آذربایجان، قلب تپنده صنعت پمپ‌‌سازی

آذربایجان، قلب تپنده صنعت پمپ‌‌سازی

وقوع پدیده خشکسالی در سال‌های اخیر و همچنین میزان کم نسبت آب قابل دسترس به کل آب‌های کشور و توزیع نامناسب آن از لحاظ زمانی و مکانی و رشد جمعیت، انتقال آب را به موضوعی استراتژیک برای کشور تبدیل کرده است. انتقال آب و دیگر سیالات مانند نفت خام با استفاده از پمپ‌های خاصی انجام می‌شود و نقش شرکت‌های فعال در این حوزه به ویژه در شرایط تحریم و مشکلات پیش رو بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، از شرکت‌های با سابقه داخلی در این صنعت می‌توان از  شرکت تولید پمپ‌های بزرگ و توربین آبی با نام اختصاری پمپ و توربین (پتکو) نام برد. این واحد تولیدی در سال 1371 با سرمایه‌گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در تبریز تاسیس شده و در سال 1378 به بهره‌برداری رسید. در سال 1387 در چارچوب اصل 44 قانون اساسی، سهام این شرکت به گروه صنعتی سدید واگذار شد.

به گفته تجریشی مدیرعامل این شرکت، هدف از احداث این واحد طراحی و ساخت پمپ‌های بزرگ مورد نیاز صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع نیروگاهی، خطوط انتقال آب، همچنین توربین‌های آبی کوچک و متوسط بوده است.

وی در ادامه اظهار کرد: برخلاف گذشته اکنون جایگاه مناسبی برای پمپ‌های ساخت داخل باز شده است و شرکت‌های سازنده پمپ در داخل کشور به تدریج اعتماد بازار داخلی این محصول را جلب کردند. به علاوه قیمت پمپ‌های تولید داخل بسیار پایین‌تر از مشابه خارجی است. همچنین به دلیل اینکه شرکت پتکو سدید در حوزه تامین قطعات یدکی، نصب و راه‌اندازی و خدمات پس از فروش نیز فعال است، بنابراین هزینه‌های تعمیر و نگهداری مشتریان ما در میان‌مدت و بلندمدت بسیار کمتر است.

تجریشی با بیان اینکه این واحد تولیدی یک شرکت دانش‌بنیان بوده و تسلط علمی و تکنولوژیکی آن در زمینه طراحی و مهندسی انواع پمپ و توربین آبی کم‌نظیر است اظهار کرد: شرکت پتکو با فاصله گرفتن از فعالیت سری‌سازی و تکراری، رویکرد طراحی و سفارشی‌سازی را دنبال می‌کند. بر این اساس همکاری با مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاه‌ها نیز در دستور کار قرار دارد. به عنوان مثال طراحی و ساخت پمپ فرایندی چند مرحله‌ای از نوع BB3 با همکاری و حمایت علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز برای اولین بار در کشور در این واحد انجام شده است. به علاوه در این واحد تولیدی پروژه‌های زیادی بر پایه انتقال دانش فنی به روش مهندسی معکوس (RE) انجام شده است. همچنین این شرکت مجهز به بزرگ‌ترین آزمایشگاه تست پمپ در خاورمیانه است و در این خصوص نیز به سایر شرک‌تها و سازمان‌های تولیدی و تحقیقاتی به ارائه خدمات می‌پردازد.

تجریشی در خصوص پروژه‌های در دست انجام شرکت به مشارکت این شرکت در ساخت الکتروپمپ‌های ابر پروژه ملی گوره - جاسک اشاره کرد.

به گفته وی  این قرارداد به کارفرمایی شرکت مهندسی و توسعه نفت بوده و براساس آن تولید 10 دستگاه الکترو پمپ با با توان ۲.۵ تا ۳.۲ مگاوات به شرکت پتکو واگذار شده است. این پمپ‌ها از نوع BB3 بوده و ساختار مکانیکی و هیدرولیکی پیچیده‌ای دارند و برای تحلیل‌های مکانیکی به دانش فنی بروز و نرم‌افزارهای تخصصی نیازمندند.

مدیرعامل شرکت پتکو خاطرنشان کرد: پتکو پیش از این نیز تجربه ساخت این مدل پمپ‌ها را داشته با این تفاوت که این پمپ‌ها باید تحت استاندارد نفت برای کارکرد زیاد و عمر طولانی طراحی شوند.

تجریشی با اشاره به ساختار مالی مناسب این شرکت اظهار کرد: اقدامات لازم به منظور عرضه سهام این شرکت در بازار بورس اوراق بهادار در حال انجام است و به زودی خبرهای خوبی برای سهامداران خواهیم داشت.

بر اساس گزارشی از ایلنا، وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با حمایت‌های دولت و تلاش پرسنل متعهد و متخصص، شاهد رشد و بالندگی هرچه بیشتر این مجموعه در سال جهش تولید باشیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: