مجموع سرمایه‌گذاری صنعتی استان به ۲۹۰ هزار میلیارد ریال می‌رسد
رئیس سازمان صمت خراسان رضوی:

مجموع سرمایه‌گذاری صنعتی استان به ۲۹۰ هزار میلیارد ریال می‌رسد

رئیس سازمان صمت خراسان رضوی گفت: در مجموع پنج هزار و ۳۱۱ واحد تولیدی صنعتی با سرمایه‌گذاری ۲۹۰ هزار و ۹۸۱ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای ۱۹۴ هزار و ۳۵۶ نفر در این استان فعال است و سهم استان از تعداد واحدهای صنعتی کل کشور ۷ درصد، میزان سرمایه‌گذاری صنعتی ۶ درصد و میزان اشتغال‌زایی ۸ درصد است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمدرضا مس‌فروش اظهار داشت: سهم سرمایه‌گذاری صنعتی شامل استخراج کانی‌های فلزی ۴۴ درصد، محصولات کانی غیرفلزی ۱۳ درصد، فلزات اساسی ۱۰ درصد، محصولات فلزی فابریکی ۳ درصد و... است.

وی افزود: زمینه فعالیت این واحدها استخراج کانی‌های فلزی، کانی‌های غیرفلزی، ساخت فلزات اساسی، خودرو، محصولات فلزی فابریکی، ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی، خدمات مهندسی، استخراج معادن، کک و فرآورده‌های حاصل از نفت و... است.

رئیس سازمان صمت خراسان رضوی مبلمان گفت: خراسان رضوی از نظر تعداد واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری پس از استان‌های تهران و اصفهان رتبه سوم، از نظر اشتغال صنعتی پس از استان‌های تهران و اصفهان رتبه سوم و از نظر میزان سرمایه‌گذاری پس از منطقه آزاد اروند و استانهای تهران و اصفهان رتبه چهارم را دارد.

مس‌فروش ادامه داد: خواف با سهم ۴۴.۳۰ درصد، مشهد با سهم ۲۵.۳۵ درصد و نیشابور با سهم ۷.۳۷ درصد به ترتیب بیشترین سهم را در واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری صنعتی در خراسان رضوی دارند.

وی ادامه داد: سهم این استان از صدور پروانه‌های بهره برداری صنعتی در کشور از نظر تعداد ۸ درصد، میزان سرمایه‌گذاری ۲ درصد و از نظر اشتغال‌زایی ۷ درصد است.

رئیس سازمان صمت خراسان رضوی اضافه کرد: سرمایه‌گذاری صنایع معدنی نسبت به صنایع دیگر استان پیشتاز است به طوری که از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری حوزه صنعت خراسان رضوی ۱۱۰ هزار میلیارد ریال معادل ۵۷ درصد مربوط به صنایع معدنی است.

مس‌فروش افزود: جوازهای تاسیس و طرح‌های توسعه صنعتی خراسان رضوی در حال حاضر شامل چهار هزار و ۶۰۴ فقره با سرمایه‌گذاری ۴۷ هزار و ۲۴۱ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای ۱۳۴ هزار و ۲۴۵ نفر است که سهم این بخش از کشور در تعداد فقره جواز تاسیس ۱۰ درصد، میزان سرمایه‌گذاری پنج درصد و میزان اشتغال ۱۰ درصد است.

وی ادامه داد: میانگین کشوری تبدیل جوازهای تاسیس به پروانه بهره ‌برداری صنعتی ۱۱ درصد است که این نسبت در خراسان رضوی به ۱۹.۵ درصد می‌رسد و نشان‌دهنده قابلیت‌های بسیار استان در این بخش است.

رئیس سازمان صمت خراسان رضوی گفت: ۴۱۳ طرح صنعتی با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۴۷ هزار و ۴۷۷ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای ۱۶ هزار و ۲۸۲ نفر در خراسان رضوی در حال اجرا است که این سازمان تلاش خود را معطوف به اتمام این طرح‌ها کرده است.

وی یادآور شد: ۴۶ نوع ماده معدنی در این استان وجود دارد که عمده مواد شناخته شده در کشور را شامل می‌شوند. مواد فلزی شامل سنگ آهن، منگنز، طلا، کرومیت و مس و مواد غیرفلزی شامل خاک صنعتی، سلیس، کائولن، ذغال‌سنگ، مصالح ساختمانی و... عمده معادن استان خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.

مس‌فروش تعداد پروانه بهره‌برداری معدنی معتبر در خراسان رضوی را ۹۱۴ فقره با ذخیره ۲.۷۷ میلیارد تن و استخراج اسمی ۳۹.۶ میلیون تن با سرمایه‌گذاری ۱۰۹ هزار و ۷۲ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای ۱۰ هزار و ۳۳۶ نفر ذکر کرد.

رئیس سازمان صمت خراسان رضوی تصریح کرد: به منظور انجام کار اکتشافی یک پهنه معدنی به گستره ۳۰ هزار کیلومتر از جنوب خراسان رضوی به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) واگذار شده که قرار است پس از اتمام فعالیت‌های اکتشافی در این پهنه معدنی، انجام حفاری و سایر اقدامات در اختیار شرکت‌های بخش خصوصی قرار گیرد.

وی گفت: اخیرا با شرکت ملی صنایع مس ایران تفاهم‌نامه‌ای به منظور اجرای پروژه معدنی از اکتشاف تا فرآوری در این استان به ارزش ۲۵ هزار میلیارد ریال به امضا رسیده که اجرای آن در خوشبینانه‌ترین حالت طی ۳۶ ماه به اتمام می‌رسد.

بر اساس گزارشی ایرنا، مس‌فروش در پایان خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۹ تا پایان اردیبهشت ماه امسال ۱۹۳ میلیارد ریال تسهیلات به هشت واحد تولیدی در قالب سرمایه در گردش و ۲۰ میلیارد ریال به یک فقره جواز تاسیس واحد تولیدی در قالب سرمایه ثابت پرداخت شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: