ساخت و بومی‌سازی قطعات پالایشگاهی در هرمزگان

ساخت و بومی‌سازی قطعات پالایشگاهی در هرمزگان

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس با دارا بودن اسکله اختصاصی مجهز به نوار متحرک تخلیه و بارگیری به طول ۳۲ کیلومتر به عنوان قطب تولید فولاد، آلومینیوم و روی با جذب چهارمیلیارد دلار سرمایه‌گذاری در یک دهه گذشته و ایجاد اشتغال پایدار برای ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر، نقش مهمی در ساخت، بومی‌سازی و خودکفایی قطعات صنعتی گام مهمی را آغاز کرده است.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، از طرفی بخش صنعت یکی از بخش‌های مهم مصرف‌کننده انرژی در کشور است که زیربخش‌های مختلفی مانند صنایع فلزی و غیرفلزی، کشاورزی و پتروشیمی و بخش فرآوری مثل پالایشگاه‌های نفت‌ و گاز را شامل می‌شود از این رو ساخت و رونق تولید داخلی که یکی از جلوه‌های مقاوم‌سازی اقتصادی محسوب می‌شود باعث هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت ساخت و تولید به عنوان یکی از مزیت‌های مقاوم‌سازی اقتصادی خواهد شد.

ساخت و بومی‌سازی ۲۸۱ قطعه پالایشگاهی با توان داخلی

ساخت قطعات پالایشگاهی در حوزه نفت یکی از جلوه‌های مقاوم‌سازی اقتصادی است که خوشبختانه شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز از قطعه‎سازی صرف به سمت بومی‎سازی حرکت کرده و معاون بازرگانی این شرکت تیرماه امسال در اهمیت این موضوع در گفت ‌و گو با ایرنا اظهارداشت: این شرکت در سال ۹۸ در راستای حمایت از تولید داخلی، ۲۸۱ قطعه پالایشگاهی را با تکیه بر توان داخلی بومی‌سازی کرد.

ساخت قطعات پالایشگاهی نیز توسط شرکت‌های داخلی به دلیل کاربرد فراوان این قطعات در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کشور علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی باعث خودباوری ملی، پیشرفت سازندگان داخلی و رونق و جهش تولید در داخل کشور می‌شود این درحالی است که در شرایط فعلی اقتصاد کشور و با توجه به تحریم‌های ظالمانه دشمنان برای تامین قطعات یدکی استراتژیک از خارج از کشور ۴۲۰ میلیارد ریال باید هزینه شود.

فردین بهرام‌پور در اهمیت این موضوع نیز بیان داشت: با اقدامات صورت گرفته در راستای خودکفایی و بومی‌سازی قطعات این تعداد کالای پالایشگاهی به تعداد کل ۱۴ هزار و ۳۰ قطعه با حمایت از سازندگان داخلی توانمند، ساخته و مورد تایید قرار گرفت.

وی با بیان اینکه حمایت از ساخت قطعات در داخل کشور در سال گذشته موجب صرفه‌جویی به ارزش بیش از ۱۲۸ میلیارد ریال شد، ادامه داد: بسیاری از این اقلام ساخته شده جزو قطعات و تجهیزات مهم و حیاتی صنعت پالایش نفت است که استمرار تولید را تضمین می‌کند.

معاون بازرگانی شرکت پالایش نفت بندرعباس افزود: تاکنون افزون بر پنج هزار قلم کالا به تعداد ۵۵۲ هزار عدد برای نخستین بار و بدون نقشه اولیه بلکه با تکیه بر دانش متخصصان پالایشگاه و تولیدکنندگان داخلی ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است.

بهرام‌پور، شناسایی سازندگان توانمند در استان هرمزگان را از دیگر هدف‌گذاری‌های مهم شرکت پالایش نفت بندرعباس در حوزه تولید داخل و بومی‌سازی قطعات پالایشگاهی عنوان کرد و ابرازداشت: برای شناسایی سازندگان هرمزگانی بازدید از شهرک صنعتی بندرعباس به همراه گروه‌های تعمیرات، مهندسی، بازرسی فنی و مدیریت کالا پالایشگاه بندرعباس برای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های موجود در استان در فرآیند بومی‌سازی قطعات مورد نیاز پالایشگاه برنامه‌ریزی شده است.

قطعه‌سازی در واحدهای صنعتی منطقه ویژه خلیج‌فارس

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس نیز با دارا بودن اسکله اختصاصی مجهز به نوار متحرک تخلیه و بارگیری به طول ۳۲ کیلومتر به عنوان قطب تولید فولاد و آلومینیوم و فلز روی با جذب چهارمیلیارد دلار سرمایه‌گذاری در یک دهه گذشته و ایجاد اشتغال پایدار برای ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر در غرب شهر بندرعباس قرار دارد که نقش مهمی در ساخت، بومی‌سازی و خودکفایی قطعات صنعتی گام مهمی را آغاز کرده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس نیز در اهمیت این موضوع اواخر مردادماه امسال در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا از ساخت، تعمیر و بومی‌سازی بهسازی قطعات صنعتی با استفاده از تخصص و اعتماد به دانش کارکنان واحد بهره‌برداری این منطقه ویژه اقتصادی خبرداد.

به گفته حسن خلج‌طهرانی، طراحی و ساخت صفحه پرشرپلیت مربوط به اسپلایس گرم نوار نقاله از جمله دستاورد این بومی‌سازی است که جایگزین ایمن‌تری برای پرشربگ ساخت آلمان محسوب می‌شود و با توجه به اقدام‌ها انجام شده از نیمه دوم سال گذشته در راستای جلوگیری از خام فروشی و صادرات مواد معدنی، تعرفه‌ها افزایش یافت به طوری‌که همه بارگیری و تخلیه‌ها در کارخانه‌های داخلی صورت گرفت.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس ادامه داد: هم‌چنین ساخت ۶دستگاه فیدر ویبراتوری با ظرفیت ۵۰۰تن بر ساعت ساخته شد که برای هدایت مواد معدنی از هوپرهای بر روی نوار نقاله استفاده می‌شود و برای نخستین‌بار در منطقه ویژه تولید، نصب و راه‌اندازی می‌شود.

خلج‌طهرانی با بیان اینکه خرید این دستگاه برای منطقه ویژه بین ۵ تا۶میلیاردریال هزینه داشت که متخصصان توانستند با هزینه ۲میلیاردریال آن را تولید کنند، ابراز داشت: این منطقه توانست از کاهش صادرات به نفع خود استفاده کرده و به خودکفایی در ساخت قطعات برسد.

در کنار منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس و شرکت پالایش نفت بندرعباس از توجه پژوهشگران جوان در پالایشگاه گاز سرخون و قشم در تولید و خودکفایی در حوزه کمک به نهضت قطعه‌سازی ایرانی نباید غافل بود.

متخصصان داخلی در شرکت‌های دانش بنیان این استان نیز سال گذشته موفق به طراحی و ساخت سه دستگاه توربین ژنراتور در مدت زمان ۲ سال و با هزینه ۲۸ میلیارد ریال برای پالایشگاه گاز سرخون و قشم (با تولید روزانه ۱۸ و نیم میلیون متر مکعب گاز طبیعی، ۱۲ هزار بشکه مایعات گازی و ۹۰ تن گاز مایع کشور) شدند.

اگر قطعات این توربین ژنراتور در انگلستان کشور سازنده، ساخته و تعمیر می‌شد افزون بر ۳۰۰ میلیارد ریال هزینه می‌برد این درحالی است که ساخت قطعات داخلی توربین ژنراتور در داخل حدود ۲ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی برای کشور داشته است.

تقویت خودباوری و خودکفایی نتیجه قطعه‌سازی در داخل

صرفه‌جویی اقتصادی، جلوگیری از خروج ارز و پیشرفت سازندگان داخلی در تامین قطعات نفت و گاز در داخل کشور موضوع بسیار مهم و جدی در ساخت و بومی‌سازی قطعات پالایشگاهی کشور است، از طرفی در حوزه تولید و بومی‌سازی قطعات داخلی جدای از حوزه پالایشگاه‌های نفت و گاز تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم؛ اما برای تحقق آن باید شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی با شناخت از کمبودها و نقایص با شتاب بیشتری به سوی وضعیت مطلوب حرکت کرد ضمن این‌که باید تلاش کرد قطعات مورد نیاز در فرآیند تولید پالایشگاه‌ها با کمک طراحان داخلی، دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان،‌ پارک‌های علمی و فن‌آوری تولید شوند.

از طرفی بخش صنعت یکی از بخش‌های مهم مصرف‌کننده انرژی در کشور است که زیربخش‌های مختلفی مانند صنایع فلزی و غیرفلزی، کشاورزی و پتروشیمی و بخش فرآوری مثل پالایشگاه‌های نفت‌وگاز را شامل می‌شود از این رو امیدآفرینی و ایجاد انگیزه در جوانان از سوی مسئولان و حمایت از رونق تولید داخلی که یکی از جلوه‌های مقاوم‌سازی اقتصادی است، ضمن اینکه در حوزه‌ تولید علم و فناوری به خصوص در شرایط جاری کشور به بهبود کیفیت زندگی مردم نیز کمک زیادی خواهد کرد.

اما مسئله مهم‌تر که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، تقویت روحیه خودباوری علمی جوانان صاحب ایده و بکارگیری آن‌ها درمجموعه‌های صنعتی استان هرمزگان با رویکرد کمک به توسعه صنعت و نشان دادن قدرت ثروت‌آفرینی اقتصاد دانش‌بنیان آنها در این مجموعه‌های عظیم نفتی، صنعتی و معدنی است.

به طور یقین در هرمزگان که استانی سرشار از ظرفیت‌های ارزشمند در بخش‌های مختلف نفت و گاز، تجارت، حمل و نقل، گردشگری و سایر حوزه‌هاست، در برخی بخش‌ها به دانش و تجهیزات پیچیده‌تری که هنوز فرصت بومی‌سازی آنها فراهم نشده نیاز داریم اما هر فردی در هر بخشی از صنایع تولیدی نفت و گاز و صنایع بالادستی این کشور و استان هرمزگان به عنوان قطب اقتصادی کشور که می‌خواهد در مسیر سربلندی کشور حرکت ‌کند باید به خودباوری ایمان داشته باشد.

ضمن اینکه توسعه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت آن‌ها در حوزه ساخت و تولید می‌تواند ضمن ارتقای سطح تولید کشور به ایجاد ایجاد اشتغال و ثروت در این استان نیز منتهی شود.

بر اساس گزارشی از ایرنا، درحال حاضر ۵۳ شرکت دانش بنیان در هرمزگان فعالیت دارند که ۴۷ درصد نیروی انسانی شاغل در این شرکت‌ها دارای مدارک تحصیلی کارشناسی و ۲۵ درصد کارشناسی ارشد هستند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
راه‌اندازی پتروپالایشگاه کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس
کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیتی در حد حرف باقی ماند!
در پی جذب حداکثری سرمایه‌گذار در هرمزگان هستیم
شاهد جهش کیفیت تختال فولاد هرمزگان هستیم
فعال‌سازی ۲۵ معدن راکد در هرمزگان
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: