عرضه شمش خارج از بورس تخلف است
عضو انجمن نوردکاران فولادی:

عرضه شمش خارج از بورس تخلف است

عضو انجمن نوردکاران گفت: تولیدکنندگان شمش اجازه فروش مستقیم و خارج از بورس کالا را ندارند و طبق قوانین و دستورالعمل‌های سازمان حمایت و تعزیرات، هرگونه عرضه خارج از بورس تخلف محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، احمد خوروش اظهار داشت: موافقت با عرضه شمش فولادی فولاد خوزستان به یک مجموعه خاص می‌تواند ناشی از یک نگاه تبعیض‌آمیز باشد و جای تعجب دارد. البته ممکن است که این اقدام در راستای حل مشکلات کارگری و داخلی یک واحد باشد؛ اما در کشور واحدهای نوردی بسیار گسترده‌ای فعال است که نیاز به مواد اولیه دارند که متاسفانه برای تولیدات خود با کمبود شمش مواجه هستند و نیاز است که از این واحدها نیز حمایت شود. چراکه تولیدکنندگان شمش اجازه فروش مستقیم و خارج از بورس را ندارند و طبق قوانین و دستورالعمل‌های سازمان حمایت و تعزیرات، هرگونه عرضه خارج از بورس تخلف محسوب می‌شود.

وی افزود: گرچه ممکن است موافقت با عرضه مستقیم و خارج از بورس 60 هزار تن شمش در رابطه با حل مسائل کارگری یک مجموعه خاص باشد، اما اگر واقعا وزارتخانه با دید مثبت به همه واحدها توجه نکند، این مشکلات به سایر واحدهای تولیدی نیز بسط پیدا می‌کند.

امیدواری به اقدام مدرس خیابانی

خوروش با ابراز امیدواری برای پیگیری موضوع از سمت سرپرست وزارت صمت نسبت به این نامه عننوان کرد: خوشبختانه آقای مدرس خیابانی با هوشیاری تمام پیگیر این موضوعات هستند و به قضایا با نگاه واقع‌بینانه‌تری نگاه می‌کنند و امیدواریم با همین دید، جلوی چنین دیدگاه‌های تبعیض آمیزی گرفته شده و مورد تایید قرار نگیرد.

دستور رئیس جمهور برای تقویت بورس عملیاتی شود

این عضو انجمن نوردکاران با بیان اینکه عرضه خارج از بورس محصول استراتژیکی که قیمت سایر محصولات زنجیره فولاد را تعیین می‌کند، منطقی نیست، تصریح کرد: خوشبختانه طی هفته جاری رئیس جمهور بر لزوم تقویت بورس کالا و افزایش عرضه محصولات فولادی و پتروشیمی و همچنین جهش تولید تاکید کردند تا تولید صنایع پایین‌دستی فولاد با ارزش افزوده بالاتر و جلوگیری از خام‌فروشی افزایش یابد که با توجه به تاکیدات ایشان، موضوع کاملا روشن است که باید نگاه ویژه‌ای به تامین مواد اولیه تولیدکنندگان این حوزه در بورس صورت گیرد؛ اما باید دید دستورات آقای روحانی برای جهش تولید با تکیه بر تامین مواد اولیه جهت افزایش تولید واحدها تا چه حد و چه زمانی عملیاتی می‌شود.

افزایش تنش بازار فولاد با خروج از بورس

خوروش در خصوص طرح شایعاتی برای خروج محصولات فولادی از بورس، اظهار کرد: محصولات فولادی سال‌هاست در بورس مورد معامله قرار گرفته‌اند و اگر قرار باشد معاملات در بورس انجام نشود، کل بازار را در بحث قیمت‌گذاری‌ها و نحوه تخصیص سهمیه‌ها واحدهای تولیدی با مشکل مواجه می‌سازد و برای بازار تنش‌های جدیدی ایجاد می‌شود.

وی افزود: این در حالی است که بورس جایگاه بسیار خوب و شفافی برای انجام معاملات این نوع محصولات است. گرچه باید با افزایش عرضه‌ها مانع از بروز رقابت‌های سنگین در این بازار شد و اجازه داد دستورالعمل‌ها و قوانین به درستی در آن به اجرا در آید.

بر اساس گزارشی از تسنیم، عضو انجمن نوردکاران ایران خروج از التهاب فعلی را در افزایش عرضه و تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین‌دستی دانست و ابراز کرد: طبق آمارهای اعلامی حدود 22 میلیون تن تولید فولاد در کشور داریم که تنها 12 میلیون تن آن مصرف داخلی است و طبیعتا کمبودی نداریم. به همین دلیل اگر این میزان نیاز بازار داخل به صورت کامل و عادلانه تامین شود، مشکلی در بازار نخواهیم داشت. به طوری که از یک سو، قیمت‌ها عادلانه خواهد بود و از سوی دیگر، مصرف‌کننده نهایی ضرر نخواهد کرد.

خوروش در خاتمه سخنان خود با تاکید دوباره به سخنان رئیس جمهور پیرامون لزوم جهش تولید در صنایع فولاد و پتروشیمی خاطرنشان کرد: متاسفانه حضور گروه‌های مافیایی در مقابل وزارت صمت مانع از حل مشکلات و موانع موجود در تحقق جهش تولید شده است که اگر این گروه‌ها اجازه دهند منافع موجود به صورت عادلانه در کل زنجیره تقسیم شود التهاب بازار فروکش خواهد کرد. حال آنکه اگر این تنش‌ها ادامه‌دار باشد، در وهله اول تولیدکنندگان متضرر می‌شوند و در وهله بعدی مصرف‌کننده نهایی و در نهایت اوضاع از اینکه در حال حاضر با آن مواجه هستیم، وخیم‌تر خواهد شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
وزارت صمت کف عرضه جدید شمش را اعلام می‌‌کند
صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: