آینده از مسیر انقلاب صنعتی و نسل چهارم تکنولوژی عبور می‌کند
مدیرعامل فولاد مبارکه:

آینده از مسیر انقلاب صنعتی و نسل چهارم تکنولوژی عبور می‌کند

مدیرعامل فولاد مبارکه در آیین رونمایی از طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه که با حضور امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات، مدیرعامل و اعضای هیئت ‌مدیره شرکت ایریسا و جمعی از معاونان و مدیران فولاد مبارکه برگزار شد، گفت: ما هم‌اکنون در یک دنیای کاملا رقابتی فعالیت می‌کنیم. سهامداران شرکت انتظار دارند که در این بازار، ضمن حفظ حقوق، سهم ایشان حفظ و بازدهی سرمایه آن‌ها روز به‌ روز افزایش یابد و این امر تنها در صورتی ممکن است که همراه با تحولات صنعتی دنیا، نسل چهارم تکنولوژی و انقلاب صنعتی را در فولاد مبارکه پیاده‌سازی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، حمیدرضا عظیمیان در این آیین با اشاره به اهمیت اجرای این طرح در فولاد مبارکه و به ‌طورکلی صنایع کشور اظهار داشت: اجرای طرح تحول دیجیتال برای فولاد مبارکه یک طرح فانتزی نیست، بلکه یک الزام، ضرورت حیاتی و ضمانت آینده فولاد مبارکه در عرصه رقابت جهانی است. از این ‌رو این شرکت در زمینه ورود نسل چهارم تکنولوژی به کشور پیشتاز است و به‌ طور قطع پس از اینکه این طرح با موفقیت در شرکت به کار گرفته شد، فولاد مبارکه برای انتقال دانش و تجارب نسل چهارم تکنولوژی و انقلاب صنعتی به سایر صنایع آماده است.

وی افزود: اجرای طرح تحول دیجیتال اگر چه به لحاظ ارزش ریالی با پروژه نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه قابل‌ مقایسه نیست؛ اما از نظر اهمیت و تضمین آینده شرکت، قطعا یک هزار برابر اولویت و اهمیت بیشتری دارد؛ چراکه در عرصه رقابت جهانی تضمینی برای بقای فولاد مبارکه در این چرخه است.

مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه گفت: ما هم‌اکنون در یک دنیای کاملا رقابتی فعالیت می‌کنیم. سهامداران شرکت انتظار دارند که در این بازار، ضمن حفظ حقوق، سهم ایشان حفظ و بازدهی سرمایه آن‌ها روز به‌ روز افزایش یابد و این امر تنها در صورتی ممکن است که همراه با تحولات صنعتی دنیا، نسل چهارم تکنولوژی و انقلاب صنعتی را در فولاد مبارکه پیاده‌سازی کنیم.

عظیمیان با تاکید بر اینکه ایجاد نسل چهارم تکنولوژی باعث افزایش بهره‌وری می‌شود و زمینه افزایش 6 تا 8 درصدی حاشیه سود را برای سهامداران نیز فراهم می‌کند، تصریح کرد: اگر ما تکنولوژی نسل چهارم انقلاب صنعتی را به فولاد مبارکه وارد نکنیم، ممکن است در کمتر از یک دهه دیگر از صحنه تولید، ارزش‌آفرینی و سودآوری خارج شویم.

وی در ادامه تاکید کرد: این کار در زمان مناسبی آغاز شده، اما در تلاش هستیم که اجرای این پروژه را سرعت ببخشیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه عنوان کرد: این پروژه را دانشمندان و متخصصان حاضر در شرکت ایریسا با همکاری تمامی بخش‌های خصوصی و دولتی و به‌ ویژه سازمان فناوری اطلاعات اجرا خواهند کرد.

عظیمیان با تاکید بر لزوم مشارکت فعال تمامی مدیران و کارشناسان فولاد مبارکه در اجرای این طرح، از تهیه فرم‌های متنوع پیشرفت پروژه و نظام تشویق گام ‌به‌ گام در اجرای طرح خبر داد و گفت: میزان مشارکت افراد در اجرایی شدن طرح، مدنظر قرار خواهد گرفت. به خاطر داشته باشیم این امر گامی بلند برای ارتقای سطح علمی صنعت فولاد کشور است. از این رو تمامی مراحل پیشرفت به‌طور دقیق رصد خواهد شد.

وی افزود: در گام نخست در نظر است مدیران و کارشناسان مربوطه برای آموزش و آماده شدن بستر اجرای طرح به تهران یا دانشگاه صنعتی اصفهان اعزام شوند تا بتوانیم سایر مراحل را انجام دهیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به اینکه شرکت‌های تاتا استیل و پوسکو کره جنوبی عضو باشگاه فانوس دریایی شده‌اند، اضافه کرد: هدف ما این است که عضو باشگاه فانوس دریایی شویم و در سطح بالایی از بهره‌وری قرار گیریم. در واقع ما می‌خواهیم با پیوستن به نسل چهارم، کارها را به‌طور هوشمند دنبال کنیم تا بتوانیم آینده بهتر و درخشان‌تری برای شرکت رقم زنیم، تا فولاد مبارکه همچنان به ‌عنوان یکی از شرکت‌های برتر در سطح جهان مطرح باشد.

عظیمیان با بیان اینکه کسب جایزه‌هایی همچون شرکت برتر دانشی یا EFQM اروپا با بیش از 600 امتیاز کار دشواری بوده که فولاد مبارکه در اجرای آن موفق بوده است، اظهار کرد: عضویت در باشگاه فانوس دریایی نیز هدفی دشوار، اما دست‌یافتنی است که با همت جمعی و اراده قوی می‌توانیم در مسیر آن هم با موفقیت گام برداریم.

وی در خصوص اهمیت اجرای این طرح برای شرکای تجاری کسب ‌و کار فولاد مبارکه در بالا و پایین‌دست این شرکت، گفت: دادوستد با فولاد مبارکه یعنی دستیابی به این توانمندی و ظرفیت که می‌توان با سایر صنایع فولادساز کشور نیز کار کرد؛ چراکه معیارهای موردنیاز برای همکاری با این شرکت، هم‌ترازی با شرکت‌های دانشی روز است؛ بنابراین سازندگان، تامین‌کنندگان، نصاب‌ها، مشاوران و تمامی پیمانکارانی که در بخش‌های مختلف کار می‌کنند، مطمئن خواهند بود که اگر توانستند سرویس یا خدمتی را به فولاد مبارکه ارائه کنند درواقع دروازه همکاری با بسیاری از صنایع بر روی آن‌ها گشوده خواهد شد.

آمادگی وزارت ارتباطات برای همکاری با فولاد مبارکه در پیاده‌سازی تکنولوژی نسل چهارم

در این آیین، امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات، طی سخنانی از آمادگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای همکاری با شرکت فولاد مبارکه به‌منظور ایجاد زیرساخت و فراهم کردن زمینه‌های بهره‌مندی از نسل چهارم تکنولوژی خبر داد.

وی ضمن اشاره به نقش وزارت ارتباطات در طرح تحول دیجیتال صنایع، افزود: توسعه در دوران جدید تنها در سایه هوشمند شدن صنعت ممکن است و معنای هوشمند شدن صنعت استفاده از ابزارهای حوزه فناوری اطلاعات برای توسعه است.

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: اگر ما نتوانیم بین حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات و صنایع قدیمی و ریشه‌داری همچون فولاد ارتباط برقرار کنیم، مسلما در سال‌های آینده با رشد منفی این صنایع و مجموعه‌ای از شرکت‌های ورشکسته، بیکاری و شرکت‌هایی مواجه خواهیم شد که قادر نیستند با رقبای خود در کیفیت و کمیت محصول و قیمت تمام‌شده رقابت کنند.

ناظمی بر ضرورت حرکت صنایع به سمت هوشمندسازی تاکید و خاطرنشان کرد: آمادگی شرکت‌ها برای اجرای این دست پروژه‌ها همراه با آینده‌نگری و سرعت بخشی به اجرای آن ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

وی اذعان کرد: رونمایی طرح امروز از آن‌ جهت اهمیت دارد که در حقیقت شرکت فولاد مبارکه به‌ عنوان یک صنعت بزرگ و پیشرو در کشور وارد این عرصه می‌شود. این امر نشانه اهتمام مدیران این شرکت برای ورود به حوزه اقتصاد دیجیتال است و وزارت ارتباطات نیز در این راه همراه فولاد مبارکه خواهد بود و برای تحقق آن تلاش خواهد کرد.

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه یادآور شد: به نظر می‌رسد که لازم بود این کار سه یا چهار سال زودتر در کشور آغاز شود؛ ولی مسئله اینجاست که تغییر در تکنولوژی صنعت در درجه اول نیازمند تغییر دیدگاه بازیگران صنعت و ذی‌نفعان آن است. تبیین ضرورت هوشمندسازی شرکت‌ها و بهره‌وری از فناوری اطلاعات بسیار مهم است و به گمان من، در ابتدا باید تلاش کنیم نگاه به این موضوع را تغییر دهیم. البته در شرایط کنونی، وضعیت ما از نظر زمان آغاز پروژه نسبت به سایر نقاط جهان بد نیست، ولی اگر نتوانیم این کار را به‌خوبی به انجام برسانیم،  از تکنولوژی روز دنیا عقب خواهیم ماند.

ناظمی گفت: در صورت اجرای موفقیت‌آمیز این پروژه در فولاد مبارکه که ازجمله شرکت‌های پیشران منطقه و خاورمیانه است، این دانش و تکنولوژی از سوی این شرکت به سایر صنایع استان‌ها و صنایع فولاد کشور نیز منتقل خواهد شد.

بهره‌وری و سودآوری 8 درصدی با طرح تحول دیجیتال محقق می‌شود

در ادامه این مراسم سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه طرح تحول دیجیتال جایگزین اقداماتی خواهد شد که از بهره‌وری کمتری برخوردارند، گفت: انتظار ما از اجرای این طرح افزایش بهره‌وری و افزایش سودآوری تا 8 درصد در فولاد مبارکه خواهد بود.

نقوی با طرح این سؤال که این پروژه قرار است چه اتفاقی را رقم بزند، افزود: مطالعات انجام‌ شده در خصوص اقتصادهای شکل‌ گرفته در جهان و پژوهش‌هایی که فولاد مبارکه با رویکرد آینده‌نگری انجام داده نشان می‌دهد از این پس یکی از نیازها و بایدهای شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادیِ پیشرو، موضوع تحول دیجیتال است. طی چند سال آینده تمام تجهیزات الکترونیک با همدیگر صحبت خواهند کرد و جایگزین روندهای قبلی‌خواهند شد؛ از این رو امروز باید زیرساخت‌ها را آماده کنیم تا در آینده بتوانیم از این فضا استفاده کنیم.

وی در خصوص چرایی پیشتازی این شرکت در این زمینه تاکید کرد: فرهیختگی و دانش مدیران و کارشناسان و کارکنان شرکت محور اصلی و پشران این موضوع است؛ همچنین سطح بلوغی که از لحاظ دیجیتالی شدن در فولاد مبارکه وجود دارد. در فولاد مبارکه تقریبا نسل سوم انقلاب صنعتی جاری و از مزایای آن بهره‌برداری شده است و این باعث می‌شود با اطمینان خاطر بیشتری برای پیاده‌سازی انقلاب صنعتی نسل چهارم گام برداریم.

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه برخورداری از دانش موجود در شرکت‌های بزرگ و معتبری نظیر ایریسا و ظرفیت‌های مرکز تحول دیجیتال و دانشگاه تهران و سایر دانشگاه‌های کشور را از دیگر دلایل پیش‌قراول بودن فولاد مبارکه در این عرصه دانست.

 ارتقای بهره‌وری، تولید محصولات جدید، پاسخ‌گویی به نیازهای نوین مشتریان با اجرای طرح تحول دیجیتال

در ادامه این نشست، دکتر رسول سرائیان، مدیرعامل شرکت ایریسا نیز با بیان اینکه اجرای این طرح، مرحله‌ به ‌مرحله است و هر سال به بخشی از منافع یاد شده می‌رسیم، تصریح کرد: نقطه تکامل طرح در سال 1404 خواهد بود.

وی با اشاره به این مطلب که اجرای طرح تحول دیجیتال در راستای ارتقای بهره‌وری، تولید محصولات جدید، پاسخ‌گویی به نیازهای نوین مشتریان در صنایع پایین‌دست مانند صنعت خودرو و صنعت ساختمان و لوازم‌خانگی است، گفت: این پروژه با عنوان طرح تحول دیجیتال، در راستای حرکت شرکت فولاد مبارکه اصفهان به سمت یک کارخانه هوشمند تعریف شده است.

مدیرعامل شرکت ایریسا با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی‌های مهم هوشمندسازی، کاهش خطای انسانی است، تصریح کرد: با کاهش خطا هزینه‌ها کمتر می‌شود، امکان تنوع محصولات جدید و عرضه به بازار بیشتر می‌شود و از همه مهم‌تر با توجه به اینکه شرکت فولاد مبارکه در بازار بین‌المللی حضور دارد، قدرت رقابت با بازیگران عرصه بین‌المللی را فراهم می‌کند.

سراییان در پایان خاطرنشان کرد: طرح تحول دیجیتال از امروز هم‌زمان با رونمایی آن آغاز می‌شود و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت ‌گرفته باید مرحله ‌به ‌مرحله انجام شود تا بتوان تا سال 1404 مسیر را به ‌درستی و به‌ موقع طی کرد.

شایان ذکر است در راستای دستیابی به کارخانه هوشمند و پیاده‌سازی نسل چهارم انقلاب صنعتی در فولاد مبارکه، کلنگ احداث «مرکز نوآوری تحول دیجیتال در فولاد» با حضور دکتر خداداد غریب‌پور معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو، مهندس عظیمیان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، نیلی رئیس دانشگاه تهران و سعید زرندی معاون علم و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت روز سه‌شنبه 13 خرداد ماه سال جاری با همت شرکت فولاد مبارکه اصفهان و دانشگاه تهران در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به زمین زده شده بود و به این ترتیب در تقویم توسعه فناوری ایران این روز به‌عنوان نقطه عطفی در تحول صنعت فولاد کشور به ثبت رسید.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
چالش‌ها و راهکارهای تنظیم بازار فولاد
ثبت رکورد جدید در واحد آهک‌سازی شرکت فولاد سنگ مبارکه اصفهان
رشد 7 درصدی تولید محصولات سیکل سرد فولاد مبارکه
افزایش ظرفیت و احداث یک خط نورد در فولاد هرمزگان
کیفیت ورق رنگی ۳۰ درصد افزایش یافت
فولاد مبارکه نماد استقلال و توسعه صنعتی کشور است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: