پاشنه آشیل ذوب آهن، تامین سنگ آهن درشت دانه است
معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان:

پاشنه آشیل ذوب آهن، تامین سنگ آهن درشت دانه است

معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان در خصوص برخی صحبت‌ها مبنی بر تاخیر ذوب آهن در پرداخت هزینه‌های معادن گفت: تامین سنگ آهن درشت دانه از منابع داخلی به گلوگاه ذوب آهن تبدیل شده است؛ البته معادن ما امکان تامین این محصول را دارند اما متاسفانه برخی معادن با تبدیل سنگ آهن خود به کنسانتره، از تحویل ماده معدنی خود به ذوب آهن سرباز می‌زنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محمدجعفر صالحی اظهار داشت: در حال حاضر هیچ معدنی وجود ندارد که ذوب آهن به آن بدهکار باشد و تقریبا پرداخت بالای ۹۰ درصد معادن به غیر از دو مورد که گردش مالی ماهیانه آن‌ها بالا است؛ اما بدهی بقیه معادن به‌روز پرداخت می‌شود و در مجموع ذوب آهن در هیچ یک از مواد اولیه خود به فروشندگان بدهی ندارد.

وی با بیان این که بخشی از واردات مواد اولیه ذوب آهن به دلیل پوشش کمی و کیفی مواد داخل است، افزود: به عنوان مثال واردات زغال‌سنگ اجتناب‌ناپذیر است و باید بین ۳۰ تا ۳۵ درصد ذوب آهن زغال کیفی وارداتی است؛ اما در تامین بقیه مواد معدنی و آهن‌دار از داخل هیچ محدودیتی نداریم و این کار کم وبیش انجام می‌شود، اما تا زمانی که صادرات و امید بازگردانی صادرات وجود داشته باشد، ذوب آهن اصفهان تا حدودی در ارسال بار و مواد اولیه با چالش مواجه است.

معاون خرید شرکت ذوب ‌آهن اصفهان درباره بیشترین مشکل این صنعت در تامین مواد اولیه اولیه، گفت: در حال حاضر فراوانی سنگ آهن درشت دانه در کشور کم است که این به نوعی به گلوگاه ذوب آهن تبدیل شده است؛ البته معادن ما امکان تامین این محصول را دارند اما برخی معادن، سنگ آهن خود را به کنسانتره تبدیل می‌کنند که در این شرایط سنگ دانه‌بندی دیگر روانه ذوب آهن نمی‌شود.

صالحی با تاکید بر اینکه بحث کمبود مواد اولیه ذوب آهن مربوط به دو یا سه سال گذشته نیست، تصریح کرد: از زمانی که بحث واگذاری معادن به بخش خصوصی اتفاق افتاد؛ اگرچه پیش‌بینی شده بود که معادن گل‌گهر و چادرملو که زمانی تامین‌کننده نیاز اصلی ذوب آهن بودند، بعد از این تغییر مالکیت بر تعهدات خود با ذوب آهن پایبند باشند، اما این گونه نشد.

وی درباره این که چرا ذوب آهن امروز معدنی در کشور ندارد، تاکید کرد: باید توجه داشت در فرآیند خصوصی‌سازی ذوب آهن جزو آخرین شرکت‌هایی بود که به بخش خصوصی واگذار شد و در آن زمان به دلیل دولتی بودن اجازه خرید سهام و معدن خاصی را نداشت؛ بنابراین بعد اینکه تمام مجموعه‌ها خصوصی‌سازی شدند و معادن واگذار شد، معدنی برای ذوب آهن باقی نماند.

معاون خرید شرکت ذوب ‌آهن اصفهان ادامه داد: از سوی دیگر معادن گل‌گهر و چادرملو به سمت فولادی شدن رفتند و با باز شدن باب صادرات و جهش نرخ ارز، بهره برداران معادن بیشتر به دنبال انتقال سرمایه و ثروت خود به خارج کشور شدند و هدف آن‌ها از صادرات نه ارزآوری برای کشور بلکه انتقال سرمایه بود.

صالخی درباره این که در شرایط فعلی ذوب آهن اصفهان امکان اکتشاف و سرمایه گذاری در حوزه معادن را دارد یا خیر، اظهار کرد: باید توجه داشت که اکتشاف یک کار احتمالی صفر تا ۱۰۰ است و در خوشبینانه‌ترین حالت بعد از اولین استخراج، ماده معدنی بیشتر از هفت تا ۱۰ سال وجود ندارد؛ بنابراین ممکن است در بحث اکتشاف سرمایه‌گذاری بالایی صورت گیرد و حتی به نتیجه‌ای نرسیم.

وی با توضیح اینکه کار اکتشاف پهنه‌ها توسط سازمان زمین‌شناسی انجام می‌شود، گفت: حدود دو ماه پیش ذوب آهن اصفهان تفاهم‌نامه‌ای با این سازمان منعقد کرد و پهنه‌ای در سمنان به ذوب آهن پیشنهاد شد و قرار است در سیستان و بلوچستان و کردستان نیز مطالعات پهنه‌های معدنی نیز انجام شود اما تمام این اقدامات برای بیماری که نیاز است حال عمومی آن خوب شود، جوابگو نیست.

معاون خرید شرکت ذوب ‌آهن اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر تنها راه حل مشکل ذوب آهن در تامین مواد اولیه این است که صادرات سنگ آهن دانه‌بندی ممنوع شود و اگر این معادن به دنبال ارزآوری هستند می‌توانند در ازای تحویل مواد اولیه به ذوب آهن، از این مجموعه محصول فولادی دریافت کنند و با ارزش‌افزوده بالاتر محصول نهایی را صادر کنند.

صالحی با بیان این که ذوب آهن اصفهان برای تولید سه میلیون و ۵۰ هزار تن محصول در سال جاری به حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تن مواد آهن دار همچون سنگ آهن، کنسانتره و گندله نیاز دارد، گفت: کارخانه ذوب آهن به طور متوسط روزانه به ۱۵ هزار تن مواد آهن دار نیاز دارد که در حال حاضر روزانه ۵۵ درصد این نیاز تامین می‌شود و با این احتساب این عدد، ذوب آهن اصفهان امروز با ۷۰ درصد ظرفیت خود در حال فعالیت است.

وی در خصوص راه‌اندازی کوره بلند شماره یک ذوب آهن به مناسب هفته دولت، اظهار کرد: در حال حاضر محصول زغال‌سنگ در راه اندازی این کوره تاثیر بالایی ندارد، چراکه حداکثر نیاز ذوب آهن برای باتری کوره از داخل تامین می‌شود و کسری این کوره محصول کک بوده که با تامین آن از داخل و خارج کشور، نگرانی وجود ندارد.

بر اساس گزارشی از ایسنا، معاون خرید شرکت ذوب ‌آهن اصفهان همچنین درباره تفاهم‌نامه اخیر ذوب آهن اصفهان با زغال‌سنگ کرمان،خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه جهت توسعه همکاری های آتی در اکتشاف معادن جدید و تعامل در پیشروی و استخراج ها و همچنین توسعه کیفی زغال‌سنگ است و درصورتی که توسعه کیفی زغال‌سنگ اتفاق افتد، ذوب آهن دیگر نیازمند واردات نخواهند بود و سهم زغال خارجی در تولید این شرکت کاهش خواهد یافت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
راه بسیار دشواری را برای تولید انواع ریل طی کردیم
افزایش 500 میلیون تنی ذخایر سنگ آهن، دستاورد دو سال گذشته ایمیدرو
اقدامات ذوب‌آهن اصفهان در مسیر جهش تولید
ضرورت تناسب عرضه و تقاضا در بازار فولاد
ریل ذوب آهن در بورس کالا عرضه می‌شود
دنبال ارزان خریدن سنگ آهن نیستیم
قیمت نهاده‌ها روز به روز متورم می‌شود
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: