دلالان، عامل برهم زننده بازار
مدیرعامل شرکت آذرصنعت:

دلالان، عامل برهم زننده بازار

مدیرعامل شرکت آذرصنعت گفت: مشکلاتی همچون تحریم، محدودیت واردات، نوسانات نرخ ارز و کمبود مواد اولیه همگی بر فعالیت واحدهای تولیدی اثر منفی گذاشته است، اما مهم‌ترین عامل افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و رکود تولید، حضور دلالان و واسطه‌ها در هر بازار است؛ چراکه این افراد بدون توجه به دیگران و فقط با فکر حفظ منافع شخصی بازار را در دست گرفته‌اند و با نفوذ خود موجب کمبود مواد اولیه در بازار شده‌اند.

مهرداد ترکی‌نژاد ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: پیش‌تر علاوه بر تولیدات داخلی، میزانی شمش آلومینیومی نیز از کشور عراق وارد می‌شد که با محدودیت‌های اعمال شده در خصوص واردات، میزان عرضه در بازار داخلی به شدت کاهش یافته و در واقع تقاضا از عرضه پیشی گرفته است؛ این در حالی که قیمت آلومینیوم روز به روز افزایش می‌یابد. حدود یک ماه گذشته قیمت شمش خالص شرکت ایرالکو 21 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود که اکنون به بیش از 30 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده است. این جهش صعودی قیمت‌ها مشکلات عدیده‌ای را برای تولیدکننده‌ها ایجاد کرده است. افزایش قیمت‌ها به مرور رونق و توان تولید را از صنایع می‌گیرد و از طرفی محدودیت واردات موجب می‌شود تقاضا افزایش یابد و تولیدکننده داخلی از عهده پوشش این بازار برنیاید.

وی افزود: ما قصد داشتیم علاوه بر بازار داخل، صادرات محصول را نیز در برنامه کاری خود قرار دهیم و در جهت رشد اقتصاد کشور و ارزآوری گام برداریم، اما تقاضای مشتریان داخلی به حدی زیاد است که محصولی برای فروش خارجی باقی نمی‌ماند. در حال حاضر با دو شرکت سایپا و ایران‌خودرو قرارداد داریم و به شرکت سایپا باید در طول مدت سه ماه حدود سه هزار تن محصول آلومینیومی تحویل دهیم اما متاسفانه تامین مواد اولیه برای این حجم تولیدی کار بسیار دشواری است و اکنون با این معضل مواجه هستیم. تا چندی پیش، آلومینیوم آف‌گرید از کشورهای عراق، گرجستان و ارمنستان وارد می‌کردیم اما با ممنوعیت واردات، به این منابع دسترسی نداریم. یک شرکت چینی نیز تقاضای سفارش و همکاری دارد اما به دلیل تمرکز بازار داخلی، قادر به قبول سفارشات خارجی نیستیم.

تاثیر قیمتی آلومینیوم بر صنعت خودرو

مدیرعامل شرکت آذرصنعت اذعان کرد: در چند ماه اخیر شاهد شیوع جهانی ویروس کرونا و تاثیر آن بر بازار و اقتصاد کشورها هستیم اما می‌توان گفت این اپیدمی بر روند تولید و فروش صنعت آلومینیوم کمترین نقش را داشته است. در حقیقت وضعیت این صنعت در کشور بیشتر تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز بوده و با تغییرات ناگهانی قیمت دلار، قیمت آلومینیوم و سایر فلزات نیز روند افزایشی را در پیش می‌گیرند. لغو ارز نیمایی نیز باعث اوج‌گیری قیمت آلومینیوم بوده و این موضوع بر سایر صنایع کشور نیز تاثیر سو گذاشته است. به عنوان مثال، افزایش بی‌رویه قیمت خودرو در ایران وابسته به نوسانات قیمت آلومینیوم است و می‌توان گفت یکی از دلایل گرانی خودرو، افزایش نرخ آلومینیوم و حذف ارز نیمایی برای واردات محصولات آلومینیومی است.

وی مطرح کرد: وضعیت بازار در دو سال اخیر، حاکی از جهش قیمت شدید مواد اولیه و محصولات آلومینیومی بوده که به دنبال این موضوع، میزان تولید نیز دچار چالش جدی شده است. اگر همین روند همچنان ادامه داشته باشد، پیش‌بینی می‌شود قیمت آلومینیوم طی چند ماه آینده فراتر از 40 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم برسد. ما در کشور از لحاظ تولید آلومینیوم با مشکل خاصی مواجه نیستیم اما زمانی که پای دلال به بازاز باز شود، مسئله متفاوت خواهد بود.  دلالان مواد اولیه را خریداری و احتکار می‌کنند که این امر علاوه بر افزایش نرخ ارز، موجب جهش قیمت‌ها در زنجیره آلومینیوم می‌شود.

حذف دلالان از بازار

ترکی‌نژاد ایرانی عنوان کرد: دولت باید به کمک قوه قضاییه و با تدوین یک برنامه مدون درصدد حذف دلالان و واسطه‌ها برآید. چراکه این گروه در این شرایط نابسامان اقتصادی، مشکلات مملکت را دو چندان کرده‌اند و با خرید و احتکار موجب آزار و اذیت قشر تولیدکننده و صنعتگر شده‌اند. فعالیت غیر قانونی آن‌ها به مراتب باعث افزایش قیمت‌ها و آشفتگی بازار شده است و روز به روز سرمایه ‌آن‌ها به چندین برابر میزان سابق می‌رسد. در صورتی که یک تولیدکننده با سابقه 50 ساله باید نیازمند مواد اولیه باشد تا تنها بتواند به دلیل علاقه به تولید و اشتغال‌زایی، چراغ کارخانه را روشن نگه دارد. همچنین رانت‌خواری و لابی‌بازی بسیاری از افراد نیز ما قشر تولیدکننده را به خاک سیاه نشانده است و با ادامه این روند نابسامان بسیاری از کارخانه‌ها تعطیل می‌شوند و تعداد زیادی از پرسنل و کارگران نیز بیکار خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آذرصنعت یادآور شد: ‌حل تمام مشکلات ذکر شده، تنها با برنامه‌ریزی جامع و مدون متخصصین امکان‌پذیر خواهد بود. متاسفانه مسئولینی که صندلی ریاست و مدیریتی را در آغوش گرفته‌اند، کوچک‌ترین علم و آگاهی نسبت به حوزه کاری خود ندارند. در کنار تمام معضلات موجود در صنعت این کشور، عدم بینش کافی مسئولین نیز باری بر دوش صنعت مملکت گذاشته که در مواردی،عدم وجود آن‌ها چه بسا مفیدتر از حضور آن‌ها باشد. در حال حاضر، تنها یک فرد مسلط به دانش تولید و با تدبیر می‌تواند حال اقتصاد کشور را بهبود بخشد و تعادل را به بازار بازگرداند.

وی توضیح داد: در حال حاضر، میزان بوکسیتی که در ایران تولید می‌شود تنها پاسخ‌گوی یک پنجم ظرفیت تولید آلومینیوم کشور است و باید برای تامین کامل بوکسیت مورد نظر با کشورهای دیگر و همسایه تعاملات لازم را انجام داد. در نتیجه احداث کارخانه‌هایی همچون سالکو شاید به تنهایی نتوانند مشکل حاصل از کمبود مواد اولیه را حل کنند و باید معضلات این صنعت از پایه حل شود.

ترکی‌نژاد ایرانی در ادامه گفت: در سال گذشته بالغ بر پنج هزار تن تولید محصول داشتیم و برای سال جاری چشم‌انداز تولید 15 هزار تنی را ترسیم کرده‌ایم اما متاسفانه با بروز حوادث ناگهانی و جهش قیمت‌ها،‌ قطعا به برنامه تدوین شده نخواهیم رسید. اکنون با توجه به شرایط روز گام برمی‌داریم و با حفظ موقعیت سعی داریم بهترین عملکرد خود را در سال جاری به نمایش بگذاریم. ما قادر به تولید بیش از ظرفیت تعیین شده هستیم و همانند سال گذشته که از ظرفیت اسمی نیز فراتر رفتیم، با به تعادل رسیدن شرایط قطعا در زمینه تولید رکورد خواهیم زد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: