باید شرایط سرمایه‌گذاری تسهیل شود
معاون اول رئیس جمهور:

باید شرایط سرمایه‌گذاری تسهیل شود

معاون اول رئیس جمهور در جلسه دیدار اعضای هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت از تشکل‌ها و انجمن‌های بخش‌های مختلف به عنوان سرمایه‌ای بزرگ برای کشور و دولت یاد کرد و گفت: باید شرایطی فراهم شود که هر ایرانی علاقمند به کشور در هر کجای دنیا بتواند سرمایه خود را به کارخانه و تولید تبدیل کند و اگر این بستر فراهم نشود باید نسبت به آینده اقتصاد کشور نگران باشیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری اظهار داشت: تشکل‌های مختلف نظیر خانه صنعت، معدن و تجارت پشتوانه‌ای قوی برای بخش خصوصی و فعالان این حوزه و نیز فرصتی طلایی برای توسعه کشور هستند که لازم است وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت رفع موانع حقوقی و اداری پیش روی آنها اهتمام جدی داشته باشد.

وی با اشاره به تقارن این جلسه با روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی، افزود: ارتباط دولت با تشکل‌ها و ذی‌نفعان هر بخش این فرصت را برای کشور فراهم می‌کند که در شرایطی که عده‌ای تلاش می‌کنند آینده کشور را تیره و تار جلوه دهند، افق‌گشایی و آینده خوبی برای ایران ترسیم و به جامعه منعکس کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تامین منابع مالی پایدار و مطمئن از مهم‌ترین نیازهای توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت است، گفت: بازار سرمایه و دارایی‌های بخش خصوصی مهم‌ترین منابع برای بخش صنعت، معدن و تجارت هستند و منابع مالی خارجی نیز باید در کنار این منابع به توسعه این بخش کمک کند.

 باید از بخش خصوصی واقعی که دنبال رانت‌جویی نیست حمایت شود

جهانگیری با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین اهداف سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی قدرتمند شدن بخش خصوصی بوده است، عنوان کرد: باید از بخش خصوصی واقعی که به دنبال رانت‌جویی نیست، حمایت شود؛ چراکه این افراد گوهری ارزشمند برای کشور محسوب می‌شوند و باید فرهنگ حمایت و تکریم از آن‌ها در رسانه‌ها ترویج شود. البته در هر بخشی افراد ناباب نیز حضور دارند اما فعالان اقتصادی واقعی نباید به خاطر معدود افراد سوء استفاده‌گر قربانی شوند.

وی با یادآوری این که ایران جمعیت جوان دارد و برای حرکت در مسیر توسعه نیازمند سرمایه گذاری است، اضافه کرد: متاسفانه طی دهه اخیر رشد سرمایه‌گذاری در کشور منفی بوده و این موضوعی است که آینده اقتصاد کشور را تهدید می‌کند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه حتما باید بسترهای لازم برای مثبت شدن رشد سرمایه‌گذاری در کشور مهیا کنیم، تصریح کرد: باید شرایطی فراهم شود که هر ایرانی علاقه‌مند به کشور در هر کجای دنیا بتواند سرمایه خود را به کارخانه و تولید تبدیل کند و اگر این بستر فراهم نشود باید نسبت به آینده اقتصاد کشور نگران باشیم.

جهانگیری از تشکل‌های شکل گرفته در بخش صنعت و معدن به عنوان سرمایه‌ای بزرگ در کشور یاد کرد و گفت: تشکل‌های بخش صنعت و معدن یکی از قدیمی‌ترین و توسعه یافته‌ترین تشکل‌ها در کشور هستند که از قدرت زمینه‌سازی برای توسعه برخوردار شده‌اند.

وی با تاکید بر این که نمایندگان بخش خصوصی و ذی‌نفعان هر بخش باید در جلسات تصمیم گیری مرتبط با خود حضور داشته باشند، تاکید کرد: دولت از حضور نمایندگان تشکل‌ها در جلسات مرتبط با آن‌ها استقبال می‌کند و رویکرد دولت این است که حتما باید سخنان تشکل‌ها و ذی‌نفعان هر بخش پیش از تصمیم گیری شنیده شود. در همین راستا نمایندگان بخش خصوصی در کمیسیون‌ها و شوراهای دولت حضور دارند و ذی‌نفعان مرتبط به این جلسات دعوت می‌شوند.

۳۰ تا ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی و اشتغال کشور مربوط به وزارت صمت است

معاون اول رئیس جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یک دستگاه اجرایی کلیدی و مهم در کشور یاد کرد و گفت: حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی و اشتغال کشور مربوط به این دستگاه اجرایی است و در سال‌های اخیر که با سخت‌ترین تحریم‌های ظالمانه آمریکا روبه رو هستیم شاهد اقدامات و دستاوردهای مهمی در این وزارتخانه بوده‌ایم.

وی افزود: آمریکا در تحریم‌های اخیر خود به صراحت اعلام کرد که جنگ اقتصادی علیه ملت ایران را آغاز کرده است و بر اساس ارزیابی‌های خود تصور می‌کردند که ظرف مدت کوتاهی اقتصاد ایران دچار فروپاشی خواهد شد اما امروز پس از گذشت دو سال از تحریم‌های جدید آمریکا، آن‌ها نتوانسته‌اند به اهداف خود دست یابند؛ البته این سخن به معنای آن نیست که اقتصاد ما ضربه نخورده است بلکه اقتصاد و معیشت مردم دچار آسیب شده اما اهداف دشمنان تحقق پیدا نکرده است.

جهانگیری ادامه داد: مجموعه‌ها و بخش‌های مختلف در عدم تحقق اهداف آمریکا نقش موثری داشته‌اند که در این میان فعالان بخش خصوصی نیز مانند سربازان خط مقدم در این جنگ اقتصادی نقش خود را به خوبی ایفا کردند و وزارت صمت نیز نقشی کلیدی در این عرصه از خود بر جای گذاشت.

وی همچنین با اشاره به دستاوردها و تلاش‌های گسترده وزارت صنعت، معدن و تجارت در ایام شیوع کرونا، افزود: شیوع کرونا اتفاقی ناگهانی بود که هیچ کشوری از قبل برای مواجهه با آن آمادگی نداشت و در ایران نیز در روزهای نخست حتی برای تامین تجهیزات حفاظت شخصی کادر درمانی با مشکل مواجه بودیم اما صنعتگران کشور مردانه پای کار آمدند و ظرفیت تولید ماسک و دیگر تجهیزات پزشکی ظرف دو سه ماه افزایش چشمگیری پیدا کرد و این نشان می‌دهد که ظرفیت‌های بسیار بزرگی در کشور وجود دارد.

 عده‌ای نمی‌خواهند واقعیت‌های جنگ اقتصادی و کرونا را ببینند

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به محدودیت منابع ارزی و کاهش درآمدهای نفتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تمرکزی جدی بر مدیریت واردات داشته باشد و از تشکل‌ها نیز خواست تمام تلاش خود را به کار گیرند تا نیازهای ارزی کشور کاهش پیدا کند و با افزایش صادرات غیرنفتی درآمد ارزی کشور را بالا ببرند.

وی با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای نظارت و تنظیم بازار و نیز صیانت از اشتغال کشور تصریح کرد: ستاد رفع موانع تولید در استان‌ها باید همواره فعال باشد و باید تلاش کنیم دغدغه‌های مربوط به تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی که از خارج وارد می شود را مرتفع کنیم تا هم از اشتغال کارگران صیانت شود و هم بخش تولید کشور با آسیب مواجه نگردد.

جهانگیری دوران سخت فعلی و مواجهه همزمان با تحریم‌ها و شیوع کرونا را دوره‌ای استثنایی توصیف کرد و گفت: در این گونه مواقع و شرایط سخت است که نام نیک از خدمت گزاران واقعی برجای می‌ماند. در این دوران باید معیشت مردم و منافع کشور را به منافع خود ترجیح دهیم و حتی با سود کمتر به فعالیت اقتصادی و حفظ اشتغال ادامه دهیم.

وی با اشاره به مشکلات مطرح شده در جلسه از معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی خود خواست موارد مطرح شده را پیگیری و جلساتی را برای حل این مسائل برگزار کند.

در این جلسه تعدادی از اعضای هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت نیز به بیان مهم ترین مشکلات و دغدغه‌های فعالان این عرصه پرداختند و از آمادگی خود برای همراهی با دولت در جهت توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت خبر دادند.​

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: