عملکرد درخشان فولاد اکسین در سال 1398

عملکرد درخشان فولاد اکسین در سال 1398

در سال 1398 شرکت فولاد اکسین خوزستان به نحوی شاهد یک انقلاب درونی بود و در همه زمینه‌ها تغییرات اساسی به وجود آورد که نتایج و دستاوردهای آن بستر را برای درخشش در سطوح عالی صنعت نفت و گاز ایران فراهم کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان، مجمع سالیانه این شرکت روز چهارشنبه 25 تیرماه با حضور سهامداران، اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل و در حضور دکتر حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی جهت بررسی صورت‌های مالی سال ۹۸ برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر انصاریان رئیس هیئت مدیره شرکت ضمن خیرمقدم به مهمانان حاضر در این مجمع از حضور دکتر حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری تقدیر و حضور ایشان را باعث افزایش روحیه اعضای هیئت مدیره شرکت بیان کرد.

انصاریان با بیان اینکه در سال‌های گذشته به دلیل عدم حمایت‌ها، این شرکت تقریبا در شرایط بسیار وخیمی از لحاظ اقتصادی قرار گرفته بود، گفت: خوشبختانه با تصمیمات راهبردی صورت گرفته در سال ۱۳۹۸ و تغییر رویکردها، فولاد اکسین توانست با قطع ارتباط دلال‌ها، فروش کارمزدی خود را به فروش مستقیم و مالکیتی تبدیل کرده و درآمد شرکت را بالا ببرد و این شرایط سخت را دگرگون کند.

همچنین امین ابراهیمی، مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان نیز به بیان گزارشی از فعالیت‌ها و دستاوردهای این شرکت در سال 98 و برنامه‌های پیش رو پرداخت.

ابراهیمی گفت: در سال 1398 که توسط مقام معظم رهبری بنام سال رونق تولید نام‌گذاری شد، توانستیم به همت و تلاش جوانان شرکت در تولید به تناژ معادلی برابر 720 هزار تن دست یابیم و رکورد 10 ساله این شرکت را به ثبت برسانیم.

مدیرعامل شرکت در ادامه افزود: در بحث سود و زیان انباشته به سود 513 میلیارد تومانی در سال 98 رسیدیم که ۱۰۰ برابر بالاتر است از سال ۱۳۹۵ که بهترین سال مالی شرکت با سود پنج میلیارد تومان بود و توانستیم بسیاری از بدهی‌هایی که از سنوات گذشته وجود داشت را تسویه کردیم.

ابراهیمی دلایل دستیابی به این موفقیت‌ها در سال 98 را چهار دلیل عمده دانست و عنوان کرد: دلیل اول حذف فروش کارمزدی و فروش مستقیم بود که منجر به حذف دلال‌ها و واسطه‌ها شده و باعث شد جایگاه خود را در بازار به دست آوریم و برای خود استراتژی فروش تعریف کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اتفاقات خوبی که در سال گذشته افتاد و از دلایل موفقیت‌های ما در سال 98 بود بحث تولید ورق‌های فولادی مربوط به پروژه گوره به جاسک است که در واقع با توجه به اینکه سبد محصولات این شرکت 53 درصد مربوط به ورق‌های API یا حوزه نفت و گاز است، در سال گذشته توانستیم به این هدف نزدیک شویم و رکورد تولید ورق‌های API را در تاریخ 10 ساله این شرکت به ثبت برسانیم.

ابراهیمی تصریح کرد: خرید قطعات و لوازم یدکی در سال 98 نیز یکی دیگر از دلایل موفقیت‌های ما در آن سال بود که با خرید 126 میلیارد تومان لوازم و قطعات یدکی منجر به بالا بردن میزان آماده به کاری تجهیزات و خط تولید شد.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین در پایان از حمایت‌های سهامداران و هیئت مدیره و استاندار خوزستان و وزرای نفت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکر کرد.

شایان ذکر است مجمع سالیانه فولاد اکسین خوزستان اولین بار است که در موعد زمانی خود برگزار می‌شود و با توجه به تدابیری که هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت در پیش گرفته، عملکرد یک ساله شرکت باعث عملکرد درخشان شده است.

در پایان جلسه دستور کارهای مجمع بررسی و به تصویب رسید و از حمایت‌های سهامداران و هیئت مدیره و پرسنل تقدیر شد.

دستاوردهای فولاد اکسین در سال 1398

در سال ۹۸ شرکت فولاد اکسین خوزستان به نحوی شاهد یک انقلاب درونی بود و در همه زمینه‌ها تغییرات اساسی به وجود آورد که نتایج و دستاوردهای آن بستر را برای درخشش در سطوح عالی صنعت نفت و گاز ایران فراهم کرد و با همت پرسنل داخلی و حمایت مسئولین بالا دستی تولیدات خاص این شرکت علاوه بر خودکفایی ملی، بازارهای خارجی را نیز فتح کرد.

 دستاوردهای این بنگاه تولیدی در سال گذشته فقط در مقوله خدمت به صنعت فولاد کشور نمی‌گنجد، به سخن دیگر همانطور که فلسفه وجودی فولاد اکسین چندوجهی و چند بعدی ست، دستاوردها و کارکردهای آن نیز ترکیبی و متنوع ست، از این رو برای اولین بار در سال ۹۸ شاهد گام‌های رو به جلوی فولاد اکسین در خصوص افزایش تولید و صادرات، انجام مسئولیتهای اجتماعی و محیط زیستی، رفع مشکلات مالیاتی و انسداد حساب‌ها، حل و فصل مشکلات حقوقی و تحول در حوزه منابع انسانی و مدیریت حقوق و دستمزد و رفاه پرسنل بودیم.

توقف تولید کارمزدی و سرگیری فروش مستقیم

در سال ۱۳۹۸ تولید ورق به صورت کارمزدی از ۹۷ درصد فروش در سال ۱۳۹۷ در مرحله نخست به میزان ۳۸ درصد کاهش یافت و در اواسط این سال کاملا متوقف شد و شرکت مستقیما به فروش محصولات خود می‌پردازد. این اتفاق باعث شد فولاد اکسین با بهره‌مندی حداکثری از منفعت تولید از بحران‌های سال‌های گذشته عبور کند و ضمن سودآوری دیون و بدهی‌های خود را تسویه کند.

تغییر سبد تولید از محصولات ساختمانی به محصولات آلیاژی و با ارزش افزوده بالا

با تغییر استراتژی‌های تولید در فولاد اکسین خوزستان، سبد تولیدات ورق‌های آلیاژی خاص و ورق‌های مورد نیاز صنعت نفت و گاز کشور از ۴۹ درصد در سال ۹۷ به ۸۳ درصد افزایش یافت.

تولید گونه‌های فولادی جدید و با ارزش افزوده بالا

در سال ۹۸ پنج محصول جدید فولادی API جهت ساخت لوله‌های انتقال نفت محیط ترش، مخازن تحت فشار در این شرکت تولید شد. همچنین نخستین محصول بومی‌سازی شده ورق فولادی ضد سایش با نام ثبت شده اکسینار جهت مصارف راه‌سازی و معدنی به بازار عرضه شد.

راه‌اندازی بزرگ‌ترین آزمایشگاه خوردگی کشور

این آزمایشگاه در راستای الزامات قرارداد تولید انبوه ورق‌های مربوط به خط لوله گوره به جاسک، توسط شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی شده و پس از راه اندازی موفق به اخذ گواهینامه‌های ملی برای آزمایش نمونه‌های فولادی مورد استفاده در انتقال سیالات اسیدی شده است.

افزایش سه برابری صادرات در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل

در سال گذشته رونق صادرات دستاورد یکی از بهترین دستاوردهای تعامل میان دو شرکت فولاد خوزستان و فولاد اکسین بود. بهره‌گیری از زیرساخت‌های صادراتی شرکت فولاد موجب شد که صادارت ورق‌های اکسین به نسبت سال قبل با رسیدن به ۲۰ میلیون دلار بیش از 300 درصد رشد ارزی داشته است.

در سال 1398 در حالی که میزان صادرات این شرکت 218 درصد افزایش تناژی داشت، ارزش ریالی آن به بیش از 6 برابر صادرات سال 97 افزایش یافت.

شرکت فولاد اکسین خوزستان علاوه براینکه مشتریان صادراتی خود را بیش از 100 درصد افزایش داده مقاصد صادراتی خود را به 14 کشور دنیا توسعه داده است.

پرداخت بیش از 246 میلیارد تومان بدهی‌های به جای مانده از سالیان گذشته

شرکت فولاد اکسین در سال ۱۳۹۸ بیش از ۳۵ درصد از بدهی‌های خود (شامل تعهدات ورقهای فروخته‌شده، بدهی به بازار و قطعه‌سازان، هزینه‌های انرژی، بیمه کارکنان و تسهیلات بانکی) که از سال‌های ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۷ بر جای مانده بود را تسویه کرد.

انجام بزرگ‌ترین عملیات اورهال و تعمیرات برنامه‌ریزی شده و تامین هزاران قطعه یدکی مورد نیاز خط تولید

در سال ۱۳۹۸ اولین عملیات تعمیرات سراسری برنامه‌ریزی شده شرکت پس از 10 سال با صرف بیش از ۸۵ هزار ساعت کار برگزار شد. همچنین در این سال بیش 126 میلیارد تومان معادل 6 برابر سال گذشته قطعات یدکی مورد نیاز جهت کاهش توقفات و صیانت از خط تولید خریداری شد و در انبار کارخانه قرار گرفت.

بومی‌سازی زنجیره تولید لوله‌های نفت API محیط ترش و شیرین

در حالی که در سالیان گذشته تامین بخشی عمده مواد اولیه (اسلب) لوله‌های محیط ترش و شیرین وابسته به خارج کشور بود در سال ۹۸ با تلاش متخصصان شرکت‌های فولاد اکسین خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان و لوله سازی اهواز کلیه مراحل زنجیره تولید این محصول استراتژیک از تولید اسلب، ورق و لوله بومی‌سازی شد و در این زمینه کشور از واردات این کالا بی نیاز شد و در مراسم بهره‌برداری رسمی آغاز عملیات اجرایی طرح عظیم ملی احداث خط لوله انتقال نفت گوره - جاسک،از سوی رئیس جمهور محترم کشور و وزیر نفت از این دستاورد به عنوان یک کار ماندگار یاد کردند و تجلیل شد.

100 برابر شدن سودآوری شرکت نسبت به بهترین سال مالی آن

از ابتدای فعالیت شرکت تا پایان سال 1397 جمعا مبلغ هفت هزار و 516 میلیارد ریال زیان انباشته برای شرکت حاصل شده که بهترین عملکرد آن در پنج سال گذشته و در سال 1394 به میزان پنج میلیارد تومان سود بوده است اما در سال 1398 علیرغم پرداخت بدهی‌ها و تعهدات گذشته 513 میلیارد تومان سود به دست آمد.

1399 سال جهش تولید و استمرار موفقیت‌ها

شرکت فولاد اکسین خوزستان در ادامه موفقیت‌های خود در سال 1398 مبنی بر تولید انبوه ورق‌های API و آلیاژی خاص، دستیابی به تولیدات مالکیتی، تغییر سبد محصولات از ساختمانی به آلیاژی برای اولین بار پس از 10 سال فعالیت شرکت، سال 1399 را که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام جهش تولید نام‌گذاری شده است و با تشکیل کارگروه جهش تولید آغاز کرد که از همان ماه اول موفق به تحقق این شعار شد.

طرح‌های توسعه و آغاز عملیات اجرایی فولادسازی جهت تامین مواد اولیه

مهم‌ترین برنامه شرکت فولاد اکسین در سال 1399 آغاز عملیات اجرایی پروژه فولاد سازی می باشد که با تمام توان آغاز و با کار تیمی و گروهی در حال حرکت به سمت جلو بوده در همین راستا نیز تیم مشاوره این طرح عظیم شروع به کار کرده و در بستری که برای صنعت فولاد ایجاد شده فرصت مناسبی پدید آمده که این پروژه بزرگ آغاز شود، راه‌اندازی طرح فولادسازی با هدف قطع وابستگی کشور به مواد اولیه وارداتی جهت تولید ورق‌های آلیاژی مورد نیاز صنایع مختلف کشورمان به خوزستان است و می تواند بیش از ۲۳ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کند.

 ثبت رکورد تولید ورق در بهار 99

ثبت رکورد نورد ۷۹ هزار تن اسلب با توجه تغییر سبد محصولات تولیدی در اردیبهشت امسال از مهم‌ترین دستاورد‌های فولاد اکسین در ۱۱ سال گذشته محسوب می‌شود. این در حالی است که تا قبل از سال ۹۸ تنها ۲۰ درصد محصولات تولیدی اکسین ورق‌های آلیاژی بوده و ۸۰ درصد تولیدات این شرکت محصولات ساختمانی بودند که به واقع یک انحراف بسیار بزرگ نسبت به ماموریت اصلی شرکت بوده که باید بیش از ۵۰ درصد محصولات این شرکت به ورق‌های API و آلیاژی اختصاص می‌یافت و بنا بر هر دلیل تا پیش از سال ۹۸ محقق نشد.

فولاد اکسین در سال جهش تولید هدف و بودجه تولید خود را برمبنای نورد ۷۹۱ هزارتن اسلب بنا نهاده است.

بومی‌سازی، آمادگی و نگهداری خط تولید

تیم مدیریتی و متخصصان فولاد اکسین از ماه‌های گذشته با برنامه ریزهای فنی اقدام به اثبات توانمندی این شرکت در تولید ورق‌های مربوط به لوله‌های ۵۶ اینچ خطوط انتقال گاز کشور کردند و موفق شدند ورق‌های ساخت لوله‌های 56 اینچ انتقال گاز را با توجه به نیاز صنعت گاز کشور بومی‌سازی کنند.

یکی از تجهیزات مهم و اصلی شرکت فولاد اکسین خوزستان مجموعه سیستم پمپ‌های پوسته‌زدا (BOILER FEED PUMP HGC) بوده که نقش اصلی در پوسته‌زدایی فرایند تولید را دارد. در گذشته ساخت این پمپ تنها در اختیار سازنده اصلی پمپ شرکت KSB کشور آلمان بوده و با توجه به شرایط خاص کشور از نظر تحریم و حفظ شرایط مطلوب خط تولید، با تلاش و همت متخصصین شرکت فولاد اکسین روند کار ساخت قطعات توسط سازنده‌های داخلی از طریق مهندسی معکوس آغاز شد و خوشبختانه با فشار و دبی مطلوب در حال کار است و بدین گونه ساخت پمپ پوسته‌زدا را از انحصار کشور آلمان خارج کردند. برای دستیابی به اهداف صادراتی سال ۱۳۹۹ نیز راهکارهای جدید در دستورکار فولاد اکسین قرار گرفت

علی رغم بسته شدن مسیرهای صادراتی به دلیل کرونا و تحریم‌ها واحد فروش بر توسعه بازار‌های جدید صادراتی و راهکارهایی برای جایگزین کردن مسیر‌های جدید اقدام کرده تا از هدف‌های صادراتی در سال ۱۳۹۹ عقب نباشند.

این شرکت پروژه تدوین ساختار مکانیزه Price List محصولات به منظور انعطاف‌پذیری بالاتر در شرایط رقابتی کنونی را در منظر مشتری تعریف کرده و با جدیت در حال پیگیری و اجرای آن است.

همچنین در اقدامات استراتژیک مربوط به فرآیندهای داخلی و رشد و یادگیری نسبت به برنامه تعیین شده بسیار خوب عمل شد و این نشان از پویایی و تداوم حرکت این کارخانه در مسیر تعالی و رونق تولید محصولات فولادی است.

نهایتا شرکت فولاد اکسین خوزستان با همبستگی و هم‌افزایی سایر واحدهای کارخانه در تحقق اهداف استراتژیک سال ۹۹ توانست در اردیبهشت ماه ، به میزان ۱۰۱ درصد اقدامات استراتژیک خود را محقق کند.

تیم مدیریتی و مجموعه این کارخانه تولیدی با عزم راسخ به دنبال رسیدن و تثبیت اکسین در جایگاه واقعی خود است که این مهم با همکاری و توجه سایر مجموعه‌های برون‌سازمانی محقق خواهد شد.

همچنین با توجه به اتفاقات خوب صورت گرفته در سال گذشته مهم‌ترین برنامه امسال اکسین شروع و پیشرفت پروژه فولادسازی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: