دستیابی به ۲۰ درصد برنامه تولید کنسانتره زغال‌سنگ/ وجود ذخیره قطعی یک میلیارد تنی زغال‌سنگ در کشور
در سه ماه اول سال 99؛

دستیابی به ۲۰ درصد برنامه تولید کنسانتره زغال‌سنگ/ وجود ذخیره قطعی یک میلیارد تنی زغال‌سنگ در کشور

آمار تولید کنسانتره زغال‌سنگ در دوره سه ماه نخست امسال گویای دستیابی به حدود 20 درصد برنامه پیش‌بینی شده در این زمینه است؛ تا آنجا که تولید زغال‌سنگ در این مدت به بیش از 340 هزار تن بالغ می‌شود. مطالعات زمین‌شناسی حاکی از آن است که اکنون بیش از یک میلیارد تن ذخیره قطعی زغال‌سنگ در کشور وجود دارد و برنامه‌های اکتشافی در دست اجرا می‌تواند میزان ذخایر را افزایش دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از شاتا، برپایه داده‌های آماری وزارت صنعت، میزان کنسانتره زغال‌سنگ در سه ماه ابتدایی پارسال برابر با ۳۵۵.۸ هزار تن بود که امسال ۴.۴ درصد افت دارد با این حال تولید زغال‌سنگ در سه ماه اول امسال ۲۰ درصد برنامه پیش‌بینی شده تولید را برای سال ۹۹ محقق کرده است.

همچنین آمارها نشان می‌دهد که سال گذشته میزان تولید زغال‌سنگ مورد نیاز به میزان ۶۴ درصد نیاز بود و بقیه از محل واردات تامین شد تا آن‌جا که از مجموع ۲.۵ میلیون تن زغال‌سنگ مورد نیاز در سال ۹۸، بالغ بر ۱.۶ میلیون تن از محل تولید داخل تامین شد.

چهار حوزه اصلی زغال‌سنگ کشور طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی است.

اکنون کارخانه ذوب‌آهن اصفهان مصرف‌کننده اصلی زغال‌سنگ تولیدی است و مسئولان این کارخانه میزان نیاز سالیانه خود را بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن ذکر کرده‌اند.

سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار تن کنسانتره زغال‌سنگ از سوی واحدهای تولیدی برای مبادی مصرف ارسال شده بود.

برآورد شده با توجه به روند مصرف زغال‌سنگ در کشور ( واحدهای فولادسازی کوره بلند) حدود چهار میلیون تن زغال‌سنگ سالیانه مورد نیاز است.

کارشناسان صنعت زغال‌سنگ کشور برآورد کرده‌اند میزان تولید این بخش با حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با برنامه‌ریزی لازم به ۱۰ میلیون تن خواهد رسید که از این رقم پنج میلیون تن کنسانتره حاصل می‌شود.

ذخیره قطعی یک میلیارد تنی

مطالعات زمین‌شناسی حاکی است که اکنون یک میلیارد تن ذخیره قطعی زغال‌سنگ در کشور وجود دارد و برنامه‌های اکتشافی در دست اجرا می‌تواند، میزان ذخایر را افزایش دهد.

سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) پیش از این آمار داد که برنامه‌های اکتشافی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تا پایان سال ۹۸ میزان ۳۴۵ میلیون تن ذخیره جدید زغال کک‌شو ( برای فولادسازی) به دست آمد، ضمن اینکه ۲۲۰ میلیون تن هم زغال حرارتی به ذخایر کشور افزوده شده است.

میزان قبلی زغال کک‌شو ۷۵۲ میلیون تن ثبت شده بود، اکنون به یک میلیارد و ۹۷ میلیون تن رسیده و زغال حرارتی هم از ۴۱۰ میلیون تن، اکنون ۶۳۰ میلیون تن ثبت شده است.

آذرماه سال ۹۷ پس از مدت‌ها بحث و بررسی در مورد شیوه قیمت‌گذاری زغال‌سنگ که همواره مورد نارضایتی تولیدکنندگان بود، به فرمولی مورد رضایت بین تولیدکنندگان (انجمن زغال‌سنگ) و مصرف‌کننده ( ذوب‌آهن اصفهان) رسیدند.

برابر فرمول تعیین‌شده قیمت خرید زغال‌سنگ بر مبنای ۲۶.۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا بر مبنای مشخصات فنی مورد توافق بین ذوب‌آهن اصفهان و انجمن زغال‌سنگ ایران به تصویب رسید.

تولیدکنندگان اکنون باردیگر موضوع بازنگری نسبت به نرخ را با توجه به رشد قیمت فولاد خواستار شده‌اند.

ضرورت ارتقای ایمنی در معادن زغال‌سنگ

«عباس نعیمی» قائم مقام ایمیدرو به تازگی ضمن اعلام ضرورت ارتقای ایمنی در معادن زغال‌سنگ کشور، گفت: ایمیدرو تا بهمن ۱۴۰۰ (سال آینده) چهار پایگاه امداد و نجات معادن زغال‌سنگ راه‌اندازی می‌کند.

وزارت صنعت پیشتر گفته بود، چهار مرکز ایمنی و نجات در حوزه‌های اصلی زغال‌سنگ کشور طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی باید احداث شود.

نعیمی اضافه کرد: بازسازی سه پایگاه امداد و نجات در معادن البرز مرکزی، شرقی و کرمان و نیز طراحی و احداث پایگاه امداد و نجات در منطقه طبس، اجرایی شده و پس از احداث، تحویل وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌شود.

قائم مقام ایمیدرو با بیان اینکه مهم‌ترین اقدام برای ارتقای ایمنی معادن و کاهش حوادث احتمالی، آموزش نیروی انسانی است، گفت: حفظ جان یک فرد با هیچ رقمی قابل قیاس نیست و از این رو، قبل از هر چیز، باید افراد پیش از شروع به کار، آموزش لازم را فراگرفته و گواهی ورود به کار در معادن زغال‌سنگ دریافت کنند.

تازه‌ترین آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که بیش از پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال درسطح کشور وجود دارد که تعداد ۱۱۵ معدن مربوط به زغال‌سنگ است و سهم اشتغال بیش از ۱۷ هزار نفری را به خود اختصاص داده‌اند.

ظرفیت زغال‌سنگ کشور در سال گذشته سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن اعلام شد، میزان تولید هم یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن کنسانتره برآورده شده و در سال ۹۷ هم به میزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنسانتره تولید شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
تعویق بهره‌برداری از کارخانه کنسانتره اسدآباد به علت کمبود نقدینگی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: