اهمیت ملی ۱۰ نوع ماده معدنی در آذربایجان‌شرقی
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی بیان کرد:

اهمیت ملی ۱۰ نوع ماده معدنی در آذربایجان‌شرقی

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: ۵۲ نوع از ۶۸ نوع ماده معدنی موجود شناخته شده در این استان وجود دارد. از این تعداد ۱۰ نوع ماده معدنی در سطح ملی مطرح بوده و در زمینه کانی‌های فلزی گرانبها نظیر مس، طلا، نقره و سیلیس دارای مزیت‌های ویژه است.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از شاتا، مهرانگیز رحمانی از تمایل فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در معادن فلزی استان بویژه مس و طلا خبر داد و اظهار داشت: با تسهیل قوانین در جهت رفع موانع، مساعدت دستگاه‌های ذیربط در این حوزه ارزآور و اشتغال‌زا و تامین امنیت سرمایه شاهد رونق کسب‌وکار و افزایش سهم معادن استان در این بخش خواهیم بود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی با تاکید بر حمایت و برنامه‌ریزی برای تحقق توسعه معادن و رونق کسب و کارهای معدنی استان در سال جهش تولید، افزود: بر این اساس سازمان صمت استان در راستای برنامه‌های محوری وزارت متبوع در سال جهش تولید، برای توسعه معادن و صنایع معدنی و ایجاد اشتغال پایدار حرکت می‌کند تا از نعمت معادن استان بیشتر بهره مند شود.

وی ادامه داد: افزایش سهم معادن از کسب‌وکار استان و ایجاد واحدهای فرآوری با تکمیل زنجیره تولید در جهت ایجاد ارزش افزوده از جمله اقدامات مهم در این حوزه است.

رحمانی وجود مجموعه‌های معدنی فلزی و غیر فلزی و قرارگرفتن استان در چهارراه متالورژی دنیا به اعتقاد کارشناسان را فرصتی برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی بخش خصوصی به منظور توسعه استان برشمرد و اضافه کرد: از ۶۴۴ واحد معدنی موجود در استان تعداد ۴۱۱ معدن فعال بوده و با توجه به اولویت‌ها در مسیر رفع موانع تولید بهره‌برداران و بازگشت واحدهای راکد به چرخه فعالیت پیگیری‌های مستمر انجام می‌شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، تامین امنیت سرمایه، کشف پهنه‌های جدید معدنی و واگذاری از طریق مزایده‌های عمومی به بهره‌برداران دارای صلاحیت از دیگر اقدامات مهم در توسعه اقتصاد معدنی استان است.

وی بر ضرورت توجه دقیق به مفهوم خام فروشی در زنجیره تولید و فرآوری در معادن تاکید کرد و افزود: هر حلقه از فرایند فرآوری تکمیل‌کننده مرحله بعدی است و در استان به هیچ وجه خام‌فروشی نداریم و درتلاش برای تکمیل این زنجیره بزرگ به منظور ایجاد ارزش افزوده، افزایش تولید و تکمیل فرایند فرآوری هستیم.

رحمانی دانش فنی و نقدینگی را دو عامل اساسی در تکمیل سبد تولید معدن دانست و تصریح کرد: به دلیل تحریم‌های ظالمانه توجه به توان و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی بیش از پیش در دستورکار قرار گرفته و بومی‌سازی دانش فنی با تلاش و مطالعات مجموعه‌های دانشگاهی و تعامل و هم‌سویی دستگاه‌های متولی به عنوان پشتیبان واحدهای دانش‌بنیان محقق خواهد شد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی از معادن به عنوان بهترین عرصه برای سرمایه‌گذاری یاد کرد و اعلام کرد: مسئولان استانی به صورت مستمر پیگیر حل مسائل و مشکلات پیرامون فعالین معدنی هستند و از طریق تعامل و هم‌افزایی و با رعایت تمامی ضوابط و دستورالعمل‌های قانونی می توان از منابع طبیعی خدادادی در جهت توسعه استان بهره برد.

وی در ادامه با تشریح بخشی از اقدامات انجام شده در معادن مس سونگون، انجرد و نفلین سینیت سراب، گفت: برنامه‌های فرآوری معدن مس سونگون همزمان با صدور پروانه‌های بهره‌برداری در دهه ۷۰ دنبال شده است و احداث فاز اول طی سال ۸۵ و فاز دوم طی سال ۹۵ با اشتغال ۴ هزار نفر محقق شده است و اخیرا بعد از تحریم‌های ظالمانه، احداث فازهای ۳ و ۴ کلنگ‌زنی شده و احداث مجموعه آهک هیدراته اهر که در آستانه افتتاح قرار دارد از جمله فعالیت‌های جانبی در این راستابوده و نشان از عملیاتی شدن روند فرآوری مس در استان است.

رحمانی مس سونگون را عامل توسعه همه جانبه منطقه ورزقان و استان دانست و افزود : با اصلاح نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت، شاهد اثرات مثبت توسعه‌ای و اشتغال پایدار حاصل از فعالیت این معدن بزرگ در منطقه خواهیم بود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان شرقی از سرمایه‌گذاران بخش معدن به عنوان مجاهدان اقتصادی یاد کرد و گفت : کارخانه معدن مس انجرد با سرمایه بخش خصوصی و ظرفیت تولید ۳۰ هزارتنی، حدود ۳ هزار تن کنسانتره مس تولید می‌کند و طرح توسعه بهره‌برداری در این معدن و افزایش تولید نیازمند رفع موانع از طریق اقدامات حمایتی هرچه بیشتر دستگاه‌های متولی است.

وی از احداث و اجرای پروژه معدن نفلین سینیت سراب به جهت اهمیت تولید فلز استراتژیک آلومینیوم به عنوان یکی از اولویت‌های مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت یاد کرد و گفت : درسال جهش تولید معدن یادشده از پروژه‌های کلان استانی است و طی دو دهه با مسائل و مشکلاتی در زمینه دانش فنی، اعمال تحریم‌ها و منابع مالی روبرو بوده است.

رحمانی انعقاد توافق اولیه با سرمایه‌گذاری ایمیدرو و مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبیاء را در راستای تحقق اجرای این پروژه دانست و افزود: با تعامل و مشارکت تمامی دستگاه‌های متولی و با اجرایی شدن مرحله نهایی این پروژه، فعالیت در ۳ فاز ۷۰ هزار تنی محقق خواهد شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
خلع ید معدن طلای اندریان مطرح نیست
۹۴ واحد صنعتی غیرفعال در آذربایجان شرقی احیا شدند
استقبال معدنکاران مس و طلای آذربایجان شرقی از اجرای طرح احیای معادن کوچک
تولیدات ماشین‌سازی تبریز دو برابر شده است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: