سهم بخش معدن از طرح‌های وزارت صمت به ۱۸ درصد رسید

سهم بخش معدن از طرح‌های وزارت صمت به ۱۸ درصد رسید

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجموع طرح‌هایی که توسط دولت در حال اجرا و تکمیل هستند، تا پایان اردیبهشت ‌ماه سال جاری به ۶۹ هزار و ۵۷۲ فقره رسید که از این میزان، بخش معدن و صنایع معدنی سهم ۱۸.۶ درصدی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بر پایه جداول آماری وزارتخانه یاد شده، مجموع مجوز صادر شده برای سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها ۱۱ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۴۵۹ میلیارد ریال ثبت شده که سهم بخش معدن و صنایع معدنی دو میلیون و ۴۴۳ هزار و ۹۳۲.۸ میلیارد ریال است که ۲۱.۳ درصد از کل را در بر می‌گیرد.

همچنین جمع طرح‌های مربوط به صنعت، معدن و تجارت برای اشتغال دو میلیون و ۳۹ هزار و ۵۸۰ نفر پیش‌بینی شده که بخش معدن و صنایع معدنی مجوز جذب ۵۰۵ هزار و ۵۱۸ نفر را دارد که سهم ۲۴.۷ درصد از کل را به خود اختصاص داده است.  

طرح‌های زغال‌سنگ و لینیت...

بر اساس آمار وزارت صمت، تعداد ۲۷ فقره طرح مربوط به زغال‌سنگ و لینیت... با مجوز سرمایه‌گذاری سه هزار و ۹۰۴.۵ میلیارد ریال و اشتغال یک‌هزار و ۳۷ نفر است که تا پایان اردیبهشت ماه امسال در دست اجرا قرار داشت.

آمارهای پیشین گویای تولید سالیانه ۱.۵ میلیون تن زغال‌سنگ از معادن فعال کشور است و بیش از یک میلیون تن هم واردات انجام می‌شود.

اکنون مصرف‌کننده اصلی زغال‌سنگ کشور ذوب آهن اصفهان است؛ درحالی که  ۷۵ درصد از تولید فولاد جهان با بهره‌گیری از زغال‌سنگ تولید می‌شود.

استخراج کانه‌های فلزی  

بر پایه داده‌های مورد بررسی وزارتخانه مزبور، تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۹ تعداد ۲۴۹ فقره طرح در زمینه استخراج کانه‌های فلزی در دست اجرا بوده که مجوز سرمایه‌گذاری ۲۵۱ هزار و ۸۶۶.۲ میلیارد ریال دارد و برای اشتغال ۲۳ هزار و ۲۴۲ نفر هم مجوز لازم را اخذ کرده است.

استخراج سنگ آهن از کانی‌های این بخش محسوب می‌شود که در چارچوب افق ۱۴۰۴ برای دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد فاکتور مهم و تعیین‌کننده‌ای است.

وزارت صمت از مهر ماه سال گذشته با وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن مانع از صادرات این ماده معدنی شده است اما با این وجود به میزان اندکی همچنان رهسپار بازار هدف (چین) می‌شود.

استخراج سایر معادن

وزارت صمت در ارتباط با طرح‌های در دست اجرا تا پایان اردیبهشت ماه امسال در بخش سایر معادن رقم ۹۵۷ فقره را ذکر کرده که برای این منظور ۳۴ هزار و ۹۴۸.۱ میلیارد ریال مجوز سرمایه‌گذاری اخذ شده و پیامد اشتغال ۱۴ هزار و ۱۴۱ نفر را به دنبال دارد.

آمارهای رسمی گویای آن است که اکنون پنج هزار و ۶۰۰ معدن در سطح کشور فعالیت دارند که سهم ۶۰ تا ۶۵ درصدی آنها مربوط به مصالح ساختمانی است.

ذخیره شناسایی شده معادن کشور ۵۷ میلیارد تن است که حدود ۳۷ میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی است.

سایر محصولات کانی غیرفلزی

سایر محصولات کانی غیر فلزی در این ارزیابی تعداد ۹ هزار و ۵۵۲ طرح در دست اجرا تا پایان اردیبهشت به خود اختصاص دادند که برای آن‌ها مجوز سرمایه‌گذاری ۶۵۶ هزار و ۹۱۸.۲ میلیارد ریال اخذ شده و علاوه بر آن مجوز اشتغال ۲۴۰ هزار و ۷۳۹ نفر به دنبال دارند.

یکی از کانی‌های غیرفلزی که در این خانواده اهمیت بالایی در ساختمان‌سازی و طرح‌های عمرانی دارد، سیمان است که با ترکیب آهک، رس و سیلیس و... شکل می‌گیرد. در واقع مواد معدنی در شکل‌گیری آن نقش‌آفرینی می‌کنند و اکنون در اغلب استان‌های کشور حداقل یک کارخانه سیمان فعال است.

علاوه براین صنعت شیشه اعم از جام و مظروف نیز وابسته به سیلیس است که کانی غیرفلزی است.

ساخت فلزات اساسی   

ساخت فلزات اساسی هم در دایره طرح‌های در دست اجرا وزارت صمت تا پایان اردیبهشت ماه قرار گرفته است که برای این منظور دو هزار و ۲۰۴ فقره مجوز گرفته‌اند تا یک میلیون و ۴۹۶ هزار و ۲۹۵ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کنند و بدین ترتیب امکان اشتغال ۲۲۶ هزار و ۳۵۹ نفر را فراهم می‌سازد.

تولید فولاد از شاخص‌های این بخش محسوب می‌شود که اکنون ظرفیت تولید این بخش نزدیک به ۴۰ میلیون تن رسیده و انتظار می‌رود امسال حدود ۳۰ میلیون تن تولید تحقق یابد.

بر اساس گزارشی از ایرنا، ایران اکنون در بین ۱۰ فولادساز شاخص دنیا جای گرفته و پیش‌بینی شده تا افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ به رتبه هفتم جهانی برسد.   

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
رونمایی از طرح‌های صنعتی و معدنی طی دهه فجر
بیش از ۸ هزار میلیارد تومان طرح فولادی افتتاح کردیم
4600 میلیارد تومان از دولت طلب داریم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: