رشد 79 درصدی سود فولاد خراسان در سال 1398
مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان مطرح کرد:

رشد 79 درصدی سود فولاد خراسان در سال 1398

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان گفت: فولاد خراسان در سال 1398 موفق به کسب 44 هزار میلیارد ریال درآمد شد که 49 درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشت. همچنین سود شرکت در سال 1398 حدود 761 میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال قبل از آن، 79 درصد رشد را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، کسری غفوری در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مجتمع فولاد خراسان، اظهار داشت: در سال 1398 در بخش بومی‌سازی صنعت فولاد موفق شدیم افتخارات خوبی را کسب کنیم. تکمیل فرآیند و استقرار سیستم مدیریت ارتباط با تامین‌کنندگان یا SRM ازجمله فعالیت‌های مهم بوده است.

وی افزود: تقریبا تمام فرآیندها و قطعات مورد نیاز مجتمع فولاد خراسان از سال گذشته به صورت مناقصه خریداری شده‌اند تا مشکلی پیش نیاید. ضمن اینکه در نظر داشتیم بهترین تامین‌کننده در این مناقصه حضور داشته باشد و سیستم بهترین قیمت را به عنوان خروجی دهد؛ خوشبختانه این اتفاق افتاده است.

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان تصریح کرد: در حال حاضر، تمامی فروش صادراتی شرکت از طریق مزایده به صورت سیستمی صورت می‌گیرد. طی چند روز گذشته بازار بین‌المللی شمش فولادی کاملا نزولی بوده است اما فروش مزایده‌ای در فولاد خراسان باعث شده است که محصول این شرکت با قیمت بسیار خوب و به صورت ارزی به فروش برسد. این اتفاق نتیجه پیگیری و تلاش‌های کارکنان بخش فروش و بازاریابی بوده است.

غفوری خاطرنشان کرد: کنترل و کاهش هزینه‌های تامین اقلام استراتژیک و تعالی تولید عملیات در برنامه‌های فولاد خراسان قرار گرفته‌اند؛ به طوری که تولید دو میلیون تن گندله در سال جاری هدف‌گذاری شده است. با توجه به اینکه سهامداران فولاد خراسان دائما فعالیت‌های شرکت را رصد می‌کنند، اطلاع دارند که کارخانه گندله‌سازی هنوز تکمیل نشده است زیرا باید در کنار این کارخانه یک بسته تکمیلی دیده شود. با توجه به شرایط تحریم، انجام بسته تکمیلی دشوار شد اما حتی با مذاکرات صورت گرفته، در لحظه آخر تامین‌کننده خارجی با بهانه شیوع ویروس کرونا در دنیا، نتوانست پروژه انباشت و برداشت گندله را به سرانجام برساند. با این وجود با تمهیداتی که اندیشیده شده، امیدواریم در سال جاری بالغ بر دو میلیون تن گندله بدون داشتن استکر و ریکلایمر تولید کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های تولید شرکت مجتمع فولاد خراسان، بیان کرد: در سال جاری قصد داریم در دو مدول 1و 2 احیا مستقیم شرکت، یک میلیون و 600 هزار تن آهن اسفنجی تولید کنیم که در امتداد آن تولید یک میلیون و 300 هزار تنی واحدهای فولادسازی 1 و 2 نیز در برنامه خواهد بود. ضمن اینکه تولید 620 هزار تن انواع محصولات نهایی نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان مطرح کرد: شرکت ما در بحث بازاریابی و فروش محصول نهایی یعنی میلگرد قصد دارد 60 درصد از تولیدات خود را در بازارهای داخلی عرضه کند که حدود 434 هزار تن از تولیدات را شامل می‌شود. یکی از دغدغه‌های فولاد خراسان این است که بازار افغانستان به صورت انحصاری در اختیار این شرکت قرار گیرد. با توجه به تعرفه‌هایی که این شرکت برای واردات محصولات فولادی وضع کرده، از طریق سازمان توسعه تجارت، معاونت معدنی وزارت صمت و استاندار خراسان رضوی در حال رایزنی هستیم که تعرفه‌های وضع شده برداشته شوند.

غفوری در خصوص برنامه‌های فولاد خراسان برای فروش شمش فولادی ابراز کرد: قصد داریم 50 درصد از تولید شمش را در بازار داخلی و 50 درصد دیگر را در بازار صادراتی عرضه کنیم، البته صادرات در این شرایط بسیار دشوار است اما تا امروز در زمینه صادرات موفق بوده‌ایم. به طوری که هفته گذشته یک مزایده صادراتی برگزار کردیم و موفق به فروش محصول شرکت با رقم بسیار مطلوب شدیم.

وی اظهار کرد: برنامه شرکت تحقق توسعه‌ها و دستیابی به ظرفیت نهایی شرکت است. با توجه به اینکه برنامه فولاد خراسان در حوزه شمش فولادی تولید یک میلیون و 300 هزار تن خواهد بود، باید در این خصوص به ظرفیت اسمی برسیم؛ البته با اینکه ظرفیت اسمی دو واحد فولادسازی شرکت حدود یک میلیون و 200 هزار تن است، اما با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است از ظرفیت اسمی عبور کنیم. علاوه‌براین، تحقق ظرفیت تولید واحد گندله‌سازی نیز در دستور کار قرار دارد و از دو میلیون تن عبور خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان خاطرنشان کرد: واحد خرید باید تمام توان خود را برای تامین پایدار کنسانتره به ویژه از منطقه سنگان قرار دهد. در عین حال برنامه‌ریزی و تلاش برای پیشرفت فیزیکی واحد کنسانتره‌سازی سنگان به میزان 50 درصد در اولویت خواهد بود. چراکه دغدغه‌های همیشگی سهامداران این است که چرا مجتمع فولاد خراسان کارخانه کنسانتره‌سازی خود را راه‌اندازی نمی‌کند و زنجیره خود را تکمیل نمی‌کند؟ این شرکت هنوز برای تامین کنسانتره به دیگر شرکت‌ها و استان‌های نسبتا دور وابسته است. طی جلساتی که با سهامداران شرکت برگزار شد، به زودی و احتمالا تا هفته آینده، عملیات اجرایی پروژه کنسانتره سنگان شروع خواهد شد و این اتفاق می‌تواند در آینده، بار تامین مواد اولیه را از شرکت بردارد.

وی در ارتباط با وضعیت سهام فولاد خراسان، تصریح کرد: در حال حاضر، قیمت سهام شرکت حدود چهار هزار و 250 تومان به ازای هر سهم است و رشد نسبتا خوبی دارد. با برنامه‌های مدنظر، قطعا می‌توان آینده بهتری را برای سهام شرکت تصور کرد. با توجه به اینکه برنامه‌ریزی‌های شرکت برای سنگان نیز در حال انجام است، باز هم وضعیت سهام بهتر خواهد شد. این شرکت موفق شد در سال گذشته بین 100 شرکت برتر بورس اوراق بهادار قرار گیرد و رتبه 30ام را از آن خود کند.

وضعیت مناسب فولاد خراسان در سال 1398

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان با اشاره به صورت‌های مالی شرکت مجتمع فولاد خراسان در سال 1398، بیان کرد: سود خالص شرکت حدود 761 میلیارد تومان بود که نسبت به سال قبل از آن 79 درصد رشد داشت. در سال 1397 سود شرکت به 424 میلیارد تومان رسیده بود. به این ترتیب، در میزان سود جهش خوبی داشتیم و در سال جاری وضعیت بهتری خواهیم داشت.

غفوری ادامه داد: در حوزه تولید طی سال 1398، در ناحیه نورد 599 هزار محصول تولید کردیم که نسبت سال قبل از آن 6 درصد رشد دارد. همچنین یک میلیون و 74 هزار تن شمش فولادی تولید شد که 3 درصد رشد نسبت به سال قبل از آن نشان می‌دهد. ضمن اینکه تولید آهن اسفنجی یک درصد و گندله نیز 72 درصد نسبت به سال پیش از آن رشد داشت.

وی عنوان کرد: در زمینه فروش کالا هم توانستیم شمش و هم محصولات سبک ساختمانی را در بازارهای صادراتی و داخلی عرضه کنیم؛ به طوری که 609 هزار تن محصولات سبک ساختمانی به فروش رساندیم. مبلغ درآمد کسب شده از فروش این محصولات دو هزار و 500 میلیارد تومان بوده است. این میزان نسبت به سال 1397 حدود 27 درصد از نظر تناژ و 68 درصد از نظر ریالی رشد داشت. در زمینه شمش باید توجه داشت که بخشی از تولید شرکت برای بخش نورد مصرف می‌شود، البته مرتبا بازار را رصد می‌کنیم و چنانچه شمش بازار بهتری داشته باشد، قطعا تولیدات بیشتری به آن اختصاص خواهد داشت و در صورتی که میلگرد بازار بهتری داشت، شمش را خود استفاده خواهیم کرد و با تبدیل آن به محصول نهایی، میلگرد را به فروش خواهیم رساند.

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان مطرح کرد: در سال گذشته 250 هزار تن شمش فولادی را به میزان تعهد عرضه شرکت در بورس کالا به انجام رساندیم که از محل فروش آن، 930 میلیارد تومان درآمد کسب کردیم. به این ترتیب، میزان فروش تناژی شرکت در داخل نسبت به سال 1397 کاهش داشت، زیرا بخشی از شمش به محصول نهایی تبدیل شد. با این حال از نظر ریالی، فروش شمش 4 درصد رشد یافت. در همین حال 16 هزار تن آهن اسفنجی در سال 1398 در بازار عرضه کردیم که از نظر تناژی 65 درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش دارد.

غفوری تاکید کرد: سیاست شرکت در سال قبل بر این بود که به سمت تولید محصولات دارای ارزش افزوده بیشتر پیش برویم. به همین دلیل از فروش آهن اسفنجی و شمش به تدریج کم کردیم و با تولید محصولات سبک ساختمانی، تلاش کردیم محصولات با ارزش افزوده را به فروش برسانیم. طبیعی است که هرچه از میزان فروش شمش و آهن اسفنجی کاسته شود، بهتر خواهد بود.

خرید کارخانه آهک برای تامین نیازهای اساسی

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان ابراز کرد: در سال جاری 40 درصد از سهام یک کارخانه آهک را در شهر نیشابور خریداری کردیم. آهک یکی از نیازهای مجتمع ذوب و فولادسازی است. در سال‌های گذشته مرتبا برای تامین آهک بخش فولادسازی دغدغه داشتیم. در این رابطه حتی از استان‌های هم‌جوار آهک خریداری می‌کردیم که برخی مواقع خط تولید به دلیل عدم تامین آهک متوقف می‌شد. به طوری که سال گذشته به دلیل سرما و مسدود شدن راه‌ها، شرکت به دلیل عدم تامین آهک خط تولید خود را متوقف کرد. در سال‌های قبل نیز توقف خط تولید به دلیل عدم تامین آهک رخ داده بود.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم سهام شرکت به 60 درصد در کارخانه آهک برسد و در ادامه توسعه کارخانه آهک به دولومیت در دستور کار خواهد بود که این محصول نیز یکی از نیازهای ضروری در خط تولید است. امیدواریم طبق برنامه این خط تولید در شهریور 1400 به بهره‌برداری برسد.

غفوری با اشاره به نیازهای شرکت در بحث IT، بیان کرد: یکی از برنامه‌های فولاد خراسان، تاسیس یک شرکت در زمینه ICT است که مصوب هیئت مدیره شرکت نیز است. در هر سال فولاد خراسان ناچار بود مبلغ زیادی را برای مباحث IT و زیرساخت‌های اتوماسیونی خود به شرکت‌های خارج از مجتمع پرداخت می‌کند. بنابراین این تدبیر را اندیشیدیم که یک شرکت در این زمینه IT تاسیس و در این خود را توانمند کنیم. بر این اساس در حال تدارک برای زیرساخت‌های لازم هستیم تا ضمن برآورده کردن تمام نیازهای مجتمع و حفظ محرمانگی اطلاعات شرکت، بتوانیم به دیگر مجموعه‌های مشابه و فولادسازان و حتی صنایع دیگر خدمات ارائه دهیم.

افزایش سرمایه در راستای توسعه

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان ابراز امیدواری کرد و گفت: عملیات اجرایی پروژه کنسانتره‌سازی مجتمع به زودی آغاز می‌شود و برنامه شرکت نیز این است که با همت سهامداران از هفته آینده فعالیت‌های اجرایی مرتبط با کارخانه کنسانتره‌سازی کلید بخورد و افزایش سرمایه شرکت از 900 میلیارد تومان به یک هزار و 350 میلیارد تومان نیز به منظور طرح‌های توسعه‌ای خواهد بود.

وی تصریح کرد: بسته تکمیلی کارخانه گندله‌سازی به زودی با تامین سرمایه شرکت از محل افزایش سرمایه و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، به انجام خواهد رسید که با تکمیل کارخانه گندله‌سازی، شاهد رکوردهای تولید بسیار خوبی در این زمینه خواهیم بود.

غفوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود مبنی بر افزایش سرمایه شرکت فولاد خراسان، خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه 450 میلیارد تومانی شرکت با توجه به طرح‌های توسعه‌ای پیش رو در دستور کار هیئت مدیره قرار گرفت. 330 میلیارد تومان از این مبلغ قرار است در پروژه شرکت فرعی هزینه شود و 120 میلیارد تومان باقی‌‌مانده در پروژه انباشت و برداشت واحد گندله‌سازی به مصرف خواهد رسید.

وی با بیان اینکه نیاز جدی شرکت فولاد خراسان به راه‌اندازی هر چه سریع‌تر پروژه کنسانتره‌سازی سنگان است، اظهار کرد: تامین مالی پروژه کنسانتره سنگان با توجه به لزوم پایداری تامین مواد اولیه در اولویت خواهد بود. این امر باید با توجه به تورم شدیدی که در صنعت رخ داده باید سریع‌تر انجام شود. 450 میلیارد تومان نیز برای این پروژه در نظر گرفتیم.

مدیرعامل شرکت مجتمع فولاد خراسان عنوان کرد: شرکت فولاد خراسان سهامدار 56.6 درصدی پروژه فولاد شرق است که با کمک سایر سهامداران قصد داریم پروژه کنسانتره‌سازی را پیش ببریم. طبق برآوردی که انجام شده بود، پروژه سنگان نیازمند یک هزار و 500 میلیارد تومان بخش ریالی و حدود 88 هزار یورو بخش ارزی است.

غفوری ادامه داد: قرار است جلساتی با پیمانکاران برگزار شود که پیمانکار اصلی اجرای پروژه کنسانتره‌سازی سنگان شرکت‌های ایریتک و کیسون خواهد بود که به صورت کنسرسیوم پروژه را انجام خواهند داد. تکنولوژی پروژه نیز متعلق به اتوتک فنلاند بود که با توجه به تحریم‌ها از انجام پروژه کنار کشید و در حال رایزنی برای انتخاب بهترین شرکت جهت تامین قطعات هستیم.

وی ابراز کرد: پروژه کنسانتره‌سازی سنگان خوراک اولیه سنگ آهن با عیار 42 تا 43 درصد را دریافت و با دانه‌بندی آن به کنسانتره 67 تا 68 درصد تبدیل خواهد کرد که این محصول، ماده اولیه کارخانه گندله‌سازی خواهد بود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: