باید وضعیت صنعت لوازم خانگی به تعادل برسد
رئیس کمیسیون صنایع مجلس:

باید وضعیت صنعت لوازم خانگی به تعادل برسد

رئیس کمیسیون صنایع مجلس در نشستی با اعضای انجمن صنایع خانگی ایران، درخصوص راهکارهای ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در بازار لوازم خانگی با توجه به افزایش قیمت‌ها، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش کالای قاچاق، تصریح کرد: باید سازوکاری طراحی کرد که اقشار مختلف جامعه بتوانند دسترسی سهل‌تری به لوازم خانگی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، عزت‌الله اکبری تالارپشتی اظهار داشت: در مجلس شورای اسلامی به دنبال ایده گرفتن از بخش خصوصی برای پیشبرد امور هستیم و این ایده‌ها باید قابلیت اجرایی داشته باشد.

وی افزود: بخش خصوصی باید به صورت کارشناسانه، مطالبه‌گر باشد و باید موانع را از پیش روی بخش خصوصی برداشت.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط جنگ اقتصادی باید همگی آرایش جنگی بگیریم و در این راستا برنامه داریم که قوانین مربوط به کمیسیون‌ها توسط خود کمیسیون‌ها پالایش شود.  

اکبری تالارپشتی یادآور شد: صادرات، یک پای ثابت «جهش تولید» است و تولید پایدار باید صادرات‌محور و صادرات باید فناور پایه باشد.

وی همچنین خواستار بازنگری بخش خصوصی در خود و آماده ‌شدن برای مسئولیت‌های بالاتر شد.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پذیرفتنی نیست کشوری که توانایی پرتاب ماهواره به فضا دارد یا در عرصه‌های تولید موشک، انرژی هسته‌ای، نانوتکنولوژی و غیره قله‌ها را فتح کرده، نتواند خودرویی مناسب تولید کند.

اکبری تالارپشتی تاکید کرد: باید در کشور نظام جامع تولید و توزیع، تامین مالی و بانکی، بیمه تجاری و تامین اجتماعی، گمرکی و تعرفه‌ای، صادرات و واردات و نظارت مجلس داشته باشیم و اینها باید در راستای یکدیگر به کمک بخش خصوصی بیاید.

لزوم طراحی مکانیسم حمایتی از اقشار مختلف

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی درخصوص راهکارهای ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در بازار لوازم خانگی با توجه به افزایش قیمت‌ها، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش کالای قاچاق، تصریح کرد: باید سازوکاری طراحی کرد که اقشار مختلف جامعه بتوانند دسترسی سهل‌تری به لوازم خانگی داشته باشند.

وی گفت: باید مکانیسم حمایتی مثل اختصاص تسهیلات در نظر گرفت و در این راستا باید تولیدکنندگان نیز همراهی کرده و پیشگام باشند، دولت نیز حمایت کرده و به طور مثال به ارائه یارانه بپردازد.

صرفه‌جویی ۲۵۰ میلیون دلاری در صنعت لوازم خانگی

همچنین عباس هاشمی، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در این جلسه اذعان داشت: پارسال ۲۵۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در بحث مواد اولیه، تامین قطعات و تجهیزات در این صنعت حاصل شد.

وی افزود: دو برند مطرح کره‌ای که از ایران خارج شدند، سهم بیش از ۶۰ درصدی در بازار داشتند، بنابراین هرچند تولیدات کارخانجات افزایش یافته اما از آنجایی که نتوانسته‌اند خلا وجود این شرکت‌ها را پر کنند، کاهش تولید مشاهده می‌شود.

وی همچنین دیگر دلایل کاهش تولید را دسترسی ناکافی به مواد اولیه داخلی از جمله ورق‌های فولادی، مقاطع مسی و آلومینومی و تغییر مداوم قیمت آنها، همچنین کندی تامین و تخصیص ارز مورد نیاز این صنعت برشمرد.

دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران ابراز امیدواری کرد که بانک مرکزی برای تخصیص ارز مورد نیاز این صنعت، به ویژه پرونده‌های رسوب کرده تسریع داشته باشد، زیرا بیم آن می‌رود که با تداوم روند کنونی در تیرماه و در نهایت مرداد ماه آینده با توقف در تولید مواجه شویم.

وی اضافه کرد:‌ همچنین انتظار می‌رود تخصیص نوع ارز برای گروه‌های کالایی ۲۳ تا ۲۶ (که شنیده شده ارز حاصل از صادرات دریافت می‌کنند) و همچنین گروه کالایی ۲۷ (که شنیده شده ممنوع‌الورود می‌شود) زودتر تعیین تکلیف شود.

هاشمی تاکید کرد: به دور از بزرگ‌نمایی، خواستار آن هستیم که وزارت صنعت در این زمینه حساس‌تر شده و به طور جدی با بانک مرکزی وارد مذاکره شود.

بر اساس گزارشی از ایرنا، بررسی آمارهای منتشر شده معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۱۲۱ هزار و ۲۰۰ دستگاه ماشین لباس‌شویی از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت‌ماه و رشد ۱۵۰.۷ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

در این مدت، تولید انواع تلویزیون با رشد ۴۹.۹ درصدی به ۱۰۹ هزار و ۲۰۰ دستگاه رسید. تولید یخچال و فریزر نیز رشد ۴.۳ درصدی تجربه کرد و به ۱۶۱ هزار و ۷۰۰ دستگاه رسید.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
هدف‌گذاری تولید ۱۲ میلیون لوازم خانگی در سال 99 / ساماندهی تخصیص ورق به تولیدکنندگان
محصولات لوازم خانگی ایرانی جایگزین خارجی می‌شوند
عرضه ورق در بورس کالا بیشتر می‌شود
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: