توسعه بخش معدن از خام‌فروشی جلوگیری خواهد کرد

توسعه بخش معدن از خام‌فروشی جلوگیری خواهد کرد

توسعه معادن و صنایع معدنی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت برای جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر به شمار می‌رود که با اجرای آن، استان‌های مختلف ازجمله مناطق کم‌برخوردار در مسیر توسعه گام برمی‌دارند. شماری از طرح‌های معدنی در استان‌های مختلف در سال ۹۸ اجرا شده که با راه‌اندازی آن‌ها، ضمن جلوگیری از خام‌فروشی، ارزش افزوده بیشتری نیز عاید کشور می‌شود.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، به منظور توسعه معادن و صنایع معدنی و توسعه صادرات مواد معدنی فرآوری شده از کشور، توسعه معدن و صنایع معدنی در استان‌های مستعد در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتی استان‌ها قرار گرفته است.

در این راستا، سازمان برنامه و بودجه با انتشار گزارش خلاصه اهم عملکرد دولت یازدهم و دوره سه ساله دولت دوازدهم در بخش معدن و صنایع معدنی موضوع توسعه معادن و جلوگیری از خام‌فروشی را یادآور شده و سیاست توسعه معادن در ۶ استان در سال گذشته را خاطرنشان ساخته است.

شماری از طرح‌های معدنی در استان‌‌های مختلف در سال ۹۸ اجرا شده که با راه‌اندازی آن‌ها، ضمن جلوگیری از خام‌فروشی، ارزش افزوده بیشتری نیز عاید کشور می‌شود.

ازجمله این طرح‌ها می‌توان به طرح‌های توسعه و فرآوری معادن مس و سرب و روی در استان سمنان اشاره کرد که در این راستا، معدن مس و سرب طرود واقع در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شاهرود افتتاح شده است.

تولیدات معدنی طرود شاهرود برای فرآوری محصولات فلزی مس و سرب به غرب استان سمنان ارسال می‌شود و به گفته کارشناسان این خط معدنی در طرود شاهرود خاک‌های کم عیار یک درصدی مس را استخراج و فرآوری می‌کند.

تبدیل سالانه یک هزار و ۴۰۰ تن مس به کنستانتره ۴۰ درصد از دیگر اقدام های این خط معدنی است، معدن مس طرود در دو بخش استخراج و فرآوری دارای ۶۰ نفر کارگر و متخصص بومی است.

قرار است خطوط بیشتری برای کنسانتره مس در معدن طرود ایجاد ‌شود و شرق استان سمنان منابع فراوانی از معادن فلزی است و طرود نیز مشمول این امر است.

طرود در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شاهرود واقع شده و یکی از ذخایر غنی مس در سطح کشور است.

جلوگیری از خام‌فروشی و استفاده از خاک کم‌عیار در مسیر افزایش ارزش افزوده محصولات معدنی، هدف اصلی افتتاح معدن طرود و همچنین واحد فرآوری مس در ایوانکی است.

پتاس دیگر ظرفیت عظیم منطقه طرود شاهرود به عنوان دروازه ورود به دشت کویر محسوب می‌شود.

توسعه فرآوری طلا و سولفات سدیم و سرب و روی

توسعه فرآوری طلا و سولفات سدیم و سرب و روی و تولید کنسانتره سنگ آهن در استان خراسان جنوبی ازجمله طرح های توسعه بخش معدن است، خراسان جنوبی با داشتن ۵۸۹ معدن «آلبوم» متنوعی از معادن استان را نشان می‌دهد.

اکنون دو واحد فرآوری طلا، سه واحد منیزیت، سه واحد صنایع فولادی، چهار واحد در حوزه زغال، فرآوری‌های مواد معدنی، طرح‌های توسعه لاستیک، سه طرح توسط سازمان گسترش و طرح‌هایی توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ه) در دست اجرا است که نوید می‌دهد شرایط خوبی در این استان فراهم باشد.

آمارها نشان می‌دهد در سال‌های اخیر اقدام‌‌های لازم در صنایع معدنی این استان انجام شده، از جمله ظرفیت ذخایر معدنی از ۱۱ به ۱۷ میلیون تن افزایش یافته است.  

  احداث کارخانه دانه‌بندی و میکرونیزه باریت

 از طرح‌های دیگر می‌توان به احداث کارخانه دانه‌بندی و میکرونیزه باریت در استان خراسان شمالی (یک پروژه) اشاره کرد. سالانه به‌طور میانگین ۶ هزار تن سنگ باریت از هشت معدن فعال در بخش مرزی جرگلان در شهرستان راز و جرگلان این استان استخراج می‌شود.

ظرفیت اسمی استخراج باریت از معادن این منطقه هشت هزار تن در سال اعلام شده و استخراج در این منطقه با توجه ظرفیت مشخص شده در پروانه بهره‌برداری از معادن صورت می‌گیرد.  راز، مرکز شهرستان مرزی راز و جرگلان در ۱۲۰ کیلومتری مرکز خراسان شمالی قرار دارد.

احداث کارخانه تولید کنسانتره از معادن سنگ آهن استان هرمزگان

احداث کارخانه تولید کنسانتره از معادن سنگ آهن استان هرمزگان (دو پروژه)، یکی از مهمترین الزام‌های تحقق اهداف در صنعت فولاد، تامین سنگ آهن مورد نیاز است، سال گذشته بزرگ‌ترین معدن سنگ آهن هرمزگان با نام سنگ آهن رضوان در ۷۰  کیلومتری شمال بندرعباس به بهره‌برداری رسید.

بر اساس عملیات پی‌جویی، میزان ذخیره معدن سنگ آهن رضوان از ۲.۵ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن افزایش پیدا کرده و موجب شده تا به‌عنوان بزرگ‌ترین معدن سنگ آهن در استان هرمزگان شناخته شود.

علاوه براین از دیگر اقدام‌های مهم برای توسعه صنعت فولاد کشور، آغاز عملیات بزرگترین کارخانه کنسانتره سنگ آهن هماتیتی کشور در هرمزگان در تابستان پارسال بود، بهره‌برداری از این کارخانه دغدغه فعالان این حوزه برای تامین مواد اولیه تا حدودی برطرف می‌شود.

فرآوری و تولید یک میلیون تن کنسانتره آهن با عیار ۶۲ و ۶۵ درصد، تامین خوراک کارخانه‌های گندله سازی مادکوش هرمزگان و تولید محصولات صادرات محور از شاخص‌های مهم کارخانه کنسانتره سنگ آهن هماتیتی معدن رضوان است.

کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن هماتیتی شرکت پدیده کاوش ایرانیان رضوان بندرعباس دارای ظرفیت ورودی دو میلیون تن سنگ آهن خام و خروجی محصول یک میلیون تن با عیار آهن ۶۲ و ۶۵ درصد است.

بهره‌برداری کامل از این کارخانه زمینه اشتغال مستقیم ۴۳۰ نفر را فراهم می‌کند و طول دوره احداث کارخانه کنسانتره سنگ آهن هماتیتی به همراه باطله‌برداری و آماده‌سازی معدن سنگ آهن رضوان ۱۸ ماه طول می‌کشد.

  فرآوری مس و تولید منیزیت سیستان و بلوچستان

 فرآوری مس و تولید منیزیت کلسینه و توسعه معادن استان سیستان و بلوچستان از طرح های توسعه معدن در جنوب شرق کشور به شمار می‌رود.

 کارخانه فرآوری مس با ظرفیت اسمی و تولید یک هزار تن پودر مس و ۷۰۰ تن کاتد مس در ناحیه صنعتی «نصرت‌آباد» زاهدان در حال اجرا است.

انتظار می‌رود پس از اخذ تسهیلات تا فصل زمستان امسال کارخانه لیچینگ مس در این منطقه به بهره‌برداری برسد.

همچنین بهره‌برداری از دومین واحد دانه‌بندی و پرعیارسازی منیزیت نوک‌آباد نصرت‌آباد پیش‌بینی شده است.  واحد دانه‌بندی و پرعیارسازی منیزیت نوک آباد نصرت‌آباد با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصدی به زودی افتتاح می‌شود.

 سهام‌دار و سرمایه‌گذار واحد دانه‌بندی و پرعیارسازی منیزیت نوک‌آباد نصرت‌آباد، شرکت سهامی خاص تهیه و تولید مواد نسوز کشور است که اکنون خطوط تولید این واحد دانه‌بندی و پرعیارسازی به طور کامل به بهره‌برداری رسیده و فعال است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، از دیگر پروژه‌های بخش معدنی که با هدف جلوگیری از خام فروشی و کسب ارزش‌افزوده بیشتر اجرا می‌شود، می‌توان به طرح تولید کنسانتره سنگ آهن و گندله از معادن استان یزد، تولید کنسانتره مس و سیلیس دانه‌بندی و تولید گلوله‌های سنگ‌شکنی در استان کرمان و تولید فروسیلیکو منگنز و تولید آهک هیدراته در استان قم اشاره کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: