موتور کم‌مصرف و گیربکس‌ پیشرفته تولید می‌شود
پیرامون همکاری دانشگاه علم ‌و صنعت با سایپا؛

موتور کم‌مصرف و گیربکس‌ پیشرفته تولید می‌شود

جواد سلیمانی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا و محمدحسن شجاعی‌فرد، رئیس دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت در یک دیدار با یکدیگر، زمینه‌های علمی و عملی دو مجموعه را برای توسعه همکاری‌ها بررسی کرده و برای حضور بیشتر و جدی‌تر دانشگاه‌ها در پروژه‌های جدید سایپا به توافق رسیدند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، رئیس پژوهشکده و دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت به دیدار جواد سلیمانی، مدیرعامل سایپا در این گروه خودروسازی حضور پیدا کرد و در جلسه‌ای دو ساعته به بررسی زمینه‌های مشترک برای توسعه همکاری‌ها پرداخت. در این دیدار موضوعاتی همچون انجام اقداماتی ازجمله ایجاد دفتر مشترک توسعه همکاری‌ها و تشکیل کارگروه ویژه ارتباط سایپا و دانشگاه علم و صنعت، جذب نخبگان دانشگاه علم و صنعت به عنوان مشاور مدیران سایپا، تست نهایی موتور «شاهین» در دانشگاه علم و صنعت پرداختند.

محمدحسن شجاعی‌فرد، رئیس پژوهشکده و دانشکده خودرو در این جلسه با بیان اینکه تعدادی از نخبگان و فارغ‌التحصیلان مقاطع عالی دانشگاه علم و صنعت در گروه خودروسازی سایپا مشغول به کار هستند و باعث اتفاقات خوبی در این صنعت شده‌اند، اظهار کرد: لازم است مجموعه علمی و دانشگاهی کشور در حوزه خودرو به دریای بزرگ این صنعت بپیوندند تا مسیر اصلاح رویکرد و تکامل خودروسازی کشور با سرعت بیشتری طی شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۳۰ دانشجوی دکتری از این دانشکده فارغ‌التحصیل شده‌اند، گفت: در پژوهشکده دانشکده خودرو پتانسیل فراوانی از نظر علمی و حتی تجهیزات سخت‌افزاری صنعت خودرو در اختیار داریم که می‌توان با استفاده از آن‌ها، این پژوهشکده را به هاب ارتباط سایپا و دانشگاه علم و صنعت تبدیل کرد.

عضو ارشد دانشگاه‌های ایران در انجمن مهندسی مکانیک انگلستان (FIMechE) با اشاره به محدودیت‌ها و مشکلاتی که تحریم‌ها برای صنعت خودرو ایجاد کرده است، یادآور شد: تلاش و ادامه فعالیت خودروسازان در شرایط سخت تحریمی شایسته احترام است اما می‌توانیم از فضای مساعد تعاملات علمی دانشگاه‌های کشور با جوامع بین‌المللی برای کمرنگ کردن فشارهای ناشی از این تحریم‌ها استفاده کنیم.

شجاعی‌فرد افزود: نخبگانی که در صنعت خودرو جذب شده‌اند، علاوه بر تخصص‌های علمی، تجربیات عملی کار را نیز کسب کرده و به سرمایه‌های ارزشمندی تبدیل شده‌اند. به همین دلیل، ضمن اینکه دانشگاه آماده است از توانمندی‌های صنعتی برای انتقال به دانشجویان استفاده کند، از سایپا می‌خواهیم که زمینه حضور این افراد برای تدریس در دانشگاه علم و صنعت را فراهم آورد.

رئیس پژوهشکده دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت در ادامه پیشنهادهایی برای ایجاد دفاتر و تشکیل کارگروه توسعه همکاری‌ها با گروه خودروسازی سایپا، پذیرش تعدادی از کارکنان سایپا جهت ادامه تحصیل در دانشکده خودرو، همکاری ویژه دانشگاه علم و صنعت و سایپا برای طراحی و تولید موتورهای کم مصرف و گیربکس‌های پیشرفته و اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه های مختلف طراحی و تولید خودرو ارائه کرد.

نخبگان دانشگاه، مشاور مدیران سایپا می‌شوند

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز در این جلسه با بیان اینکه ارتباط صنعت و دانشگاه چالشی بوده که به نظر می رسد هنوز هم رفع نشده است، اظهار کرد: پس از آغاز همکاری و امضای تفاهم‌نامه با سازمان ملی کارآفرینی کشور برای توسعه همکاری با مجموعه‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی کشور و ایجاد نخستین «کمیته همکاری‌های مشترک با مجموعه‌های دانش‌بنیان» در سایپا، رویکرد جذب نخبگان و برخی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کشور را نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

در ادامه جواد سلیمانی با بیان اینکه در سال‌های گذشته، برخی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جذب شرکت‌ها می‌شدند اما در فرآیند طی کردن مسیر ارتقاء شغلی از سطح کارشناسی تا مدیریت، کارایی به روز علمی و انگیزه خود را از دست می‌دادند، ادامه داد: در تعامل با دانشگاه‌های بزرگ صنعتی کشور قصد داریم تعدادی از نخبگان این مراکز علمی در رشته‌های مختلف تحصیلی را جذب کرده و به عنوان مشاور در کنار مدیران گروه خودروسازی سایپا به کارگیری کنیم؛ به گونه‌ای که این گروه بتواند به صورت سیستماتیک، فناوری و دانش را از دانشگاه به سایپا و نیازهای سایپا را به دانشگاه منتقل کند.

وی افزود: این مشاوران با داشتن توان علمی لازم، در سطوح مدیریتی نیز تجربه‌های عملی به دست می‌آورند و علاوه بر تاثیرگذاری مطلوب در تصمیمات مدیریتی، می‌توانند آینده علمی و عملی صنعت خودرو را تضمین کنند.

سلیمانی با بیان اینکه اجرای این برنامه می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های بیشتر و واقعی‌تر صنعت خودرو و دانشگاه باشد، اشاره کرد: طی شدن چنین فرآیندی در آینده نزدیک، تفکر و فضائی را شکل خواهد داد که بر اساس آن تعاملات صنعت و دانشگاه روی ریل توسعه قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا که خود از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است، تصریح کرد: این رویکرد جدید در جذب نخبگان جامعه علمی کشور را علاوه بر دانشگاه علم و صنعت، با دانشگاه صنعتی شریف نیز در دستورکار قرار خواهیم داد تا ثمرات آن در پروژه‌های توسعه‌ای سایپا مشهود باشد.

بر اساس گزارشی از ایسنا، در ادامه این جلسه پیشنهادهای ارائه شده از سوی رئیس دانشکده خودرو دانشگاه علم ‌و صنعت به بحث و تبادل نظر گذاشته و مقرر شد کارگروه ویژه توسعه همکاری‌های دو جانبه، علاوه بر تهیه و تنظیم تفاهم‌نامه‌ای بین گروه خودروسازی سایپا و دانشگاه علم و صنعت، اجرای برنامه‌هایی ازجمله همکاری در استفاده از پلتفرم طراحی شده در دانشگاه علم و صنعت، همکاری ویژه برای طراحی و تولید موتورهای کم مصرف و گیربکس‌های پیشرفته را در دستور کار قرار داده و برای تحقق هر چه‌سریع‌تر آن‌ها برنامه‌ریزی کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: