تحول در اکتشافات معدنی نیاز به تغییر نگرش در تامین منابع مالی دارد
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور:

تحول در اکتشافات معدنی نیاز به تغییر نگرش در تامین منابع مالی دارد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور گفت: توجه به نیاز روز افزون کشور به تامین منابع معدنی مورد نیاز صنایع گوناگون و همچنین روند کاهشی ذخایر موجود معدنی، تحول در روند کشف ذخایر بزرگ معدنی ضروری است که این امر به تغییر نگرش جدی در حوزه نیروی انسانی متخصص و تامین منابع مالی نیاز دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط‌ عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، رضا جدیدی با اشاره به وجود مجموعه‌‎ای بزرگ از تخصص‌های متنوع زمین‌شناسی و اکتشافی در بدنه نیروی انسانی این سازمان که طی شش دهه فعالیت خود به تولید اطلاعات پایه در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف منابع معدنی پرداخته‌اند، اظهار داشت: بررسی روند تولید اطلاعات پایه و خروجی‌های آن حاکی از نیاز مبرم کشور به شروع اکتشافات جدید سیستماتیک و علمی در گستره کل کشور با بهره‌گیری از آخرین روش‌های روز دنیا در برداشت و تحلیل اطلاعات تخصصی است.

وی افزود: این امر باتوجه به وجود ریسک بالا، پیچیدگی‌های علمی، نیاز به تجهیزات به‌روز سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و نبود جذابیت اقتصادی برای ورود بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری، نیازمند ورود بخش حاکمیتی دولتی است تا در یک برنامه‌ریزی مدون موجب تحول استراتژیک در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی در کلاس جهانی شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور در ادامه با اشاره به کافی نبودن برنامه‌های انجام شده اکتشافی توسط بخش‌های دولتی و غیردولتی طی سال‌های اخیر، گفت: اجرای پروژه‌های گوناگون موضعی و کوچک مقیاس موجب شده تا اکتشافات سیستماتیک با هدف شناسایی و پیجویی ذخایر جدید معدنی به فراموشی سپرده شود زیرا این پروژه‌ها با هدف کشف یک نوع ماده معدنی و صرفا جهت رفع نیاز موردی برخی صنایع کشور اتفاق می‌افتد؛ در حالی ‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور طی دوره فعالیت خود با بهره‌گیری از توان متخصصان و در حد منابع مالی در اختیار خود به اکتشافات سیستماتیک و چندوجهی پرداخته‌ که حاصل آن کشف ذخایر گوناگون معدنی طی سال‌های اخیر بوده‌ که با توجه به منابع مالی اختصاص یافته به این سازمان در مقایسه با ارزش مواد معدنی کشف شده نتایج چشمگیری حاصل شده ‌است.

رضا جدیدی با اشاره به تدوین برنامه جدید این سازمان در حوزه اکتشافات سیستماتیک و تولید اطلاعات پایه جدید زمین‌شناسی در کشور به لزوم تغییر نگرش‌ها و سیاست‌های بخش معدن در حوزه توسعه منابع انسانی متخصص و تامین منابع مالی مورد نیاز اشاره کرد و افزود: اداره سازمان‌های علمی و حاکمیتی که عهده‌دار تولید ثروت و اطلاعات زیرساختی متنوع برای کشور هستند با اداره دیگر بخش‌ها تفاوت چشمگیری دارد که در این خصوص اجرای برنامه‌های حفظ و نگهداشت نیروی انسانی متخصص، توسعه هدفمند منابع انسانی و بازتعریف منابع مالی بودجه‌ای عمومی و اختصاصی در این بخش‌ها حیاتی است.

وی در پایان به نقش منابع مالی مناسب جهت اجرای پروژه‌ها و خدمات موردنیاز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حوزه برون‌سپاری فعالیت‌های تخصصی تعریف شده سیستماتیک با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی اشاره و خاطرنشان کرد: در چرخه تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی و اکتشافی، تعریف مسیر یکپارچه و روشن، سیاست‌گذاری واحد و پایش روند اجرا توسط بخش حاکمیتی است. در این راه به طور حتم ظرفیت‌های بخش خصوصی مورد نیاز است که در صورت وجود منابع مالی مناسب بازدهی فعالیت‌ها و در نتیجه تحول چشمگیر در کشف ذخایر جدید معدنی اتفاق خواهد افتاد.

انتهایذ پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
پایش و پویش ذخایرمعدنی کشور، لازمه توسعه و تحول در بخش معدن
ذخایر معادن کوچک‌‌مقیاس تا سال 2050 تمام می‌شوند
۳۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف در سال ۹۹ با رشد ۱۵ درصد
40 محدوده اکتشافی شمال باختران به بخش خصوصی واگذار می‌شود
اکتشافات سیستماتیک، راه رسیدن به سنگ آهن را تسریع می‌کند
۰.۲ درصد طلای جهان در ایران تولید می‌شود
اولویت ما شناسایی مواد معدنی و پایش مخاطرات طبیعی است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: