تحول در دنیای روزنامه‌نگاری
مدیر روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو عنوان کرد:

تحول در دنیای روزنامه‌نگاری

مدیر روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در یادداشتی به مناسب روز خبرنگار، گفت: در این عصر فناوری پیشرفته، هنوز هم روزنامه‌نگاران عامل مهمی در انعکاس حقایق به مردم هستند. بدون روزنامه‌نگاران، ممکن است حوادثی مانند جنگ، مسائل زیست‌محیطی و موضوعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تحریف و یا حتی جعل شوند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی چادرملو، حسین طالبی به مناسب روز خبرنگار یادداشتی درباره تحولات جدید دنیای خبرنگاری نوشته است که متن کامل این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

روزنامه نگاری، انتشار اطلاعات به مردم است و به همه افراد این امکان را می‌دهد تا از وقایع در همه مناطق جهان آگاه شوند. این حرفه از روزنامه‌های مکتوب آغاز شد اما اکنون به روزنامه‌نگاری آنلاین، وبلاگ‌‌نویسی و کانال‌های مجازی تسری پیدا کرده است. انتشار اخبار در رسانه‌های اجتماعی باعث شده است که اطلاعات غیرواقعی با اخبار واقعی ترکیب و در نتیجه تفکیک حقایق با خبرهای کاذب سخت و دشوار شود. اکنون بیش از آنچه که تصور کنیم یک پست در فضای مجازی به سرعت در سراسر جامعه گسترش می‌یابد. و تا رسانه‌های رسمی بخواهند اصل موضوع را منتشر کنند پیام‌های فضای مجازی تاثیر خود را بر روی مخاطبان که انبوهی از کاربران را تشکیل می‌دهند گذاشته و کارکرد رسانه‌های جمعی و رسمی را انفعالی کرده است.

امروزه در ظاهر، مخاطبان با افزودن آگاهی‌های رسانه ای خود سعی در تحلیل اخبار و شناخت منبع انتشار دارند اما از طرفی ذهن سیال آن‌ها بر مبنای تفکر خویش خوانده و نگرش قالبی خود هر آنچه را که با پس‌زمینه ذهنی او سازگار باشد و تائیدی بر باورهایش باشد می‌پذیرد؛ تا جایی که در بسیاری از اوقات «حقایق» ارائه شده مورد اعتراض قرار می‌گیرند.

نکته مهم اینجاست که رسانه‌ها و به ویژه خبرنگاران در این شرایط دوگانگی یا به عبارتی چندگانگی منابع خبری و پویایی مخاطبان چگونه می‌توانند اعتماد بخشی و اعتبار رسانه خود را حفظ کنند.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در یک روز غیرتعطیل هنگام سفر به استان‌های شمال کشور دقایق و یا ساعاتی داخل تونل توقف کرده باشد در این شرایط تلاش می‌کنید دلیل توقف را در حالی که انتظار آن را ندارید بدانید. در این بین تحلیل‌هایی را ارائه می‌دهید تا بعد از خروج با واقعیت امر مواجه می‌شوید. اگر این واقعیت منطبق با تحلیل شما نباشد سعی می‌کنید آن را به برداشت خودتان نزدیک کنید. در این شرایط کمتر افرادی هستند که بپذیرند اشتباه کردند و واقعیت را قبول کنند.

افرادی که برای اخبار به عناوین رسانه‌های اجتماعی اعتماد می‌کنند به عنوان مثال می‌توانند خبر مورد نیاز خود را در یک توییت دریافت کنند. اگر آن‌ها داستان کامل را نخوانند، واقعا اطلاعات کافی از اصل موضوع دریافت نمی‌کنند؛ به عبارتی اطلاعات آن‌ها عمق ندارد. مسئله دیگر این است که اگر یک داستان جعلی به سرعت در حال گردش باشد، ممکن است مردم داستان اول را ببینند و هرگز داستانی بعدی را نبینند که آن را تصحیح کند. بنابراین آن‌ها در نهایت معتقدند که اطلاعات غلط، درست است.

این یک واقعیت شگفت‌آور است که دنیای ارتباطات به دلیل رسانه‌های اجتماعی به سرعت تکامل یافته‌اند و هنوز در حال تحول هستند. از روزنامه‌نگاری شهروندی گرفته تا فعالیت‌های اجتماعی، قلمرو رسانه‌های اجتماعی جهان را آن گونه که تا کنون بوده تغییر داده‌اند  و ما برای درک بهتر آینده این حوزه، را هی جز افزایش آگاهی‌های خود نداریم.

 مطمئنا رسانه‌های اجتماعی می‌توانند نسل‌های آینده را به سمت جامعه‌ای آگاه‌تر و سازگارتر سوق دهند. با این حال روزنامه‌نگاران هنوز هم عامل مهمی در انعکاس حقایق به مردم هستند، حتی در این عصر فناوری پیشرفته. بدون روزنامه‌نگاران، ممکن است حوادثی مانند جنگ، مسائل زیست‌محیطی و موضوعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تحریف و یا حتی جعل شوند.

خبرنگار گرامی، روزت مبارک

حسین طالبی

مدیر روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: