افزایش بهره‌وری آب با مدیریت درست مصرف اجرایی شد
منصور محبی پورکانی، مجری طرح جامع آب شرکت ملی صنایع مس

افزایش بهره‌وری آب با مدیریت درست مصرف اجرایی شد

در حالی که کارشناسان محیط زیست از آغاز خشکسالی در ایران و وقوع خشکسالی‌های شدید در آینده نزدیک اظهار نگرانی می‌کنند، بسیاری از مشکلات کمبود آب در کشور به استفاده نادرست از منابع آب برمی‌گردد.

استفاده نادرست از منابع آب و عدم مدیریت مناسب در بهره‌برداری درست از منابع موجود یکی از اصلی‌ترین علت‌های افزایش بحران آب در کشور است. سهم بخش صنعت و تولید کشور از مصرف آب حدود  4 درصد است؛ اما با این وجود، چالش کمبود آب بزرگترین مشکل صنایع کشور در سال‌های اخیر بوده است و با افزایش خشکسالی این مشکل هر روز جدی‌تر می‌شود. شرکت ملی صنایع مس ایران با آگاهی کامل از وضعیت بحرانی آب در منطقه از سال‌های پیش به اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مختلف جهت رفع این مشکل اقدام کرده است. این شرکت در سال‌های گذشته، اقدام به تاسیس یک بخش تخصصی تحت عنوان "طرح جامع آب" نموده و اصولا تاسیس طرح جامع آب، خود نشانگر وقوف مسوولین شرکت مس به وضعیت بحرانی آب در منطقه و نخستین گام عملی در برخورد با این چالش بزرگ و در حقیقت نوعی آینده نگری بوده است. این شرکت در سال‌های اخیر با انجام پروژه‌های متعدد سعی در افزایش بهره‌وری، کاهش مصرف و بازیابی آب داشته است.

مسئله کمبود آب یکی از مهم‌ترین معضلات پیش‌روی کشور در سال‌های آتی است، درصورت عدم مدیریت منابع آب، بحران خشکسالی در سال‌های آینده معضلات بسیاری را در کشور ایجاد خواهد کرد و به طبعیت از این بحران، صنعت کشور نیز تحت شعاع قرار گرفته و با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شود. از آنجاییکه اغلب معادن مس کشور نیز در مناطق گرم و خشک واقع شده‌اند بحران کمبود منابع آب در این مناطق جدی‌تر است؛ آگاهی درست مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران از این بحران در سال‌های گذشته موجب ایجاد طرح جامع آب در این شرکت شد. با تشکیل طرح جامع آب در شرکت ملی مس، اقدامات متعددی از سوی این سازمان به منظور کاهش مشکل تامین آب انجام گرفت که این اقدامات با دو رویکرد افزایش بهره‌وری مصرف آب و تامین منابع جدید آب برای طرح‌های توسعه‌ای خود بوده است. بنابر گزارش این شرکت میزان آب مصرفی به‌ازای هر تن خاک ورودی در برخی واحدهای تغلیظ شرکت ملی مس نظیر میدوک به 43/0 متر مکعب رسیده است، میانگین مصرف آب به‌ازای خاک ورودی در دنیا 45/0 و در کشورهای پیشرفته 4/0 تا 45/0 متر مکعب برآورد می‌شود، بنابراین میزان مصرف آب در برخی واحدهای تغلیظ مس ایران کمتر از میانگین جهانی و در رده‌ی کشورهای پیشرفته قرار دارد و در سایر واحدها نیز مطابق نرم جهانی است؛ اما از آنجایی که ایران در منطقه خشک قرار گرفته و اهمیت آب در کشور بسیار بالاست، باید میزان مصرف آب در ایران از سایر نقاط دنیا کمتر باشد در همین راستا تلاش‌های این شرکت در جهت کاهش مصرف آب همچنان ادامه دارد.

برای مطالعه متن کامل گفت‌وگو " افزایش بهره‌وری آب با مدیریت درست مصرف اجرایی شد "، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 86 و بخش غیرآهنی مراجعه کنید.

 

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تعمیرات پیشگیرانه، مقدم بر اقدامات ناگهانی است
برای مصرف آب در صنایع کشور، آدرس غلط داده می‌شود
ارتقای بهره‌وری منجر به ثروت‌آفرینی بیشتر می‌شود
توجه به آموزش مدیران مهم‌تر از تکنولوژی ابزارآلات است
توجه به بهره‌وری نیروی انسانی لازمه ایجاد بنگاه بهره‌ور
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: