تولیدکنندگان ورق گرم مکلف به عرضه در بورس کالا هستند
مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت:

تولیدکنندگان ورق گرم مکلف به عرضه در بورس کالا هستند

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از برنامه‌های اساسی ما عدالت در توزیع ورق‌های فولادی میان همه تولیدکنندگان است. هفت شرکت تولیدکننده ورق گرم داریم که ۶ میلیون تن ورق قابل عرضه در بورس دارند و از شهریور همه آن‌ها مکلف شدند که همه ورق گرم تولیدی خود را در بورس عرضه کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، کیوان گردان با اشاره به این که ما آمار واحد‌های تولیدی داخل کشور را به ریز داریم، اظهار داشت: پروژه‌ای را از دو ماه قبل شروع کرده‌ایم و میزان دریافتی یعنی میزان خرید و تولید را مورد بررسی قرار داده‌ایم؛ لذا تمامی واحد‌های تولیدی باید در داخل سامانه بهین‌یاب قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد واحد‌های تولیدی در داخل سامانه بهین‌یاب نیستند، افزود: بخشی از واحد‌های تولیدی مانند خودروسازان صد در صد ورقشان را از فولاد مبارکه دریافت می‌کنند.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت با اشاره به این که در سامانه جامع تجارت امکان رصد کالا وجود دارد، گفت: همچنین در سامانه وزارت اقتصاد به دلیل مباحث مالیاتی موضوع از جهت رصد کالا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

گردان با اشاره به اینکه خودروسازان جزو گروه‌هایی هستند که در سامانه بهین‌یاب نیستند یادآور شد: یکی از برنامه‌های اساسی ما این است که عدالت در تولید ورق‌های فولاد بین همه تولیدکنندگان برقرار شود.

وی با اشاره به اینکه هفت شرکت، ورق گرم تولید می‌کنند ادامه داد: این شرکت‌ها شش میلیون تن ورق قابل عرضه در بورس دارند؛ لذا باید از شهریور هرچه ورق گرم تولید می‌کنند را در بورس عرضه کنند.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت با اشاره به اینکه کف عرضه برای همه مشخص شده است، افزود: ما میزان خرید و تولید را در کنار هم قرار می‌دهیم تا سهمیه‌بندی برای واحد‌ها داشته باشیم.

فولاد مبارکه به صورت ۱۰۰ درصدی محصولات خود را در بورس عرضه می‌کند
طهمورث جوانبخت معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه در ادامه برنامه با اشاره به اینکه فولاد مبارکه به صورت ۱۰۰ درصدی محصولات خود را در بورس عرضه می‌کند، گفت:۴۰ درصد محصولات گرم در تالار‌های اصلی و ۶۰ درصد باقی مانده بر اساس دستورالعمل‌های ستاد تنظیم بازار عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس دستورالعمل‌های ستاد تنظیم بازار ورق سرد در تالار‌های اصلی ۲۰ درصد و برای صنایع استراتژیک فولاد ۸۰ درصد نیز عرضه داریم، افزود: از سال ۸۵ محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا عرضه شده است. لذا فولاد مبارکه به وظیفه حاکمیتی خود عمل کرده است.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: عرضه فولاد مبارکه دقیقا بر اساس برنامه‌ریزی بورس کالا است. ما همان اول کف عرضه را رعایت می‌کنیم لذا اول هر ماه عرضه عمومی انجام می‌شود.

جوانبخت با اشاره به اینکه مچینگ یعنی عدم اختصاص کالا افزود: مچینگ فولاد مبارکه کاملا مشخص است و عرضه به صورت اختصاصی به تولید کنندگان واقعی صورت می‌گیرد. در عرضه اختصاصی کارشناسی صورت گرفته است و لذا ظرفیت تولیدکنندگان پایین دست را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

مشکل تامین ورق فولاد در صنعت لوازم خانگی
حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران در بخش دیگری از برنامه با اشاره به اینکه متاسفانه سال‌هاست که مشکل تامین ورق فولادی داریم، گفت: هشت میلیون و ۲۰۰ تن ورق گرم در سال ۹۸ تولید شده است که سه  میلیون و ۶۰۰ هزار تن در بورس کالا و مابقی در خارج از بورس عرضه شده است.

وی با اشاره به اینکه ورقی که در بورس عرضه می‌شود صد‌ها مشکل دارد، ادامه داد: ۸۰ درصد ورق سرد به صورت مچینگ است و ۲۰ درصد آن در تالار اصلی عرضه می‌شود.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران با اشاره به اینکه ابطال شدن معامله، تقاضای انباشته در هفته‌های بعدی را ایجاد می‌کند و سبب افزایش قیمت می‌شود، یادآور شد: در بورس کالا بر اساس بالاترین نرخ قیمت سازی انجام می‌شود. قبلا تقسیم ورق برای تولیدکنندگان نهایی توسط معاونت معدنی انجام می‌شد لذا شرکت‌های تولیدی که ورق تولید می‌کنند موظف به عرضه در بورس هستند.

عرضه واقعی ورق فولاد به بورس انجام نمی‌شود
عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور با اشاره به اینکه عرضه واقعی ورق فولاد به بورس انجام نمی‌شود، بیان کرد: مچینگ تاریک و غیرشفاف است.

وی افزود: ما از ابتدا بر سر اینکه عرضه واقعی در بورس انجام نمی‌شود معترض بودیم لذا عدم عرضه باعث می‌شود تا کارخانجات مواد اولیه را از بازار آزاد تهیه کنند.

کاهش عرضه در بازار  کشف قیمت را مخدوش می‌کند
جواد جهرمی مدیر نظارت بر بازار بورس کالا هم نیز با اشاره به اینکه دو سال است که سامانه بهین‌یاب کار می‌کند، گفت: در این دو سال این سامانه ایراداتی داشته و کلی معامله در آن صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ورق سرد از سوی خودروسازان و کارخانجات تولید لوازم خانگی مصرف می‌شود ادامه داد: وقتی عرضه در بازار کم شود کشف قیمت مخدوش می‌شود لذا این ایراد را به ستاد تنظیم بازار منعکس کرده‌ایم.
بر اساس گزارشی از باشگاه خبرنگاران جوان، مدیر نظارت بر بازار بورس کالا با اشاره به اینکه وقتی سقف رقابت محدودیت ایجاد می‌کند رانت بیشتر می‌شود، خاطرنشان کرد: تعداد کد‌هایی که سهمیه بورسی می‌گیرند بر این اساس بیشتر خواهد شد. این در حالی است که از شهریور سال ۹۷ سقف قیمت برداشته شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: