واحدهای تولیدی کوچک در معرض انقراض!
مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان عنوان کرد:

واحدهای تولیدی کوچک در معرض انقراض!

مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان گفت: مشکلات صنعت در ایران به دو بخش خارجی و داخلی تقسیم می‌شود. مشکلات خارجی، به تحریم‌ها و محدودیت‌های وارداتی مربوط می‌شود و مشکلات داخلی نیز ناشی از بی‌تدبیری مسئولین و برخی روابط ناسالم در فضای صنعت کشور است که با گذشت زمان و ادامه این روند، واحدهای تولیدی کوچک و متوسط مقیاس آسیب‌های جدی‌تری خواهند دید.

حسین مقابلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت کیان آلیاژ کاشان تولیدکننده آلومینیوم و روی است که از سال 1379 فعالیت خود را به صورت گسترده در شهرک صنعتی امیرکبیر شهرستان کاشان آغاز کرده است. در مجموعه انواع آلیاژهای آلومینیوم و روی را تولید می‌کنیم و به صورت شمش در اختیار مشتریان داخلی خود مانند شرکت‌های بزرگ خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا، شرکت‌های معتبر تولیدکننده لوازم خانگی اعم از پارس‌خزر، کاچیران، بوتان و اسنوا، صنایع نظامی، صنایع نفت و پتروشیمی، قرار می‌دهیم.

وی افزود: پرسنل و نیروی انسانی این مجموعه از متخصصین و مهندسین مجربی که در رشته‌ متالورژی و سایر رشته‌های مرتبط از بهترین دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند، تشکیل شده و با اتکا به دانش روز دنیا و همچنین با استفاده از تجربیات و دانسته‌های صنعتگران کشور بهترین عملکرد خود را ارائه می‌دهند. مهم‌ترین هدف مجموعه کیان آلیاژ کاشان خودکفایی و اعتلای اقتصاد کشور است و همواره و در تمام شرایط اقتصادی کشور در جهت جلب رضایت مشتری گام برداشته‌ایم و تاکنون نیز در تحقق اهداف و برنامه‌های خود موفق ظاهر شده‌ایم.

تمام استانداردهای بین‌المللی را رعایت می‌کنیم

مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان اذعان کرد: تمام استانداردها و معیارهای به کار گرفته در تولید آلیاژهای آلومینیوم و روی مجموعه بر اساس استانداردهای بین‌المللی آلمان، DIN ژاپن، JIS انگلستان، ASTM فرانسه و NF آمریکا بوده و با بهره‌گیری از دانش روز دنیا در حال رقابت با تولیدکنندگان مطرح در جهان هستیم. در زمینه تولید محصول با کیفیت توانسته‌ایم گواهینامه و امتیازهای بسیاری نظیر ISO IPF، ISO 2015  و 14000ISO محیط زیست را کسب کنیم. مجموعه با وجود تمام مشکلات کوچک و بزرگ اقتصادی کشور در حال فعالیت بوده و تاکنون توانسته بر معضلات فائق آید و چرخه تولید را حفظ کند.

مقابلی در رابطه با تامین مواد اولیه این چنین توضیح داد: مواد اولیه برای تولید انواع آلیاژهای آلومینیوم و روی به دو بخش وارداتی و داخلی تقسیم می‌شوند. ازجمله مواد وارداتی می‌توان سیلیس، شمش‌های آلومینیوم ثانویه، منگنز، منیزیم، تیتان، نیکل و روی را نام برد و آلومینیوم خالص را از شرکت‌های آلومینیوم اراک و المهدی که مرغوب‌ترین نوع آلومینیوم هستند را از طریق بورس کالا تهیه می‌کنیم. در سه سال اخیر با اتخاذ سیاست‌های ممنوعیت واردات، تامین مواد اولیه وارداتی با مشکل مواجه شد، همچنین در چند ماه اخیر نیز شیوع ویروس کرونا شرکت را در تامین این نوع مواد با چالش جدی روبه‌رو کرده است.

وی ادامه داد: از طرفی به دلیل محدودیت ورود مواد اولیه خارجی و مشکلات ناشی از کمبود آن‌ها در بازار داخلی، قیمت این نوع مواد جهش چند برابری داشت و تولیدکننده باید با دو معضل کمبود و افزایش قیمت ماده اولیه وارداتی دست و پنجه نرم می‌کرد، از طرف دیگر، افزایش نرخ ارز نیز مزید بر علت شد و قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی به چند برابر قیمت قبل رسید. به این ترتیب، ادامه فعالیت برای تولیدکنندگان در چنین وضعیتی بسیار طاقت‌فرسا شده است. ظرفیت اسمی مجموعه هشت هزار تن در سال تعیین شده و قادر به تولید 6 هزار تن از این میزان در سال هستیم که با تشدید مشکلات و بروکراسی‌های اداری ایران این میزان کاهش یافته و گاهی به دو هزار تن در سال نیز رسیده است.

لابی‌گری، گره بزرگ صنعت کشور است

مدیرعامل شرکت کیان آلیاژ کاشان در خصوص مشکلات موجود در بازار شمش آلیاژی ابراز کرد: مشکلات این حوزه در لابی‌گری برخی افراد خلاصه می‌شود؛ رانت، لابی‌گری و جابه‌جا شدن جایگاه رابطه با ضابطه در صنایع مختلف مانند فولاد و آلومینیوم بنیان‌های یک صنعت و اقتصاد سالم را در کشور سست کرده است. حضور دلالان در هر عرصه‌ای موجب تشنج و آشوب در آن حوزه می‌شود و صنعت آلومینیوم نیز از این قاعده مستثنی نیست. تمام مواردی که تحت عنوان مشکلات صنعت نام برده شد، در مجموع موجب کاهش مواد اولیه در بازار و همچنین افزایش قیمت‌ها می‌شود و در این میان، واحدهای تولیدی کوچک و متوسط مقیاس نیز آسیب بیشتری را متحمل می‌شوند.

مقابلی نقش حمایتی دولت از صنایع را این‌ چنین توصیف کرد: دولت خارج از گود ایستاده و از دور تکاپوی تولیدکنندگان را نظاره می‌کند و به جرات می‌توان گفت دولت از لحاظ حمایت از صنایع کوچک و متوسط، عملکرد ضعیفی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است و یکی از عاملان اصلی تمام گرانی‌ها و معضلات موجود در صنعت و اقتصاد محسوب می‌شود. اگر سایه دولت به طور کلی از سر تولید برداشته شود و واحدهای تولیدی به حال خود رها شوند، بازدهی چند برابری را شاهد خواهیم بود؛ در واقع، با دخالت دولت، همواره رانت و اغتشاش در این حوزه بیداد می‌کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
تنها محصولات استاندارد در رقابت‌های جهانی پیروز می‌شوند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: