صادرات متوقف است؛ بازار داخلی راکد!
مدیرعامل مجتمع آلومینیوم آلونا:

صادرات متوقف است؛ بازار داخلی راکد!

مدیرعامل مجتمع آلومینیوم آلونا گفت: بسیاری از پروژه‌های ساختمانی و عمرانی متوقف شده‌اند؛ به همین علت، تقاضا برای محصولات آلومینیومی کاهش یافته است. دلالان اما با خرید محصول در این شرایط، ارزش پول خود را حفظ می‌کنند و به محض رونق گرفتن دوباره بازار مصرف، به سود کلانی دست خواهند یافت.

یاسین خیاط‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه تحلیلی و خبری« فلزات آنلاین»، اظهار داشت: مجتمع آلومینیوم آلونا با بیش از بیست سال سابقه کاری از سال 1365 تاکنون در زمینه تولید انواع مقاطع آلومینیومی (سایزهای مختلف قوطی، زبرا، توری و پلیسه، نما و...) فعالیت می‌کند. این شرکت مجهز به خطوط آبکاری و رنگ‌کاری الکترواستاتیک در کارخانه خود است و تکنولوژی به‌روزی بهره می‌برد. عمده محصولات این شرکت سبک و دارای ماندگاری بالایی هستند.

وی در خصوص وضعیت کنونی بازار آلومینیوم، مطرح کرد: بازار امسال نسبت به سال گذشته وضعیت بسیار نابسامان و زیان‌باری را تجربه می‌کند. مشتریان شرکت ما به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ یک گروه به اصطلاح دلالانی هستند که برای بازار خود خرید می‌کنند و گروه دوم هم تولیدکنندگان در و پنجره آلومینیومی هستند که به علت کاهش میزان تولید محصولات خود، مقدار مصرف پروفیل آلومینیومی را کاهش داده‌اند. در شرایط فعلی، بسیاری از پروژه‌های ساختمانی و عمرانی متوقف شده‌اند؛ به همین علت، تقاضا برای محصولات آلومینیومی کاهش یافته است. دلالان اما با خرید محصول در این شرایط، ارزش پول خود را حفظ می‌کنند و به محض رونق گرفتن دوباره بازار مصرف، به سود کلانی دست خواهند یافت.

مدیرعامل مجتمع آلومینیوم آلونا اضافه کرد: شرکت ما در سال جاری، همچون سایر واحدهای تولیدی مشابه، متحمل ضررهای متعددی شده است و بدون هیچ سودآوری قابل توجهی، تنها توانستیم فعالیت تولیدی مجموعه را حفظ کنیم.

خیاط‌زاده در خصوص تقاضا برای پروفیل آلومینیومی، خاطرنشان کرد: متاسفانه آمار خرید محصولات آلومینیومی به‌ شدت کاهش پیدا کرده است؛ به طوری که شرکت‌هایی که قطعات خاصی تولید می‌کنند نیز با کاهش تولید و فروش مواجه شده‌اند و تنها به صورت سفارشی، به تولید محصول می‌پردازند. در حال حاضر، انبار تمام عرضه‌کنندگان از کالاهای دپو شده لبریز است و شاهد رکود شدیدی در این حوزه هستیم که علاوه بر توقف پروژه‌های عمرانی، علت اصلی آن، افزایش قیمت آلومینیوم و محصولات تولید شده از آن است.

وی در ارتباط با تعطیل شدن برخی از شرکت‌ها بیان کرد: در این مدت، برخی از واحدهای تولیدکننده محصولات آلومینیومی به خاطر شرایط نامطلوب حاکم بر صنعت و بازار، مجبور به توقف تولید و یا تعطیلی کارخانه خود شدند زیرا فعالیت تولیدی در حال حاضر، توجیه اقتصادی ندارد و طبیعی است که هیچ سرمایه تازه‌ای نیز جذب این بخش نشود. برخی از شرکت‌ها نیز با تعدیل نیرو، سعی در حفظ نقدینگی و ادامه فعالیت خود کردند.

مدیرعامل مجتمع آلومینیوم آلونا عنوان کرد: در شرایطی که مرزهای صادراتی تقریبا بسته شده است، تولیدکننده تنها از طریق عرضه محصولات خود در بازار داخلی می‌تواند درآمد کسب کند که کاهش میزان درآمد برابر با کاهش میزان خرید مواد اولیه و افت تولید خواهد بود زیرا پیش‌تر، امکان خرید مواد اولیه آلومینیومی به صورت اعتباری یا نسیه وجود داشت اما اکنون تنها به صورت نقدی می‌توان شمش یا بیلت آلومینیومی را تامین کرد. نکته‌ای که در این خصوص باید به آن توجه کرد، عدم کفاف سود حاصل از فروش برای خرید مجدد مواد اولیه بوده که علت آن، روند افزایشی قیمت آلومینیوم است.

خیاط‌زاده اظهار کرد: در حال حاضر، مهم‌ترین دغدغه تولیدکنندگان، ایجاد ثبات در بازار است زیرا در شرایط کنونی، امکان هرگونه برنامه‌ریزی در خصوص خرید مواد اولیه، فروش محصول و میزان تولید، از تولیدکننده گرفته شده است. 

وی در پایان گفت: پروفیل آلومینیومی، پتانسیل بالایی برای صادرات و ارزآوری دارد اما به علت شرایط ناشی از شیوع کرونا، تشدید تحریم‌ها علیه صنایع فلزی کشور و همچنین محدودیت‌هایی که دولت در این خصوص اعمال کرده، فروش صادراتی برای تولیدکنندگان آسان و مقرون‌به‌صرفه نیست. به همین دلیل، باید برای تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها، هرچه سریع‌تر تدابیری اندیشیده شود تا صنعت پروفیل آلومینیومی بتواند از این شرایط بحرانی جان سالم به در ببرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
در فرایند قیمت‌گذاری آلومینیوم باید بازنگری شود
کاهش تولید و فروش پروفیل‌های آلومینیومی
نبود استانداردسازی و تصمیم‌گیری واحد در صنعت پروفیل، در و پنجره آلومینیومی
مکانیسم عرضه و تقاضا در کشور تعادل ندارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 90 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: