راه‌اندازی نخستین شتاب‌دهنده تخصصی معدن و متالوژی

راه‌اندازی نخستین شتاب‌دهنده تخصصی معدن و متالوژی

شتاب‌دهنده صدر فردا به عنوان نخستین شتاب‌دهنده تخصصی در حوزه معدن و متالوژی و در راستای تامین محصولات و تجهیزات فناورانه کشور با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و محمد رضوانی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) راه‌اندازی شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، این شتاب‌دهنده در حوزه تخصصی معدن، صنایع معدنی و مواد پیشرفته، فعالیت می‌کند و تیم‌های مستقر در آن، محصولات، تجهیزات و خدمات فناورانه مورد نیاز بخش معدن کشور را تامین می‌کنند؛ ۶۰۰ متر مربع فضا در اختیار این شتاب‌دهنده قرار دارد. در حال حاضر ۶ تیم فناور در آن مستقر هستند و ۱۰ تیم نیز به زودی مستقر می‌شوند. سرمایه ابتدایی این شتابدهنده مبلغ ۱۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است و پیش‌بینی می‌شود که برای سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های فناورانه ارائه شده در این شتاب‌دهنده، در آینده به یک هزار میلیارد ریال سرمایه نیاز باشد.

محصولات حوزه معدن بومی‌سازی می‌شود

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در مراسم افتتاح این شتاب‌دهنده اظهار داشت: با وجود پیشرفت‌های خوبی که در حوزه مواد پیشرفته و معدن در کشور حاصل شده است اما هنوز برخی از مواد پیشرفته مورد نیاز کشور از خارج از کشور تامین می‌شود. به تازگی نیز یک تحریم جدید علیه کشور وضع شد و برخی از آلیاژهای موردنیاز صنایع در لیست تحریم قرار گرفت. این وابستگی زمانی کاهش می‌یابد که بخش خصوصی وارد میدان شود و مجموعه‌هایی مانند شتاب‌دهنده صدر تامین از ایده‌های نو و جوانان فناور حمایت کنند.

وی با اشاره به اهمیت توسعه شتاب‌دهنده‌های تخصصی افزود: امیدوار هستیم با توجه به همکاری شکل گرفته با مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) و هلدینگ صدر تامین به زودی بسیاری از آلیاژها و مواد پیشرفته مورد نیاز کشور بومی‌سازی شود. چالش‌هایی که پیش روی واردات آلیاژها و مواد پیشرفته مورد نیاز کشور قرار گرفته است، یک فرصت در اختیار فعالان فناور زیست‌بوم نوآوری حوزه معدن قرار داده است تا با جهش در بومی‌سازی نیاز کشور به واردات در این حوزه را کاهش دهند یا حتی قطع کنند. 

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: بومی‌سازی بسیاری از آلیاژها و مواد پیشرفته مورد نیاز کشور نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بزرگ است که با همکاری مجموعه‌هایی مانند شستا امیدواریم محقق شود. با توجه به فعالیت نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در آینده اتفاقات خوبی در حوزه معدن رخ می‌دهد.

بررسی نیازهای فناورانه حوزه معدن شتاب می‌گیرد

حمید لطیفی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز در خصوص فعالیت‌های انجام گرفته در این حوزه گفت: با توجه به همکاری‌های صورت گرفته با مجموعه شستا و صدر تامین، ایده تشکیل یک شتاب‌دهنده تخصصی مطرح شد که در نهایت به مرحله اجرا رسید.

وی بیان کرد: دوره عارضه‌یابی فناورانه ازجمله خدمات ستاد در این حوزه است و با بررسی خط تولید و نیازهای مراکز تولید معدنی و مواد پیشرفته، نیازهای فناورانه آن‌ها بررسی می‌شود و در اختیار شرکت‌های فناور قرار می‌گیرد تا برای آن‌ها پاسخ‌های فناورانه بیابند. در این دوره نیازهای بسیاری شناسایی شد که می تواند مبنایی برای فعالیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور حوزه معدن و مواد پیشرفته قرار گیرد.

شستا از شرکت‌های نوآور حمایت می‌کند

در ادامه این مراسم محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) بیان کرد: در جهت‌گیری جدید مجموعه شستا از بنگاه‌داری به سمت بنگاه‌سازی حرکت کرده‌ایم. سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی که ورود به آن‌ها برای بخش خصوصی جذاب نیست و همچنین سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، ازجمله برنامه‌های این مجموعه است.

وی افزود: ایجاد شتاب‌دهنده در حوزه سیمان و ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری برای حمایت مالی از شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور ازجمله دیگر اهداف تعیین شده شرکت شستا است. با توجه به تفاهم‌نامه منعقد شده با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امکانات شستا ازجمله مجموعه‌های آزمایشگاهی در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌گیرد تا در راستای بومی‌سازی محصولات موردنیاز کشور از آن استفاده کنند.

فعالیت تخصصی در حوزه معدن 

به گفته مدیران و مسئولین این واحد نوآور، این شتا‌ب‌دهنده وابسته به هلدینگ صدر تامین است و با توجه به اینکه شرکت مادر این شتابدهنده یک هلدینگ تخصصی حوزه معدن است و به صورت تخصصی در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کند، سرمایه مورد نیاز تیم‌های فناور  مستقر در شتابدهنده در گام نخست از سوی هلدینگ صدر تامین و شستا تامین خواهد شد. 

همچنین شتاب‌دهنده صدر فردا با ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همکاری می‌کند. معرفی و شناسایی تیم‌ها و هسته‌های فناور فعال در حوزه معدن و مواد پیشرفته و جذب سرمایه‌گذاری برای تجاری‌سازی ایده‌های نوآور، بخشی از محورهای این همکاری است.

مدیریت این شتاب‌دهنده در این بازدید اظهار کرد که ارزیابی‌ها و مراحل آزمایشی دقیقی برای پذیرش تیم‌ها و طرح‌های نوآور در حوزه معدن و مواد معدنی تدوین شده است. این دقت در انتخاب باعث می‌شود که بهترین طرح‌ها و تیم‌های نوآور برای سرمایه‌گذاری جذب شوند.

این شتاب‌دهنده در حال همکاری با شرکت‌های معدنی زیر مجموعه هلدینگ صدر تامین است و با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته، این معادن و شرکت‌های معدنی، تجهیزات، قطعات و خدمات فناورانه مورد نیاز خود را به این شتاب‌دهنده اعلام کرده‌اند.

بر اساس گزارشی از ایسنا، شتابدهنده صدر فردا پس از احصاء نیازهای فناورانه شرکت‌های بزرگ معدنی، آن‌ها را در اختیار تیم‌ها و فعالان فناور قرار می‌دهد تا برای این نیازها، پاسخ‌های فناورانه جستجو کنند.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری‌های تولید جوهر چاپ، فناوری تولید لعاب فلز و فناوری کاهش آلودگی صوتی واحدهای تولید از جمله نیازهای فناورانه ای است که از سوی شرکت‌های بزرگ معدنی به این شتاب دهنده اعلام شده است. 

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: