تولید محصول جدید تیرآهن نیمه‌سبک بال در شرکت ذوب آهن
معاون بهره‌برداری ذوب آهن خبر داد:

تولید محصول جدید تیرآهن نیمه‌سبک بال در شرکت ذوب آهن

معاون بهره‌برداری ذوب آهن گفت: محصول جدید تیرآهن (I-7) نمره 16 در راستای مشتری‌مداری در شرکت ذوب آهن اصفهان تولید شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مهرداد تولائیان اظهار داشت: شمش مورد نیاز این محصول با گرید فولاد 275 توسط بخش فولادسازی تولید و پس از حصول آمادگی لازم در کارگاه نورد 500، تولید این محصول 21 مردادماه سال جاری آغاز و اولین محموله به حوزه فروش تحویل شد.

معاون بهره‌برداری ذوب آهن افزود: تولید این محصول بر اساس استراتژی‌های شرکت مبنی بر تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر، تکمیل سبد محصولات تولیدی و کسب مزیت‌های رقابتی برای ذوب آهن انجام گرفته است.

تولائیان در خصوص اهمیت این محصول گفت: از جمله مسائلی که امروزه در صنعت ساختمان‌سازی اهمیت بسیاری یافته است؛ سبک‌سازی ساختمان‌ها در عین حفظ یا ارتقای استحکام آن‌هاست. انجام سبک‌سازی، منجر به صرفه‌جویی مطلوب در هزینه‌های عملیاتی ناشی از ساخت‌وساز می‌شود. به همین دلیل سبک‌سازی سازه یکی از فاکتورهای ارزشمند در این صنعت به شمار می‌رود. یکی از روش‌های نوین در سبک‌سازی ساختمان، بهره‌گیری از مصالح با وزن واحد پایین‌تر است.

معاون بهره‌برداری ذوب آهن با اشاره به پیشرفت‌های به دست آمده در فناوری‌های ساخت‌وساز و اثبات این مسئله که هر سازه لزوما بایستی دارای وزن متناسب با خود باشد گفت: این امر موجب می‌شود تا سازه علاوه بر مقاومت،در برابر فشارهای وارده بر اثر زلزله نیز پایدار باشد و لذا ضرورت کاهش وزن مصالح بر اساس استانداردها و مقررات فنی ضروری به نظر می‌رسد.

تولائیان با اشاره به اینکه در صنعت ساختمان‌سازی مقاطع فولادی از جمله تیرآهن نقش اساسی را ایفا می‌کنند، اظهار داشت: لازم است این محصولات همواره در انطباق کامل با استانداردهای ملی یا بین‌المللی تولید و عرضه شوند. از این رو می‌توان با لحاظ شرایط فنی دقیق و در چارچوب الزامات استانداردهای تدوین شده با کاهش وزن تیرآهن، در کنار حفظ خواص مکانیکی و ویژگی‌های کاربردی تیرآهن، محصولات سبک‌تری تولید کرد.

وی افزود: جهت شرایط فنی تیرآهن‌های با وزن کمتر، استاندارد ملی به شماره 16348 با عنوان تیرآهن گرم نوردیده نیمه‌سبک بال نیم‌پهن موازی (I-7) ویژگی‌ها و روش‌های آزمون توسط سازمان ملی استاندارد ایران تدوین شده است. تیرآهن‌های معرفی شده در این استاندارد دارای وزن کمتری نسبت به تیرآهن‌های بال نیم پهن موازی (I-2) (موسوم به تیرآهن‌های IPE) بوده و شامل تیرآهن‌های نمره 12 تا 20 می‌باشد.

معاون بهره‌برداری ذوب آهن در خصوص روند تولید این محصول گفت: پس از انجام بررسی‌های لازم توسط حوزه معاونت فروش و با توجه به وجود تقاضا برای محصولات با وزن سبک‌تر برای مقاصد صادراتی، نسبت به بررسی استاندارد فوق و معرفی آن به خریدار اقدام شد. باتوجه به کفایت الزامات استاندارد ملی INSO 16348 برای اهداف مورد نیاز خریدار، حوزه معاونت فروش در اولین مرحله درخواست تولید تیرآهن نیمه‌سبک نمره 16 را به منظور صادرات ارائه کرد که مطابق رویه‌ها و دستورالعمل‌های توسعه محصول جدید در شرکت ذوب آهن و نیز الزامات استاندارد ISO 9001 انجام مراحل کار از جمله تعیین مدیر پروژه، تدوین گراف زمان‌بندی، اجرای مراحل طراحی کالیبراسیون و هادی و شبیه سازی پروسه تولید انجام گرفت. متعاقب آن غلتک‌های مربوطه آماده‌سازی و شمش مورد نیاز با گرید فولاد 275 نیز توسط بخش فولادسازی تولید و پس از حصول آمادگی لازم در کارگاه نورد 500، تولید این محصول آغاز شد.

محسن سلطانی سرپرست نورد 500 نیز در این خصوص گفت: تولید تیرآهن (I-7) نمره 16 بر اساس استانداردهای روز در ذوب آهن اصفهان در حال انجام است و هم اکنون 1500 تن از آن تولید و صادر شده است.

وی افزود: فرایند تولید این محصول همانند سایر تیرآهن های تولیدی است با این تفاوت که از تیرآهن های قبلی سبک‌تر است. 

سرپرست نورد 500 تصریح کرد: استفاده از این محصول سبک در سازه های فولادی کاهش وزن ساختمان را در پی دارد و لذا صرفه اقتصادی بیشتری برای مشتری حاصل می‌کند.

سلطانی خاطر نشان کرد: نورد 500 ذوب آهن اصفهان با توجه به نیاز مشتری آماده تولید این تیرآهن جدید است.

علیرضا مهرابی سرپرست خدمات فنی تولید مدیریت نورد نیز گفت: تولید تیرآهن نمره 16 بر اساس استاندارد ملی (I-7) در زمره محصولات سبک قرار می‌گیرد و بر اساس تقاضای مشتریان تولید شده است.

وی بیان کرد: کلیه مراحل طراحی این محصول در دفتر طراحی کالیبر نورد و تولید آن در کارگاه نور 500 ذوب آهن انجام گرفت.

سرپرست خدمات فنی تولید مدیریت نورد خاطر نشان کرد: بر اساس استاندارد مذکور نیاز است بر روی تیرآهن لوگوی تعریف شده حک شود این مشخصه مهم،تولید محصول استاندارد ذوب آهن اصفهان را از سایر محصولات فاقد کیفیت متمایز می‌کند.

بر اساس گزارشی از تسنیم، وی اضافه کرد: کیفیت این محصول هیچ تفاوتی با دیگر محصولات ذوب آهن ندارد و بر اساس نیاز بازار داخلی و صادرات می توان تیرآهن‌های 12 و 14 و 16 و 18 و 20 را تولید کرد. 

مهرابی در خصوص مشخصه این نوع تیرآهن گفت: مشخصه اصلی آن، سبک‌سازی سازه‌های فلزی و بلند مرتبه با رعایت کلیه پارامترهای ایستائی و مقاومتی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
ضرورت تناسب عرضه و تقاضا در بازار فولاد
سالانه به 100 هزار تن ریل در کشور نیاز داریم
ریل ذوب آهن در بورس کالا عرضه می‌شود
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: