تولید 350 هزار تن لوله در سال / کیفیتی همپای کشورهای بزرگ دنیا
عضو هیئت مدیره شرکت لوله‌سازی ماهشهر مطرح کرد:

تولید 350 هزار تن لوله در سال / کیفیتی همپای کشورهای بزرگ دنیا

عضو هیئت مدیره شرکت لوله‌سازی ماهشهر گفت: در کل کشور سه کارخانه ماهشهر، لوله‌سازی اهواز و لوله‌سازی صفا در ساوه اقدام به تولید لوله API می‌کنند که فناوری ساخت هر یک‌ آن‌ها متفاوت است. در این میان فناوری استفاده شده در لوله‌سازی ماهشهر با فناوری به روز و منحصر به فرد JCO تولید دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» مهدی نصیری اظهار داشت: کارخانه لوله‌سازی ماهشهر در سال ۱۳۸۴ و در در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر راه‌اندازی شد و نصب تجهیزات آن توسط شرکت SMS-MEER آلمان صورت گرفت. در حال‌ حاضر تولیدات این کارخانه با داشتن پیشرفته‌ترین تجهیزات در خاورمیانه نمونه بوده و از نظر سطح استاندارد و کیفیت با بقیه لوله‌سازهای دنیا برابری می‌کند.

وی در ادامه افزود: میزان افراد شاغل به کار در دو شیفت کارخانه ۴۰۰ نفر است و این شرکت سالانه ظرفیت تولید ۳۵۰ هزار تن لوله از نوع API را داراست.

ظرفیت‌های خوب صادراتی

نصیری درباره بازارهای صادراتی کارخانه لوله‌سازی ماهشهر خاطرنشان کرد: این مجموعه به دلیل کیفیت بالا در ساخت لوله‌های تولیدی ظرفیت‌های خوبی در صادرات دارد به طوری که در سال ۱۳۹۴ با صادرات لوله به ترکمنستان به عنوان صادرکننده نمونه شاخته شد اما درحال‌حاضر به دلیل مشکلات تحریمی و فشارهای امریکا، کشورهای دیگر از خریداری لوله‌های ایرانی امتناع می‌کنند.

ساخت لوله نفت و گاز و انجام تست‌های مختلف

عضو هیئت مدیره شرکت لوله‌سازی ماهشهر در ارتباط با لوله‌های تولید شده این کارخانه تصریح کرد: لوله‌های ساخت این شرکت در قطرهای بالا و در ابعاد ۲۴ تا ۵۶ اینچ ساخته می‌شود. ساخت لوله برای صنایع نفت و گاز از پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به ساخت لوله‌های اسپیرال آب برخوردار است. در ساخت لوله‌های مورد نیاز این صنایع باید از درز جوش مستقیم استفاده شود که به دلیل حساسیتی در این صنایع نفت و گاز وجود دارد می‌بایست تست‌های مختلفی نیز بر روی آن صورت گیرد. به همین دلیل نیاز است تا در ساخت آن از دستگاه‌های پیشرفته استفاده شود تا کوچک‌ترین عیوب احتمالی در ساخت لوله‌ها شناسایی و در صورت خرابی ریجکت شود. به همین منظور ساخت لوله‌های آب که از کیفیت پایینی برخوردار هستند با لوله‌های گاز متفاوت است.

نصیری در ادامه عنوان کرد: کیفیت ورق‌های مورد نیاز به منظور لوله‌سازی نیز اهمیت بالایی دارد به همین منظور در یک سال گذشته در فولاد اکسین تلاش‌های خوبی برای ساخت ورق‌های فولادی با کیفیت صورت گرفته که به جرات می‌توان گفت تولیدات این شرکت با نمونه‌های خارجی برابری می‌کند.

عضو هیئت مدیره شرکت لوله‌سازی ماهشهر درباره تولید لوله‌های فولاد API گفت: در کل کشور سه کارخانه ماهشهر، لوله‌سازی اهواز و لوله‌سازی صفا در ساوه اقدام به تولید این نوع از لوله می‌کنند که فناوری ساخت هر یک‌ آنها متفاوت است. در این میان فناوری استفاده شده در لوله‌سازی ماهشهر با فناوری به روز و منحصربفرد JCO تولید دارد.

قیمت‌گذاری لوله بر مبنای دلار

وی درباره نحوه قیمت‌گذاری لوله‌های تولیدی API این شرکت گفت: سیستم قیمت‌گذاری در فروش این لوله‌ها به وزارت نفت بر مبنای دلار صورت می‌گیرد. به این منظور که هر تن لوله n دلار نرخ دارد و این دلار نیز در سامانه نیما تبدیل می‌شود. با توجه به اینکه درحال‌حاضر نوسانات ارزی در کشور حاکم است در صورتی که این نوع از سیستم قیمت‌گذاری وجود نداشته باشد امکان توقف پروژه‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

نصیری با اشاره به کیفیت لوله‌ها در صنایع نفت و گاز گفت: در این صنعت دو نوع لوله استفاده می‌شود یک نوع آن برای محیط شیرین نفت و گاز است که از حساسیت کمتری در ساخت آن برخوردار است نوع دیگر آن که برای ساخت لوله‌های نفت و گاز ترش به دلیل خورندگی که در نفت و گاز عبوری از این لوله‌ها وجود دارد نیازمند این است تا تست‌های پیچیده‌ای به منظور دوام‌پذیری لوله‌ها صورت گیرد.

اهمیت واحد کنترل کیفی در لوله‌‌‌سازی

بر اساس گزارشی از گسترش نیوز، عضو هیئت مدیره شرکت لوله‌سازی ماهشهر در ارتباط با کنترل کیفیت محصولات تولیدی گفت: کنترل و کیفیت این مجموعه از فرآیند منسجمی برخوردار است به این منظور که از ورود مواد اولیه به کارخانه کنترل‌های لازم صورت گرفته و پس از ورود به خط تولید و طول فرآیند، کنترل‌های لازم انجام شده و در انتهای کار نیز با کنترل پارامترهای لازم سلامت لوله تضمین شود تا محصول نهایی به صورت صد در صد استاندارد به مشتری تحویل شود به همین منظور در آزمایشگاه مجهز این کارخانه کلیه تست‌های مورد نیاز از جمله تست‌های خواص مکانیکی، تست‌های آنالیز فولاد و تست‌های خوردگی گاز ترش انجام گرفته و در خط تولید نیز به وسیله دستگاه اولتراسونیک خط جوش لوله‌ها چک و کنترل می‌شود و در مرحله نهایی نیز با بستن سر و ته لوله‌ها و با فشار آب به منظور نداشتن حفره در لوله تست نهایی انجام می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
رونق صنعت لوله‌سازی در تسهیل صادرات است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: