روی آوردن تولیدکنندگان باتری به صنعت سرب/ زنگ خطر برای واحدهای تولیدی کوچک
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی اودر مطرح کرد:

روی آوردن تولیدکنندگان باتری به صنعت سرب/ زنگ خطر برای واحدهای تولیدی کوچک

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی اودر گفت: وقتی شرکت‌های بزرگ باتری‌سازی به سمت راه‌اندازی واحدهای تولید شمش سرب می‌روند، پر واضح است که بزرگ‌ترین ضرر نصیب شرکت‌های کوچک و متوسطی می‌شود که شمش سرب تولید می‌کنند؛ چراکه منع واردات باتری فرسوده در کنار مصرف باتری فرسوده توسط شرکت‌های بزرگ باتری‌سازی، عملا امکان فعالیت را از شرکت‌های خرد گرفته است.

علی اودر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: ورود ما به صنعت سرب که از میانه دهه 80 شمسی آغاز شد، در راستای افزایش میزان تولید همراه با افزایش ظرفیت اسمی مندرج در پروانه بهره‌برداری بود اما با این حال، مشکلات بسیاری در این زمینه برای ما به وجود آمد و در مواردی در رسیدن به اهداف کلان مجموعه دستاورد مناسبی نداشتیم؛ هرچند که امروز وضعیت متفاوتی را تجربه می‌کنیم

وی افزود: یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی در به وجود آمدن مشکلات زنجیروار ما در مسیر رسیدن به اهداف کلان مجموعه وجود داشت، تهیه و تامین مواد اولیه تولید شمش سرب بود. از همان ابتدا قصد داشتیم با استفاده از خاک معدنی و باتری فرسوده به تولید شمش سرب اهتمام بورزیم اما در ادامه مسیر، به دلیل کمبود خاک معدنی نتوانستیم تجهیزات لازم در این زمینه را فراهم کنیم. با این حال، تمرکز مجموعه بر تولید شمش سرب از طریق باتری فرسوده گذاشته شد؛ تا جایی که در زمینه تولید شمش سرب از طریق باتری فرسوده، بر اساس ظرفیت مندرج در پروانه بهره‌برداری که حدود 600 تن در سال بود، توانستیم این مقدار را طی سال‌های متمادی تولید کنیم و در مواردی به فراتر از این ظرفیت برسیم. اگرچه ظرفیت واقعی مجموعه بسیار بالاتر از میزان ظرفیت درج شده در پروانه بهره‌برداری است اما حفظ تولید و سپس ارتقای میزان تولید در فضایی به دور از تنش و مناقشه‌های سازمانی اولویت ما محسوب می‌‌شود.

وابستگی به باتری فرسوده را کاهش می‌دهیم

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی اودر گفت: یکی از برنامه‌های مهم و جدی ما در این مسیر، افزایش میزان تولید در کنار عدم وابستگی به یک منبع تامین برای تولید شمش سرب است. با توجه به اینکه مجوزهای لازم برای تولید از طریق خاک معدنی به زودی برای مجموعه ما صادر می‌شود، امیدوار هستیم علاوه بر افزایش چند برابری تولید سالانه، وابستگی به باتری فرسوده برای تولید شمش سرب را کمتر از پیش کنیم؛ چراکه یکی از منابع اصلی و مهم مواد اولیه تولید شمش سرب واردات باتری فرسوده از کشورهای همسایه شامل عراق، افغانستان و... است اما متاسفانه طی چند سال اخیر (حدودا از  سال 1392)، محدودیت‌ها در زمینه واردات باتری فرسوده کلید زده شد.

علی اودر یادآور شد: محدودیت‌های موجود برای واردات باتری فرسوده به این موضوع برمی‌گردد که واردات باتری فرسوده در انحصار چند شرکت خاص است و اجازه واردات به سایر شرکت‌های متوسط و کوچکی همچون ما را نمی‌دهند. به همین خاطر از سال 1392 به علت انحصاری که در این زمینه به وجود آمد، اکثر شرکت‌های کوچک تولیدکننده شمش سرب با تعطیلی مواجه شدند.

تسهیلات تولید شمش سرب را افزایش دهید

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی اودر عنوان کرد: در حال حاضر، انواع و اقسام قوانین برای واردات باتری فرسوده شرکت‌های متوسط و کوچک وضع شده است که غالبا توسط سازمان محیط زیست تدوین و ابلاغ می‌شود. این قوانین البته که کاربرد حفاظتی و البته پیشگیرانه برای حفظ طبیعت پیرامون دارد، اما اگر این تبصره‌های موجود به سمتی حرکت کند که هیج نوع تسهیلاتی در این زمینه به وجود نیاورد، قطعا واحدهایی همچون ما توان همراهی و پذیرش چنین قوانینی را نخواهند داشت. نکته مهم و اساسی اینجاست که وقتی سازمان محیط زیست می‌گوید باید در کنار سولفورزدایی باتری فرسوده وارداتی، در سطح سالن برای جلوگیری از آسیب‌های اسید، از پلی اتیلن استفاده شود، باید زمینه لازم برای انجام چنین کاری به طور کامل فراهم شود. این موارد در نوع خود هزینه‌های گزافی را برای ما به همراه دارد؛ بنابراین انتظار این است که محتوای قوانین برای همه یکسان باشد و در انجام فرم قوانین، تسهیلاتی نیز به شرکت‌های متوسط و کوچک اعطا شود.

اودر ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات اساسی پیرامون تولید شمش سرب، حضور دلالان در این بازار محدود است که در مواردی مواد اولیه تولید شمش سرب را از برخی توزیع‌کنندگان تهیه می‌کنند و به تولیدکنندگان کوچک و متوسط با رقمی بالاتر از میانگین بازار عرضه ‌می‌کنند. با این حال، مجموعه ما در حال حاضر حدود 60 درصد باتری فرسوده مورد نیاز خود را از بازار داخلی تهیه و استفاده می‌کند که با توجه به واسطه‌گری بسیار زیاد در این زمینه، هزینه‌های تامین مواد اولیه به چندین برابر افزایش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: بازار داخلی به این دلیل که اکثر شرکت‌های تولیدکننده باتری، خود نیز واحد تولید شمش سرب تاسیس کرده‌اند، بنابراین میزان قابل توجهی از باتری در فرآیند عرضه و تقاضا برای فروش به سایر واحدهای تولیدی شمش سرب باقی نمی‌ماند. از طرفی برخی از همین شرکت‌های بزرگ باتری‌سازی نیز بخشی از مسیر واردات باتری را در دست دارند؛ به طوری که باتری فرسوده وارد می‌کنند تا سود مناسبی در تولید محصول نهایی که تولید باتری خودرو است، به دست آورند.

باتری ایرانی سرب بیشتری دارد

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی اودر تصریح کرد: ابتدا باید در نظر داشته باشید که میزان سرب موجود در باتری فرسوده بستگی به نوع و کیفیت تولید باتری مربوطه دارد. اینکه باتری محصول چه کشوری است، تاثیر بسزایی در میزان سرب موجود در آن ایجاد می‌کند. به طور مثال، در باتری تولید شده در اروپا شاهد کاهش میزان سرب به کار رفته در باتری فرسوده هستیم که در باتری ساخت ایران، این امر کاملا معکوس است و سرب بیشتری در آن به کار برده می‌شود.

اودر یادآور شد: هرچه میزان سرب به کار رفته در باتری بیشتر باشد، نشان می‌دهد که تکنولوژی قدیمی‌تری در ساخت آن به کار رفته است. باتری‌های ساخت ایران دارای چنین ویژگی‌هایی هستند که سرب بالاتر از استاندارد بین‌المللی در آن به کار می‌رود؛ به همین علت است که تهیه باتری فرسوده ایرانی برای شرکت‌های داخلی تولیدکننده شمش سرب صرفه اقتصادی دارد؛ چراکه هم نسبت به نمونه خارجی ارزان‌تر است و هم سرب بیشتری می‌توان از آن استحصال کرد؛ از طرفی موانع زیست‌محیطی باتری وارداتی را نیز ندارد و این بزرگ‌ترین مزیت باتری‌های فرسوده ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی آن است.

وی اضافه کرد: کمبود باتری فرسوده ایرانی به همین دلیل است که وقتی شمش سرب بیشتری در باتری به کار برده می‌شود، شرکت‌های تولیدکننده برای رسیدن به صرفه اقتصادی بازیافت سرب موجود در باتری برای تولید باتری جدید، به سمت تاسیس واحدهای فرآوری شمش سرب می‌روند تا بتوانند کل زنجیره تولید را در اختیار داشته باشند. این مسئله برای شرکت‌های کوچک و متوسط تولیدکننده شمش سرب یک زنگ خطر محسوب می‌شود.

آلایندگی‌ها را به حداقل رساندیم

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی اودر گفت: باطله‌های معدنی در تولید شمش سرب از طریق باتری فرسوده را در مکانی که در محل مجموعه قرار دارد، دپو می‌کنیم. با این حال، با توجه به اینکه تمامی سیستم‌های تولید را به‌روزرسانی کرده‌ایم، بنابراین آلودگی زیست‌محیطی هم به طور کامل از بین رفته است. در واقع، به دلیل استفاده از فیلتر خشک (بک فیلتر)، امکان تولید و انتشار آلودگی در مجموعه وجود ندارد. همچنین فیلتراسیون کوره‌ها برای جلوگیری از دود آلوده نیز به طور کامل نصب شده است و در حال حاضر با توجه به پایش فصلی سازمان محیط زیست از مجموعه، می‌توان وضعیت زیست‌محیطی این واحد صنعتی را سبز عنوان کرد.

اودر ادامه داد: در حال حاضر، دو کوره به ظرفیت 10 تن در مجموعه مستقر هستند که کار ذوب باتری فرسوده را به طور کامل و در طول شبانه‌روز انجام می‌دهند که در نظر داریم طی سال جاری، تعداد کوره‌ها را افزایش دهیم تا علاوه بر افزودن به میزان تولید، راندمان را نیز به استانداردهای بین‌المللی برسانیم.

تولید شمش سرب از خاک معدنی

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی اودر تصریح کرد: به زودی علاوه بر افزایش میزان تولید شمش سرب با استفاده از باتری فرسوده، تولید شمش از طریق خاک معدنی را نیز کلید خواهیم زد. طبق مذاکراتی که با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران داشتیم، به زودی سهمیه خاک معدنی به ما اختصاص خواهد یافت که بر اساس آن خاک معدنی در سه سطح کم عیار، متوسط عیار و پر عیار از معدن انگوران به ما تحویل داده می‌شود. درصد خاک معدنی اختصاص یافته هنوز مشخص نیست اما برآیند ما این است که رقم تولید شمش سرب مجموعه در صورت کلی، افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

اودر اشاره کرد: هم‌اکنون با توجه به قابلیت کوره‌هایی که در مجموعه مستقر هستند، امکان تبدیل خاک معدنی به کنسانتره وجود دارد که در صورت ورود خاک معدن انگوران به خط تولید، برنامه تولید کنسانتره سرب نیز در دستور کار ما قرار خواهد گرفت. با این حال، در نظر داریم تا امکانات خود را برای تولید شمش سرب از طریق خاک معدنی نیز افزایش دهیم و به همین خاطر طی ماه‎‌های آینده، فرآیند تکمیل تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز را آغاز خواهیم کرد.

وی یادآور شد: اگر فرآیند مدنظر طبق برنامه پیش برود، علاوه بر تخصیص خاک معدنی از طریق معدن انگوران و صدور مجوز واردات باتری فرسوده، ظرفیت مجموعه برای تولید شمش سرب از دو طریق افزایش خواهد یافت و این در نوع خود می‌تواند جهش مناسبی برای شرکت ما به حساب آید؛ چراکه با افزایش ظرفیت تولید طی ماه‌های اخیر، بدون تردید میزان اشتغال‌زایی مجموعه نیز به حدود 50 نفر خواهد رسید.

برنامه صادرات محصول با ارزش‌افزوده

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی اودر گفت: به زودی و بر اساس برنامه‌هایی که در سال جاری تدوین شده است، علاوه بر افزایش میزان تولید، صادرات شمش سرب را نیز پی خواهیم گرفت. یکی از مواردی که تاثیر بسیار زیادی در میزان تولید و صادرات مجموعه دارد، سهمیه خاک معدنی در کنار افزایش تناژ باتری ورودی به مجموعه است که می‌تواند محصول با ارزش‌افزوده مناسبی را برای صادرات فراهم کند.

اودر در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، هیچ‌گونه فروش صادراتی نداریم و محصول ما تماما به شرکت‌های باتری‌سازی داخلی فروخته می‌شود، اما ورود شرکت به حوزه صادرات با توجه به برنامه‌هایی که برای سال «جهش تولید»، در نظر داریم، بدون تردید ارزآوری خوبی بر اساس ظرفیت مجموعه برای صنعت سرب و اقتصاد کشور خواهد داشت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: