قطعه‌سازان 30 هزار میلیارد تومان از خودروسازان طلب دارند/ نقدینگی کشور، فراتر از 2600 میلیارد تومان
رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان کشور:

قطعه‌سازان 30 هزار میلیارد تومان از خودروسازان طلب دارند/ نقدینگی کشور، فراتر از 2600 میلیارد تومان

رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان کشور گفت: در اواخر سال 1398 قرار بر این بود که بخشی از مطالبات قطعه‌سازان پرداخت شود که البته این وعده منجر به پرداخت چهار هزار میلیارد تومان از مطالبات قطعه‌سازان شد. با این حال، امروز این رقم به نزدیک 30 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: متاسفانه باید اعتراف کرد که وضعیت نامطلوبی در صنایع کشور ازجمله صنعت قطعه‌سازی وجود دارد که دلیل عمده آن ناشی از افزایش نقدینگی در حوزه‌های غیرمولد است. وقتی از افزایش نقدینگی در کشور صحبت می‌کنیم یعنی چنین شرایطی می‌تواند بسیاری از کسب و کارها را به تعطیلی بکشاند. در حال حاضر، حجم نقدینگی کل کشور بدون اینکه تولید به موازات آن افزایشی داشته باشد، از مرز دو هزار و 600 میلیارد تومان عبور کرده است.

وی افزود: تبعات چنین افزایشی را می‌توان در افزایش بهت‌آور قیمت‌ها در بخش‌های مختلف شامل خودرو، مسکن، ارز، کالاهای اساسی، مواد اولیه و... مشاهده کرد. وقتی دولت تن به اصلاح قیمت‌های خودرو نمی‌دهد، باید هم انتظار چنین وضعیت نابسامانی را در قیمت‌گذاری‌ها داشت.

نجفی‌منش یادآور شد: واقعیت این است هر خودرویی که به فروش می‌رسد، حدود 40 تا 50 میلیون تومان رانت در آن وجود دارد. از طرفی می‌دانیم که خودروساز به عنوان فروشنده خودرو در کشور، با ضرر در حال فروش خودرو به شهروندان محترم است؛ اما با این حال باید توجه داشته باشید که متضرر اصلی چنین فرآیندی، قطعه‌سازان خودرو و مصرف‌کنندگان نهایی هستند و باید در این زمینه و پیش از به وجود آمدن بحرانی بزرگ‌تر، تمهیدات ویژه‌ای اتخاذ کرد.

مطالبات قطعه‌سازان سنگین است

رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان کشور عنوان کرد: متاسفانه به صورت روزانه بر مطالبات قطعه‌سازان افزوده می‌شود و عملا هیچ تمهیدی در این زمینه از طرف دولت اتخاذ نمی‌شود. در اواخر سال 1398 قرار بر این بود که بخشی از مطالبات قطعه‌سازان پرداخت شود که البته این وعده به هفته‌های آغازین سال جدید نیز کشیده شد اما در ادامه آن چیزی که رقم خورد تنها پرداخت چهار هزار میلیارد تومان از مطالبات قطعه‌سازان بود که امروز این رقم به نزدیک 30 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

عادت به جهش نرخ ارز

نجفی‌منش تصریح کرد: یکی از عوامل نابسامانی در صنعت خودرو، افزایش نرخ ارز است. قیمت ارز به صورت لحظه‌ای در حال افزایش افسارگسیخته است و باید اعتراف کرد که ما متاسفانه نسبت به وجود چنین سیستم‌هایی، عادت کرده‌ایم. در دهه 60 شمسی، نرخ دلار نزدیک به هفت تومان بود که پس از یک مدت به 40 تومان افزایش پیدا کرد. افزایش 33 تومانی ارز در آن زمان، شرایط بسیار سختی را برای همه صنعتگران و البته معیشت مردم ایجاد کرده بود. در ادامه مسیر دوباره قیمت ارز جهش 40 تومانی به خود دید و به 80 تومان افزایش پیدا کرد؛ پس از آن به 300 تومان، 800 تومان، یک هزار و 200 تومان، سه هزار و 200 تومان، 11 هزار تومان و نهایتا امروز هم شاهد دلار 21 هزار تومانی هستیم.

در مسئله داخلی‌سازی غفلت کردیم

رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان کشور بیان داشت: داخلی‌سازی یکی از ایده‌های بسیار خوب و پسندیده‌ای است که خوشبختانه سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بر این امر تاکید بسیار دارد. با اینکه پرداختن به مسئله داخلی‌سازی طی چند دهه اخیر با وقفه‌های بسیار طولانی همراه بوده است اما به هر حال هر زمان که اراده به عملی شدن آن گرفته شود، باید منتظر رخدادهای خوب در صنعت کشور ماند.

نجفی‌منش اشاره کرد: مهم‌ترین نکته داخلی‌سازی، عدم وابستگی به سایر کشورهای دنیا به خصوص در شرایط اعمال تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور است. ما باید بتوانیم قطعات را در داخل کشور بسازیم؛ بدون آنکه به کسی نیاز داشته باشیم. در واقع هر چقدر بتوانیم قطعات را داخلی‌سازی کنیم، از هر جنبه‌ای که بتوان تصور کرد به نفع ما خواهد بود. بنابراین داخلی‌سازی صنعت قطعه‌سازی کشور منجر به توسعه صنعت خودروسازی خواهد شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه حدودا دو سال پیش که شرایط اقتصادی بهتر از امروز بود، میزان ارزی که برای واردات قطعات خودرو به کار برده می‌شد، به دو میلیارد دلار می‌رسید که اگر هزینه قطعات یدکی و... را نیز به آن اضافه کنیم، ارزبری نزدیک به چهار تا پنج میلیارد دلار بود. بنابراین صحبت ما این است که شایسته این صنعت نیست که امروزه با این میزان ارزبری همراه باشد. غفلت تاریخی زمانی بود که اوضاع مساعدتری بر اقتصاد کشور حاکم بود و به هیچ عنوان به داخلی‌سازی توجه نکردیم.

نجفی‌منش یادآور شد: میزان ارزبری بخش قطعات خودرو در سال 1398 به زیر دو میلیارد دلار رسیده بود که البته امیدوار هستیم این میزان در سال 1399 علی‌رغم اینکه واردات همچنان ادامه دارد، به رقم پایین‌تری برسد.

همراه و منتقد دولت هستیم

رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان کشور در پایان خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که با تمام توان به یاری دولت بشتابیم و حتی در میزهای تعمیق ساخت داخل حضور مستمری از خود نشان داده‌ایم؛ تا جایی که بتوانیم مشارکتی ویژه با دولت در زمینه داخلی‌سازی قطعات خودرو داشته باشیم، البته همیشه و در همه جا حرف از مصائب و مشکلات قطعه‌سازان می‌زنیم و آن‌ها را از هر مسیری که بشود به گوش مسئولین نیز می‌رسانیم تا از این طریق امیدوار باقی بمانیم که تا این صحبت‌ها تاثیر مثبتی برای صنعت خودروی کشور و به خصوص قطعه‌سازی داشته باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
احتمال عدم تحقق پیش‌بینی تولید خودرو در سال ۹۹ وجود دارد
امکان تولید 1.5 میلیون خودرو در سال 99 وجود دارد
خطر توقف خط تولید خودرو وجود دارد
پرداخت نیمی از تسهیلات به قطعه‌سازان توسط ایران خودرو
مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت کنید
عقیم شدن تولید موتور بدون ارتقای استاندارد سوخت
۷۲۰۰ میلیارد تومان وام به خودروسازان اختصاص یافته است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: