رکورد تولید را شکستیم/ تولید لوله‌های جریانی برای صنعت نفت بعد از ۵۵ سال
مدیرعامل گروه ملی فولاد:

رکورد تولید را شکستیم/ تولید لوله‌های جریانی برای صنعت نفت بعد از ۵۵ سال

مدیر‌عامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران با بیان اینکه برای اولین بار بعد از ۵۵ سال توانستیم از ظرفیت واحدهای لوله‌‌سازی در جهت تولید لوله‌‌های جریانی صنعت نفت استفاده کنیم، گفت: هفته آینده اولین قرارداد منعقد و کشور در تامین این نوع محصول بی‌‌نیاز می‌‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، نادر جعفر یوسفی با اشاره به اینکه شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران در سال 1342 به عنوان‌ نخستین کارخانه نورد فولاد کشور به‌ منظور تولید انواع میلگرد آجدار و نبشی در شهر اهواز تأسیس و در سال 46 راه‌‌اندازی شده است، اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1363 این مجموعه صنعتی به نام گروه ملی صنعتی فولاد ایران نام‌گذاری شد و از ابتدای سال 75 براساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌‌العاده فولاد خوزستان و تصویب مجامع عمومی فوق‌‌العاده شرکتهای ادغام‌شونده، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران، مجمع فولاد اهواز و شرکت نورد کاویان تحت عنوان فولاد خوزستان متمرکز و تحت نظر مدیریت واحد تا پایان سال 79 اداره شدند.

وی افزود: از ابتدای سال 1380 این شرکت از فولاد خوزستان منفک شد و به فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی خود به ‌صورت مستقل ادامه داده است. براساس آمار در آبان 88 معادل 95.2 درصد از سهام شرکت ملی صنعتی فولاد ایران از طریق مزایده به شرکت توسعه سرمایه‌‌گذاری امیرمنصور آریا واگذار و در اردیبهشت ماه 96 حدود 68.09 درصد از شرکت امیرمنصور آریا به بانک ملی ایران واگذار شده است.

یوسفی با بیان اینکه این مجموعه در سال گذشته 220 هزار تن تولید داشته است، افزود: در 4ماهه امسال با وجود تعدادی از مشکلات 160 هزار تن تولید داشته‌‌ایم که این رقم نشان از آن دارد سرعت این واحد تولیدی افزایش یافته است و به ‌راحتی به اهداف میزان تولید خود دست پیدا خواهیم کرد. در سال آینده هم می‌‌خواهیم طی سه سال به ظرفیت 119 هزار تن برسیم.

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران به ارائه توضیحاتی در مورد خرید سهم 68 درصدی شرکت ملی صنعتی فولاد ایران توسط بانک ملی پرداخت و گفت: بابت مطالبات دولت از مجموعه امیرمنصور آریا، 27 درصد سهام به اموال تملیکی بانک‌‌ها انتقال و 5 درصد سهام ترجیحی به کارکنان تعلق پیدا کرد به نوعی عملاً 69 درصد بانک ملی، 27 درصد اموال تملیکی بانک‌‌ها که متعلق به دولت است در قالب مطالبات دولت از مجموعه امیرمنصور آریا و 5 درصد سهام ترجیحی کسب شد.

وی در پاسخ به این پرسش که گروه ملی فولاد را اگر بخواهیم به لحاظ شاخص عملکردی در دوره‌های مختلف تقسیم‌‌بندی کنیم دوره‌ اوج آن چه زمانی بوده است؟ گفت: تقریباً می‌‌‌توان گفت دوران اوج این شرکت انتهای زمان مجموعه امیرمنصور آریا بود. بعد از سال 90 تقریباً تا سال 95 همینطور تنزل پیدا کرد یعنی تولیدات از 1600 هزار تن در سال کاهش و سال 97 تقریباً‌ کل تولید این مجموعه به 98 هزار تن رسید.صنایع فولادی , یوسفی در خصوص کارخانه‌های زیرمجموعه این واحد تولیدی افزود: این مجموعه عملاً از چند کارخانه تشکیل شده است که یکی از این کارخانجات در تولید انواع میلگرد ساده و آجدار فعالیت می کند. واحد کوثر ظرفیت اسمی 550 هزار تن تولید در سال را دارد. واحد تولیدی دیگر در بخش انواع میلگرد آجدار و ساده فعالیت می‌‌کند که ظرفیت آن هم بالغ بر 410 هزار تن است. علاوه بر این بخش تیرآهن هم ظرفیت تقریباً 380 هزار تن در سال دارد. یک بخش دیگر هم بخش لوله‌‌سازی است که در آن لوله‌‌های بدون درز یا مانیسمان زیر 6 اینچ تولید می‌شود و باید تأکید کنم ما تنها تولیدکننده لوله بدون درز یا مانیسمان در کشور هستیم و ظرفیت این واحد 90 هزار تن است، جمعاً چیزی بالغ بر 1 میلیون و 435 هزار تن ظرفیت تولید محصولات نوردی در این مجموعه وجود دارد که به همراه یک واحد فولادسازی ظرفیت اسمی 430 هزار تن انواع شمش فولادی در این این مجموعه فراهم شده است.

این تولیدکننده در رابطه با فعال بودن ظرفیت واحدهای تولیدی زیر مجموعه خود گفت: از سال 97 با کمکی که بانک ملی در تامین سرمایه در گردش و حقوق و دستمزد و تامین مواد اولیه جهت راه‌‌اندازی کارخانه انجام داد بعضی از بخش‌ها راه‌‌اندازی شد. البته روند به رشد این مجموعه باعث شد تا در نیمه دوم سال 98 تقریبا همه‌ خطوط فعال شوند. در حال حاضر هم همه بخش‌‌‌ها فعال هستند و ما اگر به صورت مستمر مواد اولیه را داشته باشیم می‌توانیم همه بخش‌‌ها را به صورت فعال نگه داشته و محصولات را به بازار عرضه کنیم. وی در پاسخ به این پرسش که شما در بحث تولید در میان کارخانه‌‌های فولادی در جایگاه چند هستید، افزود: در حال حاضر ظرفیت اسمی ما تقریبا 15 درصد ظرفیت تولید محصولات نوردی کشور است به عبارتی یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده محصولات نوردی کشور هستیم.

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران در خصوص روند فعالیت این شرکت برای افزایش تولید، گفت: ما در کشورمان بالغ بر 85 میلیون نفرجمعیت دارد، از یک طرف نزدیک به 400 میلیون نفر هم در کشورهای اطراف هستند. بر همین اساس مهمترین مقوله ما دسترسی به بازار مصرف است، این یکی از مزایای مجموعه ما و شرکت‌‌های تولیدی دیگر است که باید از آن استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: ما برای اولین بعد از 55 سال توانستیم از ظرفیت واحدهای لوله‌‌سازی در جهت تولید لوله‌‌های جریانی صنعت نفت استفاده کنیم و لوله‌‌های جریانی مورد نیاز صنعت نفت را برای اولین بار داخل کشور تولید کنیم که این یکی از افتخارات مجموعه گروه ملی فولاد طی این چند ماه گذشته است. سال گذشته برای اولین بار توانستیم تجهیزات آن را نصب و به بهره‌‌برداری برسانیم به نحوی که تست ضخامت‌‌سنجی کل لوله‌ها انجام و در نهایت به تاییدیه وزارت نفت برای تامین لوله‌‌های جریانی رسید و تقریباً هفته آینده اولین قرارداد منعقد و کشور را در تامین این نوع محصول بی‌‌نیاز می‌شود.

یوسفی در پاسخ به اینکه شما اولین فولادی هستید که با وزارت نفت تفاهم‌نامه امضاء می‌کنید؟ گفت: شرکت‌‌های دیگر هم در بحث لوله‌‌های بالاتر از 6 اینچ با وزارت نفت قرارداد دارند اما محصول ما استراتژیک است. در بخش لوله جریانی و هم لوله درون چاهی ما به عنوان تنها تولیدکننده در صنعت نفت پاسخگوی نیازهای صنعت نفت کشور خواهیم بود.

وی در خصوص روند تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی زیر مجموعه گروه ملی صنعتی فولاد ایران هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهارداشت: نوردی‌ها از دو طریق می‌‌توانند شمش را خریداری کنند، شمشی که مورد تایید بورس کالا باشد یا مستقیماً به بورس کالا ورود می‌کنند یا بعضی از شرکت‌‌ها شبیه شرکت ما از خارج از بورس براساس تاییدیه‌‌ای که وزارت صمت می‌دهد می‌‌توانیم با تامین‌‌کننده به صورت مستقیم ارتباط برقرار و شمش موردنیاز را خریداری کنیم.

این تولیدکننده اضافه کرد: در حال حاضر سهمیه‌ شمش ما از 20 هزار تن به 60 هزار تن در ماه افزایش یافته است برهمین اساس برای خرید این میزان شمش نیاز به سرمایه در گردش داشتیم که بانک ملی به ما کمک کرد. هم اکنون 60 هزار تن در ماه شمش از فولاد خوزستان تامین و از بورس یا خارج از بورس خریداری می‌‌کنیم. البته هنوز به این 60 هزار تن نرسیده‌‌ایم دلیلش این است که شرکت بعد از آن مشکلاتی که گریبانش را گرفت، بعضی از تجهیزات و ماشین‌‌آلاتش دچار فرسودگی شد که نیاز به قطعات و تعمیرات داشت.

وی در ادامه این گفت‌وگو به فعالیت‌ها و دستاوردهای اخیر گروه ملی صنعتی فولاد ایران اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی کوثر بخش یک میلگرد و کلاف بخش دو تیر آهن و فولاد سازی لوله‌سازی صنایع فلزی بعد از چهار سال وقفه در تولید، تولیدات شرکت گروه ملی فولاد ایران در سال 97 با 97878 تن به پایین‌‌ترین میزان طی 10 سال گذشته رسیده بود که با برنامه‌ریزی‌های صورت پذیرفته تامین منابع مالی تخصیص شمس و آهن اسفنجی تعمیر تجهیزات و ماشین‌آلات این رقم در سال 98 به 224 هزار و 556 تن و در سال و در سه ماهه اول سال 99 به 122780 تن رسیده که این روند رشد نویدبخش رسیدن تولیدات شرکت در پایان سال به نقطه اوج خود به نسبت به سال‌‌های گذشته خواهد بود.

یوسفی تصریح کرد: ثبت رکورد تولید 48 هزار و 120 محصول در اردیبهشت ماه امسال که از آذرماه 95 تاکنون بی‌‌سابقه است، ثبت رکورد تولید 55 هزار و 110 تن محصول در خرداد ماه 99 از مهرماه 94 تاکنون ، تولید میلگرد دوشاخ برای اولین بار در شرکت، تولید میلگرد 8 و 10 بعد از شاخ شدن کلاف در کارخانه صنایع فلزی بعد از چهار سال از زمان توقف، تدوین سند برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت برای اولین بار در شرکت، اخذ مصوبه هیئت مدیره بانک ملی ایران جهت افزایش سرمایه شرکت از دو هزار میلیارد ریال به 68 هزار میلیارد ریال به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت و خروج از ماده 141 قانون تجارت، احیای اعتبار و اعتماد نزد تامین‌کنندگان مواد اولیه و قطعات شرکت و امکان خرید اعتباری پس از سال‌ها و مختومه نمودن تعداد 9 فقره از مهم‌ترین پرونده‌های قضایی به نفع شرکت از طریق مصالحه به صورت اقساط در چند مرحله و اخذ تخفیف به مبلغ بیش از 16 میلیارد ریال مختومه گردیده از جمله دستاوردهای اخیر این واحد صنعتی به شمار می‌آید.

وی در رابطه با صادارت محصولات این واحد تولیدی گفت: شرکت ما یک شرکت خاص است چراکه به خاطر مشکلاتی که گریبان شرکت بود و دلایل متعدد دیگر کارت بازرگانی نداریم مثلاً یک بدهی مالیاتی داشتیم باید آن را تعیین تکلیف می‌کردیم، بدهی سازمان تامین اجتماعی هم داشتیم که باید آن را هم تعیین تکلیف می‌‌کردیم و یک بدهی به گمرک داشتیم که خوشبختانه در سال گذشته موفق شدیم با اداره دارایی و سازمان امور مالیاتی به جمع‌‌بندی رسیده و بدهی‌‌هایمان را به صورت بدهی‌‌های گذشته با جرایم نزدیک 500 میلیارد تومان بود را براساس تمهیداتی که وزارت اقتصاد داشت و همکاری‌ای که سازمان امور مالیاتی استان انجام داد اصل بدهی‌‌مان را تقریباً به صورت 5 ساله تقسیط کردیم. همچنین با سازمان تامین اجتماعی هم توافقی داشتیم که کل بدهی‌‌های گذشته بالغ بر 200 میلیارد تومان بود را به صورت 5 ساله تقسیط کنند

مدیر‌عامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران در خصوص بدهی‌های معوق این واحد تولیدی گفت: بدهی‌‌های معوق به همراه بدهی‌‌ها به بانک‌‌ها بالغ بر 2500 میلیارد تومان بود. یک بخشی از این بدهی به بانک ملی است که فکر می‌‌کنم بالغ بر یک هزار و 350 میلیارد است، یک بخشی از آن برای بانک مسکن و صادرات است. اینها در قالب تسهیلاتی بودند که آن زمان سرمایه‌‌گذاری امیرمنصور آریا دریافت کرده بود که کماکان جزء بدهی‌‌های مجموعه است. البته یک هزار و 300 میلیارد تومان اصل طلب در قالب سهام انتقال پیدا کرد.

وی اضافه کرد: از 2 میلیارد و 500 هزار تومان، شاید حدودیک هزار و 700 تا یک هزار و 800 میلیارد آن بدهی‌‌های بانکی است که در صددیم از محل مطالبات بانک ملی و از محل تجدید ارزیابی تقریبا از 200 میلیارد تومان به 6 هزار و 800 میلیارد تومان افزایش سرمایه دهیم. البته این موضوع با سه هدف انجام می شود نخست تعیین ‌تکلیف مطالبات بانک ملی است. دوم ما برای اینکه بتوانیم از ظرفیت 60 هزار تن شمش‌‌مان استفاده کنیم و علاوه بر آن مواد اولیه برای واحد فولادسازی خریداری کنیم نیاز به سرمایه در گردش داریم که در همین راستا با نگاه بخش خصوصی یک طرح تهیه کردیم. اگر موفق شویم هم افزایش سرمایه در شورای پول و اعتبار بانک مرکزی و هم سرمایه در گردش را کسب کنیم شرایط شرکت بهتر خواهد شد و برای تامین مواد اولیه دیگر دچار مشکل مالی نخواهیم بود و از رکوردهای 55 هزار تنی به سمت 80 هزار تن به بالا می‌رسیم چراکه ظرفیت تولید این مجموعه تقریبا 120 هزار تا 119 هزار تن به صورت ماهیانه است.

یوسفی با بیان اینکه در بخش فولادسازی ماده اولیه ما آهن‌اسفنجی است، افزود: البته در بخش هایی از قراضه هم استفاده می‌کنیم. در فرآیند تولید تقریبا با ضریب 15 به 85 ضایعات به اضافه آهن‌اسفنجی در کوره قوس الکتریکی ذوب شده و بعد ریخته‌‌گری می‌شود. یک کار خوب دیگری که انجام داده‌ایم این است که وزارت‌خانه ماهیانه 20 هزار تن سهمیه آهن‌اسفنجی اختصاص داده که آن را از گلگهر می‌گیریم بر همین اساس گلگهر تامین‌‌کننده آهن‌اسفنجی ماست.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
تولید 350 هزار تن لوله در سال / کیفیتی همپای کشورهای بزرگ دنیا
رونق صنعت لوله‌سازی در تسهیل صادرات است
مخالف خصوصی‌سازی گروه ملی صنعتی فولاد ایران هستم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: