صنعت مس؛ صنعتی بی‌بدیل و بی‌رقیب در اقتصاد ایران
اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران

صنعت مس؛ صنعتی بی‌بدیل و بی‌رقیب در اقتصاد ایران

بر پایه نظرات و پیش‌بینی‌های کارشناسان حوزه اقتصادی و تحلیلگران بین‌المللی، آینده صنعت مس به دلیل نقش استراتژیکی که در حوزه توسعه و پی‌ریزی اقتصاد سبز دارد درخشان است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اردشیر سعدمحمدی در دنیای اقتصاد نوشت: بر پایه نظرات و پیش‌بینی‌های کارشناسان حوزه اقتصادی و تحلیلگران بین‌المللی، آینده صنعت مس به دلیل نقش استراتژیکی که در حوزه توسعه و پی‌ریزی اقتصاد سبز دارد و همچنین دارا بودن روند افزایشی تقاضا به‌عنوان مهم‌ترین عامل برای تداوم یک صنعت، درخشان است. نبود جایگزین مناسب برای مس، افزایش مصرف کشورهای دنیا به‌ویژه چین، آمریکا و آلمان (مصرف بیش از 60درصد مس دنیا)، استراتژی اقتصاد‌های بزرگ دنیا به‌ویژه کشورهای چین و آمریکا مبنی بر بازسازی زیرساخت‌ها و تقویت عوامل بنیادی ازجمله مصارف الکتریکال، فرودگاه‌ها، صنایع هوایی و فضایی، حرکت دنیا به سمت پی‌ریزی اقتصاد سبز و به‌تبع آن تولید خودروهای برقی و کشف ذخایر جدید مس در دنیا از مهم‌ترین عوامل بنیادی برای ترسیم چشم‌اندازی سودآور در صنایع مس دنیا در آینده کوتاه‌مدت و میان‌مدت است. در حقیقت، به خاطر همین عوامل است که اتحادیه اروپا در بخش صنعت و معدن استراتژی برای سرمایه‌گذاری‌های سودآور طی 10 سال آینده تدوین کرده است که در آن 20 عنصر و ماده جهت سرمایه‌گذاری مشخص و اولویت‌بندی کرده و خوشبختانه در این استراتژی مس جزو یکی از پرسودترین عناصر است؛ چراکه تا سال 2030 در حدود، 5،2 میلیون تن به تقاضای جهانی مس افزوده خواهد شد. افزون بر این عوامل، بررسی صورت‌های مالی شرکت‌‌های بزرگ معدنی دنیا در دو سال گذشته نشان دهنده آن است که 99درصد  شرکت‌های معدنی تولیدکننده مس سودآوری داشته و این نشان دهنده این واقعیت است که هیچ صنعت استراتژیکی مانند مس سوددهی مطمئن برای سرمایه‌گذاری را ندارد. نگاهی کلی به همه این عوامل نشان دهنده بی‌رقیب بودن صنعت مس برای سرمایه‌گذاری است.

در این راستا، شرکت ملی صنایع مس ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین و تنها  متولی تولید مس در طول 14 سالی که وارد بازار سرمایه ایران شده است به یکی از پربازده‌ترین صنایع بورسی تبدیل شده است به‌طوری‌که طی این بازه زمانی بازدهی مثبت 1607 درصد برای سهامدارانش داشته است. در حال حاضر ارزش سهام مس در بازار بیش از 338  هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با سال گذشته ارزش آن 4 برابر شده است و استقبال فعالان بازار سرمایه از سهام مس  نشان دهنده اطمینان خاطر سهامداران از آینده روشن این صنعت بزرگ و سودآور است که با تعریف طرح‌های توسعه همپای اقتصاد جهانی به دنبال کسب سهم بیشتری از تولید جهانی مس است. با عنایت به این موضوع، شرکت مس با تعریف بیش از 18 طرح توسعه‌ای اهداف بزرگی را در افق 1402 دنبال می‌کند و با دانش تخصصی که در برخی از حوزه‌های مختلف همچون تغلیظ کسب کرده است به‌راحتی می‌تواند ظرف 4 سال آینده تولید خود را افزایش چشمگیری دهد. خبر خوب برای سهامداران مس در کوتاه‌مدت وارد شدن دو طرح درآلو و دره‌زار به چرخه تولید صنعت مس است که حداقل 5 هزار میلیارد تومان به درآمد شرکت مس می‌افزاید.

در پایان باید به این‌ نکته مهم اشاره کنم که امروز شرکت مس در حوزه اقتصادی نقش حیاتی را دنبال می‌کند و در برنامه‌ریزی‌های کلان به‌عنوان پیشران موتور اقتصادی کشور مطرح شده است از این رو متولیان صنعت مس به‌عنوان سربازان و خادمان این نظام، تمام تلاش خود را برای ثبت بهترین عملکرد تولیدی، فروش و توسعه در سال جهش تولید و سال‌های آینده خواهند داشت تا با تحقق برنامه‌های توسعه‌ای در صنعتی سودآور و  اشتغال‌زا گام‌های بزرگی را برای اعتلای کشور عزیزمان ایران برداریم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: