توسعه معادن سیستان و بلوچستان اهمیت بالایی دارد
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت:

توسعه معادن سیستان و بلوچستان اهمیت بالایی دارد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در جمع فعالان اقتصادی و بخش خصوصی استان سیستان و بلوچستان گفت: توسعه برنامه اکتشافات و افزایش بهره‌برداری از معادن استان علاوه بر سازمان زمین‌شناسی و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، نیاز به حضور فعالانه بخش خصوصی دارد و نباید فراموش کرد بخش معادن در استان سیستان و بلوچستان برای ما اهمیت فراوانی دارد و باید معادن کوچک استان نیز فعال شوند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حسین مدرس خیابانی اظهار داشت: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده برای واردات کالاهای اساسی از طریق این بندر طی یک سال گذشته، ضرورت دارد روی توسعه صادرات از طریق بندر چابهار نیز برنامه‌ریزی و اقدام شود و البته این بندر می‌تواند در حوزه صادرات تولیدات معدنی و صنایع معدنی و همچنین ترانزیت کالا نقش پررنگ‌تری نیز داشته باشد.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های معدنی کشورهای همسایه ازجمله افغانستان، این بندر می‌تواند به عنوان یک هاب معدنی مدنظر قرار گیرد و ضرورت دارد اقدامات لازم در این خصوص در دستور کار قرار گیرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در مواردی که موجبات کندی فعالیت‌های اقتصادی استان و همکاری اقتصادی ایران و افغانستان بوده، سازمان توسعه تجارت، رایزن بازرگانی ایران در افغانستان و اتاق بازرگانی به جای مطالبه گری در مواردی که به عنوان وظیفه آن‌ها تعریف شده، در جایگاه مسئول و پاسخگو، باید با قدرت هر چه تمام کارها را پیش ببرند.

مدرس خیابانی تصریح کرد: یکی از مواردی که سازمان توسعه تجارت باید در بندر چابهار در دستور کار قرار دهد، احداث پایانه صادراتی تخصصی آبزیان در این بندر است.

وی ادامه داد: در این راستا سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مسئولیت کار را بر عهده گرفته و با همکاری ستاد فرمان اجرایی حضرت امام (ره)، تکمیل این فاز دنبال خواهد شد؛ البته این واحد پس از تکمیل و راه‌اندازی کامل همه بخش‌ها، باید به بخش خصوصی واگذار شود و این امر رویکرد کلی دولت است تا واحد ها در اختیار بخش خصوصی قرار گیرند و دولت به عنوان هدایت‌گر و حامی طرح را به پیش برده و تحویل آن‌ها دهد.

سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت در خصوص طرح سیمان تیس در استان سیستان و بلوچستان نیز افزود: در بازدید انجام گرفته از طرح، هم‌اکنون واحد در آستانه تکمیل و راه‌اندازی کامل است و با توجه به فرصت‌های اشتغال‌زایی و صادراتی این طرح، باید موانع مالی آن که حدود ۵۰ میلیارد تومان است با کمک بانک‌های منتخب حل شود و با توجه به قول مسئولان استانی، این واحد می‌تواند در روز ولادت حضرت رسول (ع) تکمیل و آماده بهره‌برداری شود.

مدرس خیابانی گفت: نباید فراموش کرد که راه‌اندازی طرح‌هایی از این دست می‌تواند به توسعه و عمران منطقه کمک شایان توجه داشته باشد.

وی در خصوص احداث مخازن روغن در بندر چابهار نیز توضیح داد: در گذشته یکی از مشکلات ما برای پهلوگیری کشتی‌های حامل روغن خام در این بندر، نبود مخازن روغن در آن بود که در این خصوص شرکت بازرگانی دولتی ایران مسئولیت کار را بر عهده گرفته و با سرمایه گذاری اولیه حدود ۱۵۰ میلیارد تومان گام نخست برای ساخت مخازن در این بندر را برداشته و دیروز شاهد کلنگ‌زنی این طرح بودیم که با تکمیل آن، علاوه بر بندر امام و بندر شهید رجایی شاهد پهلوگیری کشتی‌های حامل روغن خام در بندر چابهار نیز خواهیم بود و در این خصوص بنیاد مستضعفان نیز اعلام آمادگی کرد تا در طرح 100 هزار تنی مخازن روغن در این بندر همکاری داشته باشد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص توسعه فعالیت‌های مرز تجاری ریمدان، افزود: با توجه به مصوبه هیئت دولت این مرز، به عنوان یکی از مرزهای رسمی کشور است و علی‌رغم عدم شکل‌گیری برخی زیرساخت‌ها، حتما مراحل راه‌اندازی آن با جدیت پیگیری می‌شود و تلاش می‌کنیم این مرز نیز فعال شده و رونق پیدا کند و با توجه به پیش‌بینی‌های موجود از ظرفیت بالای ترانزیت مرزی، می‌تواند به توسعه منطقه کمک نماید.

مدرس خیابانی در خصوص توسعه معادن استان سیستان و بلوچستان، گفت: توسعه برنامه اکتشافات و افزایش بهره‌برداری از معادن استان علاوه بر سازمان زمین‌شناسی و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، نیازمند حضور فعالانه بخش خصوصی نیز است و نباید فراموش کرد بخش معادن در استان سیستان و بلوچستان برای ما اهمیت فراوانی دارد و باید معادن کوچک استان نیز فعال شوند.

وی اعلام کرد: طبق اعلام معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیش از ۹۰ درصد اختیارات شورای عالی معادن به استان‌ها تفویض می‌شود و استان‌ها می‌توانند روی صدور مجوزهای لازم در حوزه اکتشاف و بهره‌برداری عملکرد بهتری داشته باشند و شاهد تحول اساسی در این بخش باشیم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با توجه به موقعیت برجسته ژئوپولیتیکی کشورمان، امروز بهترین فرصت برای توسعه تجارت مرزی وجود دارد و با توجه به حجم تجارت بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلاری ۱۵ کشور همسایه، حجم صادرات ۲۴ میلیارد دلاری ما به این کشورها عدد پایینی است و باید بهتر از این عمل شود، به عنوان نمونه واردات کشور پاکستان در سال گذشته بیش از ۱۶ میلیارد دلار بوده و ما باید سهم بیشتری از این حجم تجارت را به خودمان اختصاص دهیم.

مدرس خیابانی در خصوص راه‌اندازی طرح ساخت کشنده‌ها در این استان با همکاری شریک خارجی، گفت: حتما از این طرح استقبال می‌کنیم؛ چراکه صنعت خودرو جزو صنایع پیشرو در تمام جهان به شمار می‌آید.

وی افزود: صنعت ساختمان، فولاد نفت و گاز و پتروشیمی و خودرو ازجمله صنایع پیشرو هستند؛ همین صنعت خودرو ۱۱۰ رشته صنعتی دیگر را پوشش می‌دهد و به آن‌ها شکل می‌دهد و آمادگی کامل برای توسعه آن در همه بخش‌ها را داریم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به وجود برخی محدودیت‌های ارزی کشور، امروز وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت تامین ارز مواد اولیه صنایع را خود بر عهده گرفته و سراغ بانک مرکزی نرفته است.

مدرس خیابانی تاکید کرد: مجموع سه حلقه یعنی بخش تجاری که نقطه قوت سیستان و بلوچستان است، بخش معدن که ظرفیت های استفاده نشده این استان باید مورد توجه قرار گیرد و بخش صنعت که نقطه کانون آن شرکت های بافت بلوچ تایر زابل و طرح احداث واحد کشنده و سایر موارد است که می‌تواند توسعه استان را محقق سازد.

وی اعلام کرد: در سال ۹۹ بیش از ۴ هزار طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد را در دست اجرا داریم و ۲۰۰ طرح آن نیز در قالب پویش ملی «تولید، تداوم امید» به دست رئیس جمهور کشورمان به طور مستمر افتتاح می‌شوند.

بر اساس گزارشی از ایلنا، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: محدودیت‌های کرونایی نیز مانع پیشرفت امور نشده و همان‌گونه که از ابتدای شیوع کرونا ابلاغ شد تولید به هیچ عنوان تعطیل‌بردار نیست؛ منتهی باید جلوی اجتماعات غیرضروری را بگیریم و خوشبختانه شیوع کرونا در بخش تولید وجود ندارد، با این حال انتظار می‌رود همه پروتکل‌های بهداشتی در همه بخش‌های مختلف کشور ازجمله بخش تولید نیز به دقت رعایت شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
بهره‌برداری از کارخانه لیچینگ مس در نصرت‌آباد
ضرورت افزایش سرمایه‌گذاری‌های معدنی
سیستان و بلوچستان ۱۸ میلیون تن ذخایر مس دارد
یک میلیون تن به ذخایر معدنی استان افزوده شد
تلاش برای رونق بخشیدن به تولید
اشتغال‌زایی 500 نفری در بخش معدن
صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری ایران به تایلند در سال ۹۸
فعال‌سازی ۱۰۲۰ معدن در دستور کار است
وابستگی ارزی 3.2 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: