وابستگی ارزی 3.2 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت:

وابستگی ارزی 3.2 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت‌ در آیین امضای تفاهم‌نامه ساخت خط دوم محور ریلی سنگان-بافق بین راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و ایمیدرو، به برگزاری میز ساخت داخل برای کاهش 60 میلیون دلاری ارزبری در صنعت خودرو و برگزاری میز ساخت داخل برای کاهش 200 میلیون دلاری ارزبری در صنعت لوازم خانگی اشاره کرد و گفت: برنامه امسال، کاهش ارزبری 3.2 میلیارد دلاری در بخش صنعت و معدن است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حسین مدرس خیابانی اظهار داشت: وزرات صنعت برنامه گسترده‌ای برای افزایش تولید در زنجیره فولاد دارد.

وی افزود: سال گذشته در مجموع ۵۷ میلیون تن تولیدات زنجیره فولاد صادر شد که نیاز به حمل و نقل و برنامه‌های توسعه زیرساخت دارد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ‌امسال فقط ۲۶ میلیون تن به ظرفیت اسمی انواع محصولات زنجیره فولاد در کشور اضافه می‌شود و شاید مهم‌ترین موضوع در این زمینه، لجستیک و حمل ونقل آن باشد؛ زیرا معادن مربوطه در کشور پراکنده‌اند و دسترسی به مراکز تولید و مصرف دشوار است.

مدرس خیابانی اضافه‌ کرد: سهم حمل ریلی در کشور به شدت پایین است و به دلایلی همچون صرفه‌جویی در مصرف سوخت، کاهش تصادفات جاده‌ای، دسترسی آسان و غیره به شدت نیازمند افزایش این سهم هستیم.

افزایش ۱۵ درصدی سهم حمل ریلی کالاهای اساسی

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سهم حمل ریلی کالاهای اساسی از ۱۰ درصد در سال ۹۷ به ۲۵ درصد در سال گذشته افزایش یافت که موجب افتخار است.

مدرس‌خیابانی یادآور شد: این طرح‌های توسعه‌ای، کمک لجستیکی به بخش تولید است و تولید بدون توسعه زیرساخت‌های لجستیکی و زیرساخت‌های تجاری امکان توسعه نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: در حالی که مجموع ذخایر معدنی جمهوری اسلامی ایران حدود ۵۳ میلیارد تن است اما فقط برای ۷۰۰ میلیون تن آن مجوز بهره‌برداری داشته و تنها ۵۰۰ میلیون تن آن بهره‌برداری می‌شود که حمل همین مقدار نیز از طریق جاده‌ای امکان‌پذیر نبوده و بر این اساس توسعه ریلی مهم است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به وجود ۶۸ نوع ماده معدنی در کشور، همچنین سهم ۲ درصدی ایران از کل ذخایر جهان اشاره کرد و گفت: معتقدم بخش معدن می‌تواند جایگزین بخش نفت باشد و هم‌اکنون نیز درآمدهای معدنی بار کاهش درآمدهای نفتی را به دوش می‌کشد.

مدرس خیابانی افزود: در همه حوزه‌های صنعتی، وابستگی به خارج و ارزبری وجود دارد که قابل دفاع نیست و امروز توسعه داخلی‌سازی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت است.

وی به برگزاری میز ساخت داخل برای کاهش ۶۰ میلیون دلاری ارزبری در صنعت خودرو در روز چهارشنبه هفته جاری و برگزاری میز ساخت داخل برای کاهش ۲۰۰ میلیون دلاری ارزبری در صنعت لوازم خانگی در هفته آینده اشاره کرد و یادآور شد: برنامه امسال، کاهش ارزبری ۳.۲ میلیارد دلاری در بخش صنعت و معدن است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، از افزایش دو برابری ظرفیت تولید مقاطع ریلی در ذوب آهن اصفهان خبر داد که نیاز به واردات در این حوزه را به صفر رسانده و افزود:‌ در این زمینه، بلافاصله دستور قطع ثبت سفارش آن را صادر کردیم.

بر اساس گزارشی از ایرنا، مدرس خیابانی همچنین به بسته شدن ردیف تعرفه دو هزار و ۶۰۰ قلم کالایی که تولید داخلی داشتند اشاره کرد و اذعان داشت:‌ به‌جز واردات سه قلم کالا یعنی مواد اولیه کارخانجات، کالاهای اساسی و قطعات و تجهیزاتی که در داخل تولید نمی‌شوند، از واردات سایر کالاها ممانعت می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: راه نجات اقتصاد کشور، تولید است که با اتکا به داخلی‌سازی و بومی‌سازی، اتکال به جوانان، مراکز تحقیقاتی و مراکز دانش‌بنیان میسر می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
سرمایه‌گذاری ۱۲۸ هزار میلیارد ریالی در 25 طرح کشوری
متخلفان ارزی را اعلام کنید!
افت تجارت جهانی عامل افزایش نرخ دلار در ایران
قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی را ساماندهی کنید
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: