصاد بین‌الملل و رسانه در پاسخ به این پرسش که چه وقایعی بر تشدید وضعیت ارزی کشور اثر گذاشته است، به قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد که به زعم وی منجر به جابه‌جایی و افزایش نرخ ارز تا حدود 500 تومان شده است. این کارشناس اقتصادی، مسئله تقاضا را به عنوان یک مسئله حبابی مطرح کرد که در مواردی نشان از حرص جامعه و به خصوص دلالان طرد شده از این بازار می‌دهد؛ بنابراین بازار ارز به عنوان یک بازار پر ریسک در نظر گرفته می‌شود که همزمان راه ورود انبوه متقاضی به این بازار استراتژیک را سد کرده است.

طاهری در ادامه با ذکر این نکته که تلاش در زمینه تزریق منابع ارزی به بازار توسط بانک مرکزی وجود دارد، گفت که همت دولت تا این لحظه هنوز در زمینه ایجاد ثبات در بازار ارز موفق نبوده است که این در نوع خود می‌تواند دولت‌ها را به سمت پروپاگاندای ارزی سوق دهد و آن‌ها را از ارائه پاسخ‌های شفاف دور نماید. به این معنا که دولت‌ها سعی می‌کنند با بلوف سیاسی، وضعیت یک بازار مهمی همچون ارز را تحت‌الشعاع قرار بدهند تا از این طریق بتوانند به راحتی و با کنترل افکار عمومی، نبض این بازار را به دست بگیرند، اما مسئله‌ای که این کارشناس اقتصادی به عنوان یک راهکار در جهت برون‌رفت از وضعیت کنونی بازار ارز ارائه می‌دهد، آزادسازی نرخ ارز است تا از این طریق بتوان چند نرخی بودن آن را به طور کامل از کف بازار حذف کرد.

یکی از صرافان بازار تهران که این روزها به علت جهش قمیتی نرخ دلار، روزگار مناسبی را پشت سر نمی‌گذارد، با تاکید بر این نکته که طی یک هفته گذشته، نوسانی در بازار وجود نداشته و نرخ ارز به طور کامل سیر صعودی داشته است، تاکید کرد که در این بازار متلاطم و پر آشوب، نه متولی مشخص است و نه می‌توان علت افزایش نرخ ارز را فهمید و یا از کسی جویا شد. مسئله‌ای که این صراف در ادامه یادآور می‌شود، عدم وجود تقاضا به صورت کلی در بازار ارز است. در واقع، با نبود تقاضا در بازار ارز، به زعم ایشان، وجود صرافی‌ها در بازار تهران برای عرضه و یا کنترل نرخ ارز، نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه هزینه اضافی برای مجموعهداران صراف محسوب می‌شود. چراکه به اعتقاد ایشان، وقتی میل به ثبات در بازار ارزی وجود نداشته باشد، بودن یا نبودن در این بازار تفاوت چندانی در وضعیت این بازار ایجاد نمی‌کند.

یکی دیگر از صرافان، صدور قطعنامه‌های مختلف علیه کشور را عامل حاشیه‌ای و غیرمستقیم بر وضعیت بازار ارزی می‌داند؛ به عقیده وی، کاهش ارزش پول ملی یکی از عوامل مهم در تلاطم بازار ارزی است، چراکه متقاضیان ارز حاضر به خرید دلار 20 هزار تومانی هستند، ولی حاضر نیستند یک دلار را با 20 هزار تومان معاوضه کنند. این مسئله در برخی موارد به جایی می‌رسد که برخی از خانوارهای ایرانی که در دست خود دلار یا ارزهای موازی دیگر دارند، به علت افزایش بی حد و حصر کالاهای مصرفی در داخل کشور و به تبع آن، کاهش حجم نقدینگی ریالی در سبد خود، ناچار به فروش ارز ذخیره شده به قیمت‌های موجود هستند. این صراف معتقد است که افزایش نرخ ارز، هر اندازه که در وضعیت زندگی مردم مداخله و آن‌ها را روز به روز عصبانی‌تر می‌کند، برای دولت یک موهبتی است که می‌تواند بخشی بزرگی از کسری بودجه خود را از این طریق تامین نماید.

صراف‌ دیگر مستقر در شهر تهران معتقد است که اگر بانک مرکزی به عوامل مجاز خود یعنی صرافی‌ها اختیار بیشتری ندهد، متاسفانه وضعیت صرافی‌های برای ایفای نقش مثبت در این بازار، نه تنها به صفر می‌رسد بلکه به یک اپراتور بانک مرکزی تقلیل می‌یابد و این یعنی مرگ صراف که می‌توان نقش‌آفرینی مثبتی در فضای ارزی کشور داشته باشد. از طرفی این صراف تاکید کرد که نبود همت عالی در مجموعه دولت و به خصوص بانک مرکزی، وضعیت بازار ارزی را از آن چیزی که امروز مشاهده می‌کنیم، وخیم‌تر می‌کند.

با این حال، نرخ دلار در بازار آزاد همچنان در حال افزایش است؛ به طوری که مشخص نیست آیا طی چند روز آینده از طبقه بیستم بانک مرکزی به طبقات پایین‌تر هدایت می‌شود، یا اینکه باید منتظر بالا رفتن آن و رسیدن به طبقات بالاتر بود؟!

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
صادرات، بهترین راه مقابله با رشد نرخ ارز است
نرخ بازار ارز در طبقات بانک مرکزی تعیین نمی‌شود
اگر ارز و مواد اولیه تامین شود...
رویای ناتمام ارزی
حباب‌های ارزی، عاملی برای بی‌ثباتی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: