جهش تولید در زغال‌سنگ با واقعی‌سازی قیمت‌ها
دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران مطرح کرد:

جهش تولید در زغال‌سنگ با واقعی‌سازی قیمت‌ها

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران در خصوص وضعیت فعلی معادن زغال‌سنگ و تولید آن‌ها گفت: سرمایه‌گذاری در معادن زغال‌سنگ به دلیل واقعی نبودن قیمت‌ها بسیار کم شده و تولید نیز طی سال‌های گذشته کاهشی بوده است؛ بنابراین با واقعی ساختن قیمت این ماده معدنی می‌توان ضمن جهش تولید، تمام نیاز داخلی کشور به زغال را تامین کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سعید صمدی به میزان ذخایر زغال‌سنگ موجود در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس مجموع اکتشافات انجام شده یک میلیارد و 200 میلیون تن ذخیره قطعی زغال‌سنگ در کشور وجود دارد و ذخیره احتمالی نیز 14 میلیارد تن برآورد شده است. بنابراین می‌توان گفت به دلیل اینکه اکتشافات جامعی انجام نشده، ذخایر زغال‌سنگ بسیار بیشتر از یک میلیارد و 200 میلیون تن خواهد بود.

وی افزود: با این ذخیره قطعی از زغال‌سنگ در کشور، تولید کنسانتره در سال تنها حدود یک میلیون و 700 هزارتن است که با این میزان از ذخایر هیچ تناسبی نداشته و مشخص است که به اندازه کافی روی این ذخایر سرمایه‌گذاری انجام نشده است.

صمدی به میزان تولید در سال گذشته اشاره و بیان کرد: سال 98، یک میلیون و 700 هزار تن کنسانتره زغال تولید شد و این در حالی بود که مصرف این ماده سال گذشته دو میلیون و 300 هزار تن بود و به دلیل عدم تولید به میزان کافی، حدود 600 هزار تن زغال‌سنگ وارد کشور شد؛ امسال نیز ذوب آهن اصفهان با توجه به طرح‌های توسعه ای که دارد رسما اعلام کرده که 900 هزار تن زغال‌سنگ وارد می‌کند؛ در کنار ذوب آهن اصفهان نیز که با روش کوره بلند فولاد تولید می‌کند، طرح فولادی میدکو نیز امسال راه‌اندازی می‌شود و آن هم بین یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار تن زغالسنگ مصرف خواهد داشت. در نتیجه در آینده نزدیک مصرف زغال‌سنگ از سه میلیون تن عبور خواهد کرد. بنابراین می‌توان گفت که ما با این ذخایر، 50درصد زغال‌سنگ مورد نیاز خود را وارد می‌کنیم.

صمدی عنوان کرد: بین 10 تا 15 سال اخیر به دلیل اینکه قیمت داخلی زغال‌سنگ جهت کمک به ذوب آهن به صورت مصنوعی پایین نگه داشته شد، بخش زیادی از معادن دچار ضرر و زیان شدند و عملا به سمت افزایش تولید نرفتند و صرفا زغال‌سنگی را که از قبل آماده کرده بودند را استخراج می‌کنند. همچنین در سال 98 نسبت به سال 97 حدود 7 درصد تولید زغالسنگ کشور افت پیدا کرد و در سال 99 نیز پیش بینی می‌شود که مجددا تولید زغال‌سنگ افت پیدا کند. زیرا با قیمت‌های جدید سرمایه‌گذاری روی معادن جدید و تجهیز معادن جدید اقتصادی نخواهد بود.

به گفته دبیر انجمن زغالسنگ ایران، سال گذشته قیمت تمام شده هر تن زغال‌سنگ وارداتی 2میلیون و 200 هزارتومان و درمقابل قیمت تمام شده زغال داخلی یک میلیون تومان بوده و اختلاف 100درصدی داشته است. البته موضوع کیفیت زغال‌سنگ نیز مطرح است اما این در حالیست که این موضوع تنها روی 10 تا 15 درصد قیمت می‌تواند اثر گذار باشد؛ در این رابطه نیز برای اینکه ثابت کنیم زغال‌سنگ ایران مشکلی ندارد در سال 97، 400 هزار تن زغال‌سنگ صادر کردیم که با استقبال خوبی مواجه شد.

وی ادامه داد: در طول 50 سال گذشته، در یک دوره‌ای 100 درصد زغال‌سنگ ذوب آهن از داخل کشور تامین می‌شد و به طور میانگین بالای 90 درصد زغال‌سنگ این کارخانه فولادساز از داخل کشور تامین شده است.

به عقیده دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران، مهم‌ترین مساله عدم سرمایه‌گذاری در این بخش، قیمت زغال‌سنگ است؛ چراکه صرفه اقتصادی برای تولید نخواهد داشت. سال 96 یک فرمول اعلام شد که قیمت زغال‌سنگ به 26.5 درصد شمش فولاد خوزستان برسد که انجام و تناسب برقرار شد؛ اکنون نیز قیمت‌ها نسبت به  سال 96، دو برابر شده اما سایر هزینه بخش‌هایی که قیمت تمام شده زغال‌سنگ را تعیین می‌کنند، چهار تا پنج برابر شده است. همه این موارد سبب شده تا سرمایه‌گذاری به این بخش وارد نشود.

صمدی به چشم‌انداز تولید فولاد در افق 1404 نیز اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی انجام شده برای افق چشم‌انداز تولید فولاد به میزان 55 میلیون تن تعیین شده که بخشی از آن به روش کوره بلند تولید شود؛ میزان زغال‌سنگ مورد نیاز در این سال باید به سه میلیون و 400 هزار تن کنسانتره برسد که بعید به نظر می‌رسد طی چندسال باقی‌مانده جهش تولید داشته باشیم و اگر همین تولید فعلی را حفظ کنیم کار بزرگی انجام داده‌ایم. این درحالیست که صنعت زغال‌سنگ اشتغال‌زایی بالایی داشته و وابستگی به خارج ندارد و عمده منابع تولید آن داخلی هستند و می‌تواند به مناطق محروم در اشتغال کمک کند.

وی ادامه داد: این معادن همچنین دنبال کمک دولت و گرفتن سوبسید نیستند؛ بلکه زغالسنگی‌ها می‌گویند با قیمت واقعی محصول خریداری شود.

وی در ادامه افزود: در دوره وزارت نعمت زاده پیشنهادی مطرح شد مبنی بر اینکه قیمت زغال‌سنگ بر مبنای قیمت تمام شده زغال وارداتی در بندرعباس گذاشته شود تا داخلی‌ها به سمت تجهیز و توسعه معادن بروند اما این کار انجام نشد.

به گفته صمدی، با توجه به منابع داخلی از این ماده معدنی، اگر قیمت زغال‌سنگ واقعی شود به راحتی جهش تولید فوق‌العاده خوبی خواهیم داشت. زیرا معادن بزرگی داریم که می‌توانند در حد یک میلیون تن و یا یک میلیون و 200 هزار تن زغال‌سنگ خام تجهیز شود اما اکنون به دلیل شرایط قیمتی بلاتکلیف مانده‌اند. این موضوع باعث شرمندگی دولت و مجموعه کشور است که با یک میلیارد و 200 میلیون تن ذخیره به اندازه نیاز کشورمان نتوانیم رغال‌سنگ تولید کنیم.

بر اساس گزارشی از ایراسین، وی خاطرنشان کرد: کاهش قیمت زغال‌سنگ که امروزه در کشور وجود دارد، در آینده منجر به کم شدن سرمایه‌گذاری و تولید این معادن خواهد شد. این در حالی است که زغال‌سنگ داخلی نیز از کیفیت لازم برخوردار است البته ممکن است در برخی پارامترهای زغال‌سنگ خارجی نداشته باشد و یا در مقابل در برخی موارد از زغال خارجی نیز بهتر باشد. چراکه در پارامترهای جهانی زغال‌سنگ ایران در سطح متوسط رو به بالا قرار دارد و می‌تواند نیاز کشور را تامین کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: